Srijeda, 15 svibnja, 2024
NaslovnicaAKTUALNOOdržan sastanak o uređenju gradske jezgre: bilo je i povišenih tonova, ali...

Održan sastanak o uređenju gradske jezgre: bilo je i povišenih tonova, ali dijalog je pokrenut

Jučerašnji sastanak ugostitelja i predstavnika Grada na temu prijedloga Odluke o postavljanju oznaka, uređaja i urbane opreme u kulturno povijesnoj jezgri grada Makarska završio je s jednim neospornim zaključkom – otvoren je dijalog, a gradonačelnik je obećao kako ovo nije posljednji sastanak na tu temu. Ono što je za sada izvjesno jest da se u ovoj godini ide na uklanjanje tzv.plastenika, umjetnog cvijeća, reklama s pročelja te LED rasvjete s Lištuna.

Ostala pitanja koja su mučila ugostitelje jednim su dijelom ostala “visjeti” i dalje iz jednostavnog razloga što se još uvijek, do donošenja prijedloga urbane opreme, nije definirano dosta toga. Podsjetimo da će se nakon odluke ići na raspisivanje javnog natječaja kojim će se propisati urbana oprema te će se tak tada znati hoće li trenutačne pergole i tende zamijeniti tende, suncobrani, ili nešto treće. Također, tek tada će biti poznato kako će se to propisati na, primjerice, Marineti, na Kačićevom trgu, koji bi uvelike trebao promijeniti svoju vizuru, ili pak na zapadnom dijelu rive gdje imamo niz kafića.

– Možda u konačnici bude možda bude neko fantastično rješenje. Marineta je jedina koja je uvučena i najprirodnija je za restoranski dio. Naravno da arhitekti nisu s Marsa pali te će voditi računa o svemu, a ja vas uvjeravam da su dobili odlične smjernice. Program se radi već mjesecima, došlo se do programa koji je možda i predetaljan, ali sad treba prepustiti struci i vjerovati da će napraviti najbolje, rekla je zamjenica gradonačelnika Antonia Radić Brkan.

Drugi problem koji je mučio ugostitelje jest podjela na zone koja proizlazi iz postojeće konzervatorske klasifikacije. Brinulo ih je da će iz toga proizaći nekakav povlašteni položaj za ugostitelje iz zone B. Zamjenica im je rekla kako su kod kupovanja ili najma trebali misliti o tome da je zona A istovremeno vrjednija, ali i restriktivnija. No zaštita postoji i za zonu B.

Veća polemika razvila se oko Kačićevog trga odnosno sudbine ugostiteljskih objekata na trgu. Zaključeno je kako će se morati osloboditi pješački koridor te umjesto drvenih podloga pribjeći nekakvim stalcima ili koristiti zidiće i skale kao produžetak štekata. Na koji će se način to riješiti, nije razjašnjeno jer se i tu čeka – dizajnersko rješenje.

Petra Jerković iz Udruge Kačić odnosno Društva arhitekata Split rekla je jasno da su drvene podloge nedopustive jer oduzimaju javni prostor. – Kosina se rješava na neki drugi način, mislim da bismo trebali podržati meditaranski stil života korištenjem urbane opreme, zidića, skalina, te prilagoditi stolove i stolice, ali ne na način da gradite u javnom prostoru jer te podloge nisu ništa drugo nego gradnja, rekla je Jerković.

Dodala je kako je arh.Olga Pavlinović koja je 1971.godine napravila projekt trga ostavila intimne terasice koje se i dalje mogu koristiti za ugostiteljske objekte, te da imaju intimnost i svečanost.

Konzervatorica Anita Gamulin navela je primjer splitskog Peristila gdje su 70-tih i 80-tih bili stolovi i suncobrani, te da su danas svi, kad se koriste kušini, zaboravili kako se taj prostor koristio ranije.

Na to su ugostitelji komentirali kako se neće na zidićima sjediti i jesti.

Zamjenica gradonačelnikaje istaknula primjer Montmartrea i Lisabona kazavši kako tamo svi sjede i jesu nakoso. – Bit će opcija bez nadogradnje, ali ne tamo gdje su pješački koridori. Vi ste zapasali više od dvije trećine pješačkog prolaza, kazala je Radić Brkan.

