Nedjelja, 22 prosinca, 2024
NaslovnicaMAKARSKAURBANI PARK ILI ŠUMICA Građevinska dozvola za Peškeru teško prije proljeća 2024.godine?

URBANI PARK ILI ŠUMICA Građevinska dozvola za Peškeru teško prije proljeća 2024.godine?

U izjavi za medije gradonačelnika Zorana Paunovića mnogima je promakao jedan jako bitan “detalj” koji baca jedno posve drugo svjetlo na uređenje Peškere. Naime, Paunović je rekao da će se na pošumljavanje ići od proljeća, a nakon ljeta “slijede preostale faze , izrada glavnog i izvedbenog projekta te ishođenje svih potrebnih dozvola kako bi se krenulo u realizaciju”.

Od trenutka naručivanja glavnog projekta do ishođenja građevinske dozvole potrebno je pola godine do godinu dana. Tako nam je u rujnu 2021.godine rekla arhitektica Bernarda Silov iz Atmosfera studija, arhitektonskog tima koji je odnio prvu nagradu na međunarodnom arhitektonskom natječaju za uređenje Peškere.

– Nakon što se dobije građevinska dozvola, te se završe izvedbeni projekti i izvedbeni troškovnici, što bi, recimo, moglo biti pred narednu sezonu, već se može ići na javnu nabavu i nakon izbora izvođača krenuti s radovima, rekla nam je 7.rujna za naš portal Bernarda Silov.

Od tada su prošla četiri mjeseca. Je li uopće naručen glavni i izvedbeni projekt?

Ako ćemo kao vjerodostojnu uzeti gradonačelnikovu izjavu – nije. Namjeravaju s time krenuti tek poslije sezone 2023.godine. Ako se tada krene s izradom, prema dinamici koju nam je najavila iskusna arhitektica i autorica pobjedničkog rada,  dozvolu bismo mogli imati tek na proljeće 2024.

Što znači da bi se s radovima krenulo vjerojatno tek nakon sezone 2024.

Kako bismo dobili jednoznačan odgovor na ovo jednostavno pitanje (je li naručen glavni projekt), poslali smo poruku arhitektici Silov. Odgovorila nam je sljedeće: najbolje da se u vezi toga obratite naručitelju – Gradu.

Iz ovoga ne možemo zaključiti da je projekt naručen. Decidiran odgovor na ovo pitanje nismo dobili ni 28.listopada kada smo se zanimali oko dinamike izrade dokumentacije. Također smo tada upitali po kojem se planu namjerava saditi stablašice na Peškeri, s obzirom da glavnog projekta nema. Tad nam je arhitektica također neodređeno rekla kako će Grad pravovremeno obavijestiti javnost.

O projektu smo se, naravno, raspitivali i u Gradu. 28.listopada šaljemo upit na gradonačelnika, protokol i pročelnika Matka Lovretu. 2. studenoga ponovno šaljemo identičan upit. Ništa i dalje.

5.siječnja, jučer, ponovno smo poslali upit u kojemu se i dalje zanimamo za status projekta te tražimo uvid u isti (ukoliko takav dokument postoji).

Zbroje li se i oduzmu sve javno dostupne informacije, pitate se: postoji li ozbiljna namjera pristupiti kompletnoj  realizaciji projekta čije je idejno rješenje struka izabrala kao najbolje.

Ako će se dio prve faze (pošumljavanje) raditi bez glavnog projekta, onda je pitanje čemu natječaj i izabrani projekt čiji je važni segment upravo hortikultura? Prva faza, kako smo pisali u travnju, obuhvaća i javne površine, amfiteatar, općenito urbani park, a urbani park u cijelosti neće moći biti završen prije 2025.

Komercijalni sadržaji su druga faza koja još više visi u zraku, dok garaže kao treću fazu ne treba niti spominjati.

Misli li se ozbiljno ući u 123 milijuna težak posao o kojemu aktualna vlast ni u jednom trenutku nije odgovorila na najvažnija pitanja – rokovi i financiranje?

Bez obzira na skeptičnost dijela Makarana koji zaziru od novih građevina i beton drže apriori problematičnim materijalom, idejno rješenje izabrao je renomirani žiri i vjerujemo da većina sugrađana na mjestu sada već stare Peškere ipak želi vidjeti zeleni, urbani park sa svim javnim površinama, sunčalištima, komunalnom opremom, igralištima…

No s obzirom na dinamiku i na rokove koje je jučer spominjao gradonačelnik, nameće se zbilja puno pitanja oko ozbiljnosti namjera da se takav projekt i realizira. Ako će se sve svesti na pošumljavanje, za to zaista nije bilo potrebno ići u dugotrajnu i kompleksnu proceduru arhitektonskog natječaja koji – o tome nema diskusije – za ovakve javne površine može biti jedino rješenje. Dakako, pod uvjetom da se zaista – provede u djelo.

Ivona Ćirak /foto M.D.

- Oglas -