Subota, 19 travnja, 2025
NaslovnicaVIJESTIDalmacijaOdržan 2. PulmoCaSt: U SDŽ godišnje 300 oboljelih od raka pluća

Održan 2. PulmoCaSt: U SDŽ godišnje 300 oboljelih od raka pluća

Drugu godinu za redom u Splitu se održao multidisciplinarni međunarodni tečaj trajnog medicinskog usavršavanja I. kategorije na temu torakalne onkologije, odnosno karcinoma pluća.

Ovaj stručni i znanstveni skup okuplja specijaliste i specijalizante pulmologije, onkologije, torakalne kirurgije, patologije, citologije, interne, obiteljske i palijativne medicine kao i medicinske sestre i tehničare koji svakodnevno brinu o bolesnicima s nekim od torakalnih tumora. Na tečaju je sudjelovalo 44 predavača i 180 sudionika iz Hrvatske i okolnih zemalja.

Naglasak je bio na dijagnostici torakalnih tumora, kirurškom liječenju te smjernicama za onkološko liječenje s pogledom u budućnost. Kroz cjelokupni program istaknut je značaj multidisciplinarnog pristupa u liječenju i skrbi za onkološke bolesnike, u ovom slučaju one s karcinomom pluća.

Jedan dio programa bio je posvećen iskustvima bolnica s područja Hrvatske i susjednih zemalja kada je u pitanju dijagnostika i liječenje karcinoma pluća, a bilo je govora i o provedbi i rezultatima Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka pluća koji se u Hrvatskoj provodi od 2020. godine.

„Primarno se rak pluća etiološki povezuje sa pušenjem i možemo potvrditi da je 85 do 90% bolesnika sa rakom pluća bilo aktivni ili pasivni pušač. Od 10 do 15% udjela ima i obiteljsko nasljeđe, no ono što sve više susrećemo su bolesnici s rakom pluća koji nemaju genetsku podlogu i nisu pušaći. Takvih je otprilike 15% od ukupnog broja oboljelih i riječ je dominantno o ženama“, istaknuo je voditelj PulmoCaSt-a dr. Vide Popović te nadodao kako će razmjena znanja i iskustava pridonijeti unapređenju skrbi i poboljšanju uspjeha liječenja bolesnika s karcinomom pluća i drugim torakalnim tumorima.

Predstojnica Klinike za plućne bolesti KBC-a Split doc. dr. sc. Suzana Mladinov je naglasila da se „perspektiva liječenja ovih bolesnika kroz posljednje desetljeće značajno promijenila. Ipak, još uvijek je riječ o bolesti koja je među prvima po učestalosti, a prva je po smrtnosti ne samo u Hrvatskoj nego i svijetu.

U našoj županiji se godišnje dijagnosticira oko 300 bolesnika sa karcinomom pluća i gotovo svi se liječe u našoj bolnici tako da imamo jako puno posla i ovakvi stručni skupovi su nam od velike koristi. Na nama je da damo sve od sebe kako bi oboljelima omogućili najbolje što im znanost i struka u onom trenutku može pružiti kako bi živjeli što duže i kvalitetnije“.

Tečaju se odazvao velik broj medicinskih sestara. „Izrazito je važno da ovaj tečaj ima i sestrinski dio, ne samo zbog njihove edukacije već ponajviše zbog naših pacijenata. Medicinske sestre su stalno s pacijentima te su neizostavan dio stručnog, multidisciplinarnog tima“, kazala je glavna sestra Klinike za plućne bolesti KBC-a Split Dijana Sunara, univ. bacc. med. techn.

Organizatori tečaja bili su Hrvatsko torakalno društvo Torax, Klinika za plućne bolesti Kliničkog bolničkog centra Split i splitska podružnica Akademije medicinskih znanosti Hrvatske.

- Oglas -