Subota, 6.4.2024., od 10 do 14, Trg 156. brigade Hrvatske vojske, pored hotela Biokovo. Dođi i spasi nečije dijete, majku, oca ili ženu.
Info letak možete preuzeti OVDJE – Lijek je u nama
“ŽELIM ŽIVOT!” je nacionalna kampanja koja objedinjuje dva projekta Zaklade:
- Projekt “LIJEK JE U NAMA” – akcijama prikupljanja uzoraka krvi na terenu
- Projekt “NOVI ŽIVOT ZA NOVI ŽIVOT” – prikupljanje sredstava za opremanje i djelovanje javne banke krvi iz pupkovine
Akcija upisa i procedura:
- Upis u Hrvatski registar dobrovoljnih darivatelja krvotvornih matičnih stanica podrazumijeva samo davanje uzorka krvi. Osoba koja dolazi dati uzorak ne mora biti natašte te je poželjno uzeti više tekućine (vode). Kilaža nije uvjet za ovaj postupak.
- Upis u Hrvatski registar dobrovoljnih darivatelja krvotvornih matičnih stanica.
- Davanje uzorka krvi za tipizaciju putem koje se otkriva podudarnost s oboljelima kojima je potrebna transplantacija matičnih stanica.
- Nakon popunjavanja pristupnice i kratkog zdravstvenog upitnika, daje se uzorak 7 ml krvi za HLA tipizaciju. Uzorak vaše krvi za tipizaciju uzima se kao i ostali uzorci koje ste do sada davali za određivanje npr. krvne slike ili biokemijskih nalaza.
- Uzorak ide na HLA tipizaciju odnosno utvrđivanje antigena tkivne snošljivosti.
Ako pristanete idete na jedan od dva postupka (Vi UVIJEK birate), a ta dva postupka su:
Darivanje krvotvornih matičnih stanica koštane srži: koštana srž se uzima iz kostiju zdjelice. Uzimanje koštane srži radi se u općoj anesteziji u operacijskoj dvorani. Potrebno je biti u bolnici tri dana.
Darivanje perifernih matičnih stanica postupkom leukafereze: leukafereza je postupak odvajanja perifernih matičnih stanica iz cirkulacije darivatelja. Aparat za leukaferezu sličan je dijalizatoru. Krv darivatelja iz jedne ruke ulazi u aparat, centrifugira se i odvajaju se matične stanice, dok se ostali dio krvi kroz drugu ruku vraća u cirkulaciju darivatelja.
Oba postupka su sigurna za darivatelja, ovisi o Vama koji ćete postupak odabrati. Bitno je da se darivanjem matični stanica na bilo koji od dva navedena načina daruje šansa za život oboljelima, a to je ono najvrijednije što možete dati.
Kako postati darivatelj? Dođi u subotu, 6.4.2024., od 10 do 14, Trg 156. brigade Hrvatske vojske, pored hotela Biokovo i spasi nečije dijete, majku, oca ili ženu. Također u 8 transfuzijskih centara u Republici Hrvatskoj svaki radnim dan (pon.-pet.) od 08 do 14 sati.
Tko može bit darivatelj? U Hrvatski registar dobrovoljnih darivatelja krvotvornih matičnih stanica mogu se upisati sve zdrave osobe od 18 do 40 godina, sa hrvatskim zdravstvenim osiguranjem. Svi koji se do 40. rođendana upišu u Hrvatski registar mogu biti darivatelji koštane srži ili perifernih matičnih stanica do 60. godine života.
Koliko puta se može biti darivatelj? Uobičajeno je da se koštana srž ili periferne matične stanice uzimaju jedan put. Ukoliko se ponovi podudarnost sa potrebama oboljele osobe, može se darivati ponovo.
Koja je procedura upisa u Hrvatski registar? Nakon popunjavanja pristupnice i zdravstvenog upitnika, daje se uzorak krvi (oko 7 ml) u epruvetu i predaje u Zavod za tipizaciju tkiva kako bi se odredili antigeni tkivne snošljivosti. Uzorak krvi za tipizaciju uzima se kao i ostali uzorci koje ste do sada davali za određivanje npr. krvne slike ili biokemijskih nalaza.
SVE o Zakladi Ana Rukavina možete pronaći OVDJE
Kojem bolesti se mogu liječiti koštanom srži? Transplantacijom se mogu liječiti bolesnici s akutnim i kroničnim oblikom leukemije te bolesnici s teškim oštećenjem koštane srži.
Kako će te saznati je li Vaša koštana srž može pomoći nekome? Ako se nađe bolesnik koji ima iste antigene tkivne snošljivosti kao i Vi kontaktirat će Vas Hrvatski registar i ponovno Vas pitati pristajete li na donaciju koštane srži, odnosno matičnih stanica.
Koštana srž se uzima na slijedeći način: Koštana srž se uzima iz kostiju zdjelice. Uzimanje koštane srži radi se u općoj anesteziji u operacijskoj dvorani. Postupak darivanja koštane srži uključuje tri dana boravka u bolnici.
Periferne matične stanice se uzimaju na slijedeći način: Periferne matične stanice uzimaju se postupkom leukafereze. Leukafereza je postupak odvajanja perifernih matičnih stanica iz cirkulacije darivatelja. Aparat za leukaferezu sličan je dijalizatoru. Krv darivatelja iz jedne ruke ulazi u aparat, centrifugira se prilikom čega se odvajaju matične stanice, dok se ostali dio krvi kroz drugu ruku vraća u cirkulaciju darivatelja. Nije potrebna anestezija jer je postupak bezbolan.
Info letak možete prelistati OVDJE – Lijek je u nama
izvor: Crveni križ Makarska