Ponedjeljak, 29 travnja, 2024
NaslovnicaMAKARSKAPROBLEM LABORATORIJA Ministarstvo zdravstva ne odgovara, i dalje radi samo jedna laborantica...

PROBLEM LABORATORIJA Ministarstvo zdravstva ne odgovara, i dalje radi samo jedna laborantica uz malu ispomoć

Problem makarskog laboratorija u kojemu radi samo jedna laborantica, uz kraću ispomoć iz Splita, još uvijek je otvoren, no šutnja Ministarstva zdravstva po svoj je prilici znak da novosti na ovu temu i dalje nema.
Naime, podsjetit ćemo da smo prije dva tjedna pisali o skandaloznoj činjenici da je makarski laboratorij danima bio zatvoren, pa su pacijenti čak ostavljali uzorke krvi i urina na pultu. Tad je ravnatelj Doma zdravlja Splitsko dalmatinske županije dr.Marko Rađa kazao kako je znakovito da je troje laboranata završilo na bolovanju. Poslao im je kontrolu HZZO-a.
Epilog je bio takav da je HZZO potvrdio bolovanje dviju laborantica, dok je laborant, ogorčen na odnos uprave prema zaposlenicima ustanove, dao otkaz. Mlađa se laborantica vratila na posao po svoju prilici zbog velikog pritiska, a tijekom dana ima ispomoć do 10 sati od kolegice iz Splita. Sve u svemu, zabrinjavajuća situacija osobito s obzirom da se nalazimo usred najvećeg vršnog opterećenja. I ujedno tihi status quo.
S obzirom da se već mjesecima posao organizira na način da nerijetko radi samo jedna osoba, pitanje je što na sve to kažu Ministarstvo zdravstva i Hrvatska komora medicinskih biokemičara. No do sada, tjedan dana nakon što smo poslali upite, a Ministarstvu uputili i podsjetnik na žurnost obrade teme, s obzirom da smo u srcu sezone, odgovora i dalje nema.
Zanimao nas je komentar situacije u kojoj se našao makarski laboratorij, odnosno činjenica da je ravnatelj ustanove javno posumnjao u opravdanost bolovanju laborantica najavivši kontrolu HZZO-a.
Evo što smo još pitali Ministarstvo.
Organizacija rada je takva da dosta često zna biti samo jedna laborantica, možete li navesti koji zakonski akti propisuju organizaciju rada i standarde te je li izvršen uvid i donesen zaključak o statusu makarskog laboratorija, pitali smo dalje.
Radi se o području s preko 22 tisuće stanovnika, s tim da se taj broj utrostruči ljeti.
Kakav standard po mreži “zapada” područje Makarske?
Postoje li inicijative o izmjeni zakona kojim bi se uvažilo turističke osobitosti kako bi određene usluge koje zbog toga spadaju u nadstandard bile tretirane kao standard?
I na koncu, može li Grad Makarska tražiti od Županije davanje laboratorija u koncesiju jer dok je tako funkcioniralo, laboratorij je radio u obje smjene? Koja je procedura i što se gleda pri razmatranju zahtjeva?
Upit smo poslali i Hrvatskoj komori medicinskih biokemičara.
Je li utvrđena povreda nekog zakona ili pravilnika uslijed organizacije rada i kako komora komentira činjenicu da se vršila kontrola bolovanja? 
Koji je minimalni standard u smislu kadra i organizacije rada a da laboratorij ostane raditi? 
Naime, Grad Makarska je do sada iskazao zahtjev za davanjem laboratorija u koncesiju (trenutno je pri domu zdravlja kojemu nedostaje kadra) u vjeri da bi se netko javio i ekipirao tim, no Županija to odbija unatoč konstantnim peripetijama s radom. Držite li da bi to bilo bolje rješenje? 
S obzirom da se radi o trenutno gorućoj temi za makarsko zdravstvo, temu ćemo svakako pratiti i dalje te ćemo objaviti odgovore čim ih dobijemo.
Ivona Ćirak /foto M.D.
- Oglas -