Sve to nije uspjelo umiriti ugostitelje, pa se tako javio Martin Prskalo, zajedno s bratom voditelj i najmoprimac restorana Castellum na Kačiću, koji je istaknuo kako se unatoč mladim godinama dugo bave ugostiteljstvom te kako su radili u restoranima s Michelinovim zvjezdicama. – No kad maknete štekat, mi ostajemo na 20 sjedećih mjesta umjesto 80 dosadašnjih. Mislite li da ću ja moći s time raditi?, upitao je najmoprimac restorana.

Zamjenica je odvratila kako će ga podržati ako dovede Michelinovu zvjezdicu. – Vi ćete na taj način moći raditi i sa 20 stolova, poručila je.

– Ja nisam od danas do sutra krenuo u posao, nego sam išao u investiciju na 10-15 godina. Ako mi uzmete štekat, zatvorili ste restoran. Mi idemo u smjeru da prodajemo kvalitetu, ali moramo doći do toga, korak po korak. Zatvoren je Kap uja, zatvorit ćete nas, Del Fuego, dajte nam neki kompromis da možemo raditi, otvoreno je kazao Prskalo, vlasnik Castelluma.

Javio se i Ivan Šarić, voditelj i najmoprimac restorana Cvit soli kazavši kako su potpisali ugovor na 15 godina i uložili veliki novac, te da nisu tražili koncesiju ni od HDZ-a ni od SDP-a nego Grada. Ustvrdio je kako je konstrukciju i vanjski šank na Lištunu odobrio sam Grad. – Evo, donio sam i dozvolu Grada i skicu, Grad Makarska mi je to dao, mahnuo je papirima prema privremenom pročelniku Matku Lovreti. – Pa nisam ja sa svojim radnicima došao zavidati tu katastrofalnu konstrukciju nego na osnovu rješenja koje mi je Grad dao. Nisam ja divlji građevinar, sve ću to ukloniti, ali nije u redu, velika je to investicija, uzrujano je kazao Šarić.

Slično iskustvo ispričao je vlasnik Castelluma. – Dolazio sam u Grad, pravio štekat, rekli su mi: kako drugi, tako i vi. Arhitekt je sve nacrtao, odobreno je i evo sad mičemo i tendu i štekat, ogorčeno je kazao podcrtavši kako nije netko iz bogate obitelji tko si može dozvoliti takve nesigurne investicije.

Rečeno im je da su dozvole davali prethodnici, što nije umirilo ugostitelje koji su poručili kako ne treba sad zato njih udariti po džepu.

Josip Vujčić iz susjednog Susvida na sarkastičan je način kazao što misli o viziji Kačićevog trga. – Spominjali ste 1971.godinu, ja imam fotografije iz tog doba, kad je tu bila zemlja i parkirano materino auto. Tako da kad se već vraćamo natrag molim da se vrate i posječeni lovori, ljudi će manje ići na hitnu zbog sunčanice, a imam i jedan konstruktivan primjer. Za dvije godine kad se sve makne imat ću sreće jer mi je ćaća vlasnik bašte, a moji će susjedi ostati bez posla. Kako je Grad nedavno postao vlasnikom atraktivne lokacije koja je imala ugrađenu baštu, kad istekne najam dajte to momcima iz Castelluma, to je vaš prostor, a njih ćete sačuvati da ne ostanu bez posla, primijetio je Vujčić.

Gojka Pribisalića zanimalo je hoće li Grad sufinancirati investiciju koja ih čeka s izmjenom tendi koje treba ukloniti i nabaviti nove do kraja iduće godine. Podsjetio je da je Grad Split sufinacirao. – A što vi mislite kakav je naš stav, neodređeno je pitala zamjenica.

Gradonačelnik Zoran Paunović uzrujano se ubacio s riječima: Što vi mislite, da smo mi došli da ugušimo vas ugostitelje i da izgubite sve poslove?!

