Srijeda, 14 svibnja, 2025
NaslovnicaMAKARSKAUZOR Osejava: Makarska plaža se sustavno devastira, a javni prostor nestaje pred...

UZOR Osejava: Makarska plaža se sustavno devastira, a javni prostor nestaje pred očima građana i institucija

UZOR Osejava uputila nam je priopćenje u kojemu upozoravaju na problem devastacije plaže u Makarskoj.

– Pomorsko dobro u Makarskoj sve se brže pretvara u poligon za privatne interese, dok javni prostor – pred očima građana i institucija – nestaje. I ove godine ulazimo u turističku sezonu s nizom neriješenih i gorućih problema koji se godinama guraju pod tepih.

Unatoč zakonskoj zaštiti, pomorsko dobro se sve više prenamjenjuje, nasipa i koristi u privatne svrhe, a nadležne institucije – od Grada do Županije – odgovornost prebacuju jedni na druge, ističu te navode, kako kažu, četiri konkretna slučaja koji simboliziraju širi problem.

– Prvo, to je proširenje štekata bez odobrenja – najprije zaustavljeno, zatim pokušaj legalizacije? Komunalno redarstvo službeno je zaustavilo radove na terasi jednog ugostiteljskog objekta jer za njih nije postojala dozvola. Ipak, ugostitelj je završio zahvat. Prema informacijama iz gradske tvrtke Makarska obala, u pripremi je prijedlog koncesije koji bi obuhvatio upravo taj prostor (5×20 m), čime bi se naknadno legalizirala nelegalna gradnja – uz političko pokriće, upozoravaju.

– Drugo je Cvitačka – peta sezona bezakonja na devastiranoj plaži. Nakon nezakonitog nasipavanja mora ispred hotela Romana, prostor je ostao devastiran. Građevinska dozvola je oborena uz pomoć građanske inicijative Javno je dobro, ali sanacija nije provedena. Ni Grad ni Županija ne preuzimaju odgovornost, a koncesija za to područje ne postoji. Pet godina – bez akcije, bez odgovora, dodaju.

Kao treće navode kaos s koncesijama.

– Zbog sukoba između Grada Makarske i Splitsko-dalmatinske županije, većina koncesija za sezonu 2025. nije odobrena. Grad i Županija međusobno se optužuju, dok ugostitelji rade bez rješenja, a građani i turisti ulaze u još jedno ljeto bez reda i pravne sigurnosti, objašnjavaju.

Kao četvrti problem devastacije pomorskog dobra ističu nadstrešnica tik uz more. Nadstrešnica je, kako kažu, „zakonita“, ali potpuno neprimjerena.

– Grad je izdao građevinsku dozvolu za samostojeću nadstrešnicu na adresi Šetalište dr. Franje Tuđmana 8. Iako izvan pomorskog dobra, konstrukcija je smještena tik uz more i šetnicu, ispred kuće od kulturne i povijesne vrijednosti. Građani je nazivaju “benzinskom postajom” zbog nesklada s ambijentom. Dok se drugima uklanjaju nadstrešnice, ovdje se izdaju nove, što ukazuje na neujednačenu praksu, upozoravaju.

 

Za kraj vele kako podaci iz Studije potvrđuju kako prostora više nema.

– Prema Studiji turističkog nosivog kapaciteta Grada Makarske (2023.), u vrhuncu sezone na plažama boravi do 35.500 kupača, dok je po osobi dostupno tek 1,22 do 1,37 m², što je daleko ispod preporučenog minimuma od 5 m². Makarska već sada prelazi granicu nosivosti kupališnog prostora, a mogućnosti proširenja su vrlo ograničene.

Svaki novi štekat, svaki nasip, svako pogodovanje – znači manje mjesta za građane i goste. A prostora – više nema. Umjesto rješenja: plaža pod štekatima, more pod nasipima. Plaže se zatrpavaju štekatima. Obala se nasipa. Pomorsko dobro se zatvara. Javnost je isključena, a odgovorni se ne oglašavaju.

Pozivamo sve građane, udruge i medije da ne šute o ovoj situaciji. Budući da se u nedjelju održavaju lokalni izbori, podsjećamo da se gotovo nitko od kandidata ne osvrće na konkretne i goruće probleme upravljanja gradskim prostorom, pomorskim dobrom i plažom kao najvrjednijim resursom – osim kroz deklarativne izjave. Stoga tražimo: jasno izjašnjavanje kandidata o upravljanju pomorskim dobrom, obećanja o zaštiti javnog prostora i jednakosti u postupanju, te odbacivanje šutnje i pogodovanja.

Građani imaju pravo znati tko će štititi obalu – a tko će i dalje gledati u stranu. Makarska je naš grad. Naša plaža. Naša borba, za kraj će iz UZOR Osejava.
I.Ćirak/ foto UZOR Osejava

 

 

 

- Oglas -