Danas su, u vijećnici Grada Makarske, makarski gradonačelnik Zoran Paunović i načelnici općina Makarske rivijere potpisali predugovor o zajedničkom financiranju projekta centra za socijalne usluge, planiranog u bivšoj crkvi Kraljice mira u Ulici Ante Starčevića. Nekadašnja župna kuća zajedno s crkvom tako bi se, vjerojatno sljedeće godine, trebala pretvoriti u centar koji će pružati socijalne usluge djeci s posebnim potrebama te osobama s invaliditetom u okviru organizacijske jedinice Centra za odgoj i obrazovanje Juraj Bonači, a za zajednicu vrijedan projekt su do ove točke zajedničkim nastojanjima doveli Grad Makarska, susjedne općine, Juraj Bonači, resorno Ministarstvo te Splitsko-makarska nadbiskupija koja je ustupila prostor.
Sporazum je predstavljen kao svojevrsno jamstvo da će se tijekom godine, kroz rebalans proračuna, osigurati preko 600 tisuća eura u kojem će, sukladno broju stanovnika, participirati svaka jedinica lokalne samouprave s Makarske rivijere. Uz samu investiciju planiran je i zajednički financiran zakup na narednih 20 godina. Sporazum su, uz čelnog čovjeka Makarske, potpisali tučepski načelnik Ante Čobrnić, podgorska načelnica Petra Radić, gradački načelnik Matko Burić te načelnik Brela Stipe Ursić, a podršku je dao i baškovoški načelnik Josko Roščić. Najveći trošak, kako je rečeno na potpisivanju, snosi država kroz zapošljavanje stručnog osoblja, a prema prvim projekcijama centar će imati 70 korisnika i 23 djelatnika. U fokusu će biti pružanje socijalnih usluga djeci s teškoćama u razvoju, odraslim osobama s poremećajima iz spektra autizma i osobama s intelektualnim teškoćama.
Posebnu zahvalu je gradonačelnik Zoran Paunović uputio don Franji-Frankopanu Veliću, generalnom vikaru Splitsko-makarske nadbiskupije, kazavši kako bez crkve ništa od toga ne bi bilo moguće, a uz vikara potpisivanju sporazuma nazočile su i Marija Pletikosa, državna tajnica u Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, savjetnica ministra Zvjezdana Bogdanović, Snježana Čotić, ravnateljica Centra Juraj Bonači, Olivia Prodan Ravlić iz Udruge Sunce te don Luka Stipinović, župnik Kraljice mira.
– Danas je veliki dan za Makarsku, a rekao bih i regiju, ali najviše za djecu s teškoćama u razvoju te za njihove obitelji. Prostor crkve Kraljice mira neće biti samo mjesto terapije nego i sigurnosti, napretka, mjesto dostojanstva, rekao je gradonačelnik Paunović.
Državna tajnica Marija Pletikosa rekla je kako se upravo ovakvim projektima postiže željena deinstitucionalitacija i transformacija.
– Samo na ovaj način, suradnjom s lokalnom i regionalnom samoupravom, te sinergijom i objedinjavanjem može se ići naprijed i postići ono što nam je cilj, rekla je državna tajnica.
Snježana Čotić, ravnateljica Centra Juraj Bonači, podsjetila je kako Juraj Bonači pruža široku lepezu socijalnih usluga koje su odlučili širiti. Od ove godine, naime, u Makarskoj starta usluga organiziranog stanovanja za djecu do 21. godine te odrasle osobe.
– Već 30 godina slušam potrebe o dogradnji u Makarskoj, poput širenja usluga od najranije dobi, te smo zato stavili naglasak na ranu razvojnu podršku, psihosocijalnu podršku, ali i već spomenuti boravak za odrasle korisnike, rekla je Čotić dodajući kako je u početku postojala skepsa oko ideje o zajedničkom boravku.
– Ali vidimo da se se može i da je to kvalitetan način prema smanjenju pritiska na institucije, rekla je ravnateljica Jurja Bonačija.
U prilog tome komentirala je i savjetnica ministra Zvjezdana Bogdanović kazavši kako se nijedan korisnik nakon iskustva s izvaninstitucionalnim oblicima skrbi nije želio vratiti u instituciju, baš kao ni zaposlenici.
– Usluge se šire i širit će se dalje, a ono što je užasno važno je da sve jedinice lokalne samouprave učine što i vi, ujedine se, jer država ne može sama, poručila je.
Generalni vikar don Franjo-Frankopan Velić rekao je kako ga posebno raduje što se projekt ostvario.
– Drago nam je da je projekt krenuo od samih roditelja, Makarana. Nakon što se izgradila nova crkva Kraljice mira, postavljalo se pitanje što sa starom kućom. Bilo je upita od strane ljudi zainteresiranih za kupnju jer se objekt nalazi na atraktivnom mjestu, ali nama je bila važna misao vodilja da je ta kuća služila narodu i da ima emotivno značenje za Makarane. Zato smo rado prihvatili inicijativu koja je krenula od tadašnjeg župnika don Mislava Šaškora (2024. godine proglašenog počasnim građaninom Makarske, op.a.) koji je projekt doveo skoro do potpisa. Važnu ulogu imao je i Grad Makarska, a uključilo se i Ministarstvo, rekao je generalni vikar zahvalivši se Centru Bonači i roditeljima koji su “potaknuli realizaciju projekta”.
Na novinarsko pitanje znaju li je li Kuća Sunca uvrštena u Socijalni plan Splitsko-dalmatinske županije te kakav je stav ove vlasti vezano za ovaj projekt gradonačelnik Paunović je kazao kako bi to možda bilo pitanje za župana.
– Znamo da se to obećava zadnjih 20 i nešto godina, a mi smo nekoliko puta održali sastanke s predstavnicima Udruge Sunce te doveli cijeli projekt do građevinske dozvole. Kad je trebala biti realizacija, bila je korona i projekt se nije uspio izrealizirati, a u razgovorima s djelatnicima agencije MARA i ostalim agencijama doznali smo kako ne postoji natječaj koji će se u budućnosti otvarati po pitanju ovakvih projekata. To je velika investicija i naš je stav da država treba stati iza toga. Mišljenja sam da radije idemo manjim koracima i poboljšavamo infrastrukturu nego da forsiramo ideju koja se u zadnjih 20 godina nije pomakla s mjesta, a najveći korak je napravila upravo ova vlast, odvratio je Paunović.
Ivona Ćirak /foto O.Franić