Izložbeni prostoru na Trgu Hrpina 5 jučer je ugostio otvaranje izložbe ‘Javna intima’, posvećene životu u Makarskoj tijekom prvih desetljeća 20.stoljeća, te radu prve makarske slikarice Biance Invernizzi (1895.- 1990.). Izložba je realizirana zahvaljujući zajedničkom radu Grada Makarska, Gradskog muzeja Makarska, Odela za povijest umjetnosti Sveučilišta u Zadru i Turističke zajednice grada Makarske, a osmislili su je i postavili studenti 4. i 5. godine Odjela za povijest umjetnosti zadarskog Sveučilišta, u sklopu stručne prakse koju već treću godinu provode u suradnji s Gradom Makarska.
Okupljene su u ime Sveučilišta u Zadru pozdravili prof. dr. sc. Silvia Bekavac, zatim studentica Ana Mataija, u ime Grada Makarske dogradonačelnica Antonia Radić Brkan te ravnatelj Galerije Gojak Josip Karamatić.
Kako je u uvodu objasnila studentica Ana Mataija, kako je izložba posvećena samoj umjetnici, njezinom radu te vremenu građanskog društva u Makarskoj s prijelaza 19. na početak 20.stoljeća, koncept izložbe je podijeljen na tri prostorije.
Dogradonačelnica Radić-Brkan kazala je kako izložba ima dodatnu simboliku u doba kada Makarska prvi put u povijesti ima ulice koje nose i ženska imena, između ostalih upravo i ono Biance Invernizzi. – Mi smo simbolično ovu godinu proglasili godinom žena i kazala bih da ovo nije samo izložba, već i nešto što pokazuje kako zaista njegujemo identitet mjesta i čuvamo našu tradiciju – kazala je Antonia Radić Brkan.
– Bianca Invernizzi je hodala ovim ulicama gdje smo danas, prije više od jednog stoljeća. Međutim nije samo prošla ulicama nego je zaslužila mjesto u povijesti našeg grada, osobito kada govorimo o kulturnoj povijesti u kojoj je sudjelovala zajedno sa svojim sestrama. Priređivale su koncerte, svirale i pjevale, održavale recitale a Bianca je i slikala. Autorica je pet od ukupno deset portreta koji su krasili prvu makarsku gradsku knjižnicu 1916.godine – kazao je u uvodu Josip Karamatić.
Inače, Invernizzi je rođena u Dubrovniku 1895. godine, a obitelj je zbog očeve službe često mijenjali prebivalište, te ih je život u jednom trenutku doveo i u Makarsku. Bianca je pohadala Obrtnu školu u Splitu 1913. i 1914. godine gdje je učila slikarstvo Emanuela Vidovića a naobrazbu je stekla i kod slikara Pavla Baškovića, rodenog Makaranina, s kojim je naslikala ciklus portreta znamenitih Makarana povodom otvorenja Gradske biblioteke 1916. godine.
Upravo se uz Baškovića i Invernizzi veže prva dokumentirana likovna ìzložba održana u našem gradu. Makarsku je napustila 1921. odselivši se u Italiju, a umrla je s 95 godina u Milanu 1990.godine.
Još 2018. je Gradska galerija Antuna Gojaka otkupila pet poznatih slika Biance Invernizzi, a kako navode u popratnoj knjižici izložbe, zna se za još šest izgubljenih portreta Andrije Kačića Miošića, Klementa Grubišića, Josipa Alačevića i Kažimira Ljubića.
Izložbu možete pogledati do kraja kolovoza.
Tekst i foto: O. Franić