– Što se ljutite, nisam to rekao, pitam, interesiram se. Čemu tenzije, dodao je Pribisalić te dodao da u tom slučaju, ako se ne može normalno postaviti pitanje, nije trebalo ni razgovarati nakon čega je napustio gradsku vijećnicu.

Ugostitelji nisu iskoristili trenutak te ispitali hoće li Grad sufinancirati taj trošak, što su predstavnici Grada nekako zaobilazili jasno odgovoriti. Kasnije nam je tek rečeno kako će se naći nekakav model, vjerojatno kroz javno-prometnu površinu.

Uglavnom, zamjenica Radić Brkan je u nastavku kazala kako će dugoročno napraviti dobru stvar, no da će naredne tri godine biti teške. – Svi ćemo se svađati, natezati se, ne razgovarati, ali moramo stisnuti zube da bi nam sutra bilo bolje. Ajmo se malo vratiti u civilizacijske, društvene i sve ostale okvire, a sve ostalo će doći, komentirala je ovaj bolni tranzicijski proces Radić Brkan.

Većina ugostitelja šutjela je i nije imala pitanja, pa nije jasno je li to zbog podrške Gradu ili nečeg drugog, a ona nekolicina koja se uključila u raspravu nije pokazala kako su u potpunosti umireni s tim riječima, očito zabrinuti zbog protekle dvije sezone i ovom koja je ispred nas, neizvjesna zbog rata.

Neke je zanimalo što će biti s reklamama, pa je rečeno kako će komunalni redari naložiti uklanjanje onih manje decentnih. – Možete mi dešifrirati što znači decentno, jer nisam nikad čuo tu riječ u umjetnosti? Eventualno od Željke Markić ili saudijske kraljevske obitelji. Pa me zanima kako će komunalni redari definirati tu riječ, ponovno je sarkastično komentirao Josip Vujčić.

Rečeno je kako će to odrediti odjel za razvoj, a redari će provoditi.

– Uglavnom nema mjesta za paniku. Išli smo na minimalne intervencije u ovoj godini a napravit će jako veliku razliku u cijelom dojmu grada, poručila je Radić Brkan.

– Mislim da smo razjasnili neke nedoumice, nama je bilo jasno od početka, ne znam ni zašto je ovo trebalo, mogli ste doći i konkretno pitati, ali neka smo se sastali, kazao je za kraj gradonačelnik.

Nakon sastanka dio ugostitelja okupio se pred zgradom Grada, pa smo iskoristili priliku pitati ih jesu li dobili odgovore. – Nisam dobio, izašao sam. Iznenađen sam ponašanjem gradonačelnika, kazao je Pribisalić. Ante Matić iz Pointa rekao je kako ni on nije dobio odgovor o sufinanciranju, ali da jest o štekatima s Kačića. Miču se, kaže, to je izvjesno.

– Ono što je bitno jest da imamo sastanke s Gradom, kazao je Matić.

Igor Joskić iz Pivnice Pivac otišao je ranije te nam je kazao kako je sastanak odrađen pro forma. Kaže kako nije dobio odgovore na svoja pitanja iako je u nekoliko navrata podizao ruku te da sve skupa nije zadovoljan. Dodao je kako je sličilo više tribini nego sastanku

Goran Jović iz Kostele veli kako je on zadovoljan. – Nisam imao pitanja jer mi se ništa ne mijenja, išao sam poslušati, a valjda su kolege dobili odgovore, rekao je Jović.

Kako bilo, sljedeći je korak dizajnersko rješenje koje svi ugostitelji čekaju kao ozebao sunce. U ovom trenutku ne znaju što će ići umjesto postojećih rješenja, koliko će to stajati, kakve će se reklame propisati, kako će se riješiti Kačićev trg, hoće li Grad “dati ruke” u financijskom smislu i kako, no dalo bi se zaključiti kako svi podržavaju red, pod uvjetom da bude za sve isto, te kako Grad neće imati tolikih problema kako se ranije pretpostavljalo. Da li zbog uvjerenja, straha, ili zbog bojazni da bi netko mogao ispasti kočničar promjena, to je već druga tema.

Ivona Ćirak /foto O.Franić

- Oglas -