Ponedjeljak, 7 srpnja, 2025
NaslovnicaMOZAIKMAKARSKI ČUVARI POMORSKE TRADICIJE "Drveni brodovi su čista emocija, daleko od racionalnog"

MAKARSKI ČUVARI POMORSKE TRADICIJE “Drveni brodovi su čista emocija, daleko od racionalnog”

Mada su nekoć bili jedini vladari mora, a danas sve više spomenici nekim davnim vremenima, drveni brodovi ostaju značajan dio povijesno/kulturne baštine našeg kraja. Kao i svugdje, i u Makarskoj ih danas možete vidjeti tek nekoliko, ali čini se da se u našem gradu ipak ulažu određeni napori kako bi se ova stoljetna tradicija ipak na neki način očuvala.

Naime nekolicina makarskih entuzijasta za drvene brodove iz PŠRD Arbun stupila je nedavno u kontakt s g.Michaelom Vlašićem na Braču, koji je dugo živio u Americi te samo bio i vlasnik brodogradilišta, kako bi realizirali projekt popularizacije maritivne kulture i povijesti u Makarskoj. Konkretno, radilo bi se o različitim radionicama o održavanju, čuvanju pa i izgradnji drvenih brodova koje bi se održavale u našem gradu.

– Namjera nam je najprije umrežiti vlasnike drvenih brodova, a kada ih okupimo vidjet ćemo na koji način možemo aplicirati za sredstva iz EU fondova kako bi osigurali sredstva za edukaciju članova Arbuna te kako se tradicija nastavila i dalje – potvrdila nam je ravnateljica Razvojne agencije MARA Lidija Vukadin Vranješ dodavši da su trenutno u fazi kreiranja projektne ideje.

Kako nam priznaju sami vlasnici, drveni brodovi su nešto oko čega vas ‘goni’ čista emocija, ništa racionalno. – Moja obitelj posjeduje drveni brod od 1960 godine, kada ga je pokojni djed kupio u Crikvenici. Mislim da je u to doba bio prvi privatni brod s kabinom u Makarskoj. Nama je godinama služio za prijevoz između Makarske i Hvara, a punih je 25 godina čamio u kući prije nego li sam ga odlučio srediti i renovirati. Kao što sam kazao, čista je to emocija. Koristili su mi ga pokojni otac i djed,a evo ja ga pokušavam dovesti do sina pa da se on dalje brine o njemu- kaže nam Ivan Perić, gradski vijećnik i vlasnik jednog od preostalih drvenih brodova u luci.

Na Peškeri iza Arbuna pronašli smo Žana Puharića koji upravo popravlja 60a-k godina staru gajetu Anku koju je nabavio prije nekoliko mjeseci. – Prošla je kalvariju do sada zbog nestručnog održavanja i treba je popraviti u kompletu. Baš kao ljudsko tijelo, od kičme, rebara… – kaže nam Puharić. Pitali smo ga koliki je posao u pitanju, a jedan od starijih članova Arbuna je dobacio. „– To ti je ko da od stare žene ideš opet napravit 16-godišnjakinju.”.

Inače, sama Anka je pitanju drugi drveni brod kojeg je nabavio. Onaj prvi, koji je privezan uz ponton u makarskoj luci, je pak rijedak autentično makarski povijesni biser.

Naime, u pitanju je guc izgrađen 1916. godine (dakle 105 godina star) upravo u Makarskoj, u Donjoj luci i nekadašnjem brodogradilištu obitelji Dužević. – Nabavio sam ga u Pučišćima i eto, vratio ga kući u Makarsku, Takvi su brodovi bili baš što se kaže, dio familije. Prenosili su stvari, ulje, vino, tovare i bili su rađeni za svaku vrstu vremenu. Manje više je u funkciji, a danas je svojevrsna turistička atrakcija. Ljeti provozam goste u njemu, svi se iznenade kada shvate da plove u drvenom brodu starom preko stotinu godina, i pitaju se kako je to moguće – dodat će Puharić.
tekst i foto: O.Franić

- Oglas -