Folklorni ansambl Tempet u svojoj misiji čuvanja kulturne baštine posebnu pažnju posvećuje najmlađima, za koje organizira plesne radionice. Juniorska plesna sekcija koja je nastupila u petak ispred Malakološkog muzeja na završnoj svečanosti pokazala je da se isplati trud voditelja sekcije, roditelja i same djece i da, unatoč premoći suvremenih tehnologija, TikTok trendovi ipak nisu apsolutni zakon.
Priče poput ove o juniorskoj sekciji važan su kamenčić u očuvanju kulturne baštine i prenošenju iste na najmlađe, no ujedno i u prevenciji na koju ćemo u našem serijalu Kontra nasilju stavljati poseban naglasak.
Jedan od entuzijasta koji vode brigu o tome je Ivan Josipović iz FA Tempet s kojim već dvije godine, na vođenju plesnih grupa, radi Petra Šimić. Petra vodi vrtićku, a Ivan školsku skupinu, a rezultat njihova rada mogao se vidjeti na završnoj svečanosti.
– Svi su bili sretni i ponosni, i djeca, i roditelji. Djeci je jako drago imati priliku nastupiti, glavna pitanja su im uglavnom hoće li pritom nositi nošnje i kad će nastupiti. Trudimo se maksimalno da ih animiramo i zadržimo, iako to nije lako, pogotovo kad se radi o starijoj djeci. Sve u svemu smo zadovoljni, govori Ivan.
Kako nam je kazala predsjednica Tempeta Ani Carević Grbić, ansambl pozivaju sve zainteresirane roditelje da upišu svoje najmlađe i danas nudi prostor u kojem djeca borave i rado dolaze jer se u njemu osjećaju ugodno. Dolaze i ranije na probe kako bi se družili jer su stekli nova poznanstva i prijatelje van školskih klupa.
– Uključivanje mladih i djece u folklor i folklorne aktivnosti može imati značajne pozitivne učinke na njihov osobni razvoj, socijalizaciju i emocionalnu dobrobit. Aktivnosti koje se provode u sklopu rada Folklornog ansambla Tempet ne samo da promoviraju kulturnu baštinu, već također pomažu u izgradnji pozitivnih socijalnih veza i sprječavanju negativnih ponašanja, kaže Carević Grbić.
– U svom dosadašnjem radu svjedoci smo brojnih primjera gdje su povučena djeca postala otvorenija i komunikativnija. Svi skupa funkcioniraju, međusobno se uvažavaju i mali i veliki Zadovoljstvo ih je gledati kako na probe folklora dolaze s tolikim žarom i da se kod nas osjećaju opušteno i sigurno – dodaje predsjednica makarskog folklornog društva.
Ideja osnivanja juniorske sekcije i jest da se djecu uvuče u folklor u što ranijoj dobi, kako im kasnije to ne bi bilo strano, i kako bi, možda, i u kasnijoj dobi nastavili s time. Vrijeme svojevrsne “renesanse” plesačkih Tempetovih skupina bilo je krajem 90-tih i početkom 2000-tih, a Tempet i danas uglavnom čine, kako kažu naši sugovornici, upravo ti “veterani”.
Interes djevojčica je, inače, vrlo dobar, dok dječake treba tražiti pod svijećom, što je u sredinama poput naše karakteristično za sve oblike plesa.
– Jedan od motiva koji bi neke mogao zadržati u tinejdžerskoj dobi, kad djeca nerijetko odustaju od sportova i hobija, jest obećanje koje smo im dali, a to je da ćemo i putovati. Nadam se da ćemo privući i neku drugu djecu koja će u ovome prepoznati priliku za učenjem tradicionalnih plesova, ali i zabavom. A s djecom to često ide tako da jedno kad krene, zna povući i prijatelje. Putovanja su djeci uvijek primamljiva, sjećam se, uostalom, i koliko je nama to značilo, ispričao nam je Ivan.
Pred djecom su sad ljetni gušti, no s početkom nove školske godine nadamo se da će i oni i roditelji prepoznati bogatstvo koje nudi folklor i Tempet. Da nije tako, teško da bi svi “veterani” ovog ansambla ostali tolike godine i svakog nam lipnja nudili jedan od najboljih festivala u gradu, Metno.
Ivona Ćirak /foto O. Franić