Priča o obnovi sata na staroj predromaničkoj crkvi u starom selu Podaca nije samo štorija o mještanima i prijateljima iz Češke koji su se zauzeli za očuvanje kulturne baštine. Da nije Udruge Štrada, koja je inicirala ovaj zahtjevni pothvat, crkvica bi i dalje bila neobnovljenog zvonika i bez sata koji je prestao otkucavati nakon velikog potresa 1962. godine. A njihova priča uistinu zaslužuje da ju se ispriča jer ne govori samo o kulturi u užem smislu riječi, nego i onomu širem, a on podrazumijeva način življenja.
Kako nam kaže Ana Martičić, predsjednica udruge od 2022. godine kojoj je na čelu do tada bio njezin svekar Lukša, staro selo živi posve drugačije od okolnih sela, pa tako i onoga susjednog, starog Zaostroga. Zaostrog ima svu infrastrukturu i u Zaostrogu su se izgradile vile s bazenima te je selo puno turista. Podaca pak nema ni struju ni vodu, uživa zaštitu kulturnog dobra i u selu nema turizma. Međutim, Podačani se druže, okupljaju, obnavljaju stare konobe; dok su prije dvije godine u selu bile samo dvije konobe koje bi obilazili na Svisvete, kada se otvara mlado vino, sada ih je već šest. Kada predsjednicu udruge Anu pitate tko je tko u udruzi, ona ne želi nikoga isticati.
– Kako da vam objasnim kad su zaista skoro svi na neki način uključeni, i to aktivno. Radi se o cijelim obiteljima, djeci s roditeljima, djedovima, bakama… Članovi udruge su mještani Podace, staro i mlado, kazat će Ana.
Pitamo ju kako su uspjeli angažirati ljude u tolikoj mjeri i kako su uspjeli sačuvati staro selo od devastacije koja neizbježno prati tzv. razvoj turizma. Na prvo pitanje odgovor je – ljubav prema mistu. I kontinuitet rada kulturnih udruga koji se proteže kroz cijelo stoljeće. Prije Udruge Štrada djelovao je Boćarski klub, a sama udruga osnovana je 2012. s ciljem zaštite starog sela koje je kao ruralna cjelina upisana u registar kulturnih dobara RH. U njoj su i dva spomenika kulture, kula iz 16. st. i crkvica sv. Ivana iz 11. st. Svojim radom udruga nastoji pokrenuti revitalizaciju starog sela i potaknuti ponovno okupljanje mještana i turista u starome selu. I u tome su uspjeli.
– Tijekom cijele godine Udruga organizira cijeli niz kulturnih manifestacija za sve uzraste. Turistima je najatraktivnija manifestacija Biklijada krajem rujna, za umjetnike Udruga organizira Likovnu koloniju u svibnju, za mještane dane kušanja vina na Svi Svete. Djeca se posebno vesele Dječjoj likovnoj koloniji, a Udruga je i organizator klapskog koncerta povodom proslave zaštitnice župe Gospe od Milosrđa, 2. srpnja. Veliko zanimanje mještana, ali i šire javnosti izazvale su Žive jaslice koje je udruga po prvi put organizirala prošlog Adventa.
Uz navedene manifestacije udruga brine i o komunalnom održavanju sela. Tijekom cijele godine organiziraju se radne akcije kojima se održavaju zelene površine u selu i putovi oko sela. U proteklih dvanaest godina Udruga je provela mnogobrojne projekte od kojih izdvajamo samo najznačajnije: solarno osvjetljenje kule i zvonika, sadnja murvi na Štradi, postavljanje sanitarnog čvora, sanacija oštećenog krovišta crkve sv. Stipana, održavanje zvonika u suradnji s GSS službom Metković, izdavanje biltena koji prati sve novosti vezane za Podacu.
Prošle godine udruga je uz pomoć podačkog župnika fra Nike Glavinića pokrenula postavljenje zvona na predromaničku crkvicu sv. Ivana iz 11. st. Uz pomoć mještana i prijatelja Podace udruga je prikupila potrebna novčana sredstva i organizirala postavljanje novog zvona. Postavljanje novog zvona proslavljeno je svečanim koncertom HPO Gradske glazbe Imotski, kazuje predsjednica udruge.
24. lipnja 2020. Udruga je prvi put organizirala svečano obilježavanje blagdana sv. Ivana Krstitelja, a nakon proslave blagdana sv. Ivana na red dolazi organizacija proslave Gospe od Milosrđa te tradicionalna proslava blagdana sv. Stipana koji se obilježava 3. kolovoza. Sve manifestacije postale su dio turističke ponude Općine Gradac i organizirane su u suradnji sa Župnim uredom, Općinom Gradac i Turističkom zajednicom Općine Gradac.
Dolaskom jeseni Podaca se prazni. Odlaze turisti, ali i veliki dio stanovništva koji u Podaci boravi tijekom ljetnih mjeseci. Ostaje domaće stanovništvo kojeg je svake godine sve manje, no udruga „Štrada“ trudi se da Stara Podaca živi i za vrijeme tihih zimskih mjeseci.
U predbožićno vrijeme „Štrada“ organizira „Došašće na Štradi”, a tom prigodom članovi Udruge okite borove, ispletu lovorove vijence i u deblu stare murve postave jaslice. Manifestacija „Došašće na Štradi“ završava na Badnji dan kada članovi udruge tradicionalno kuhaju bakalar i spremaju „pršure“ za sve posjetitelje.
– Pred udrugom je uskoro još jedan veliki izazov, a to je pitanje uprizorenje Živih jaslica. Žive jaslice su 2023. izazvale veliko oduševljenje mještana, u projektu je sudjelovalo stotinjak sudionika, odraslih i djece iz svih pet mjesta općine Gradac. Projekt se pripremao dva mjeseca, mještani su šivali kostime, vježbali ples, pjevanje i glumu. Ovaj projekt ujedinio je stanovnike općine Gradac i unio veliko veselje u adventsko vrijeme. Bit će pravi izazov ponoviti ovako nešto i opravdati velika očekivanja. Pred udrugom su prvi jesenski radni sastanci na kojima će se odlučiti kreće li se ponovno u stvaranje još jedne božićne bajke u starom selu Podaca, ispričala nam je Ana Martičić.
Najveća želja i najambiciozniji plan udruge je sudjelovanje u obnovi stare škole, otvaranje zavičajnog muzeja u istoj te pokretanje cijelog niza kulturnih sadržaja na korist svih stanovnika Općine Gradac i u svrhu obogaćivanja turističke ponude našeg kraja.
Pitamo našu sugovornicu za kraj kako tumači spas Podace od ekspanzije pohlepnog turizma, od otuđenosti današnjeg svijeta i od međugeneracijskog jaza gotovo pa neizbježnog uslijed silnog tehnološkog napretka. Istina, Podacu je od devastacije prostora donekle spasila činjenica je da je zaštićena kao kulturno dobro.
– Ponovit ću da je ljubav presudna. Ali konkretno, spasilo nas je to što nemamo struje ni vode. U Zaostrogu je dosta toga prodano ili je pretvoreno u luksuzne vile, a komercijalizacija je, osim do financijskih benefita, dovela i do onih negativnih posljedica – tamošnje stanovništvo se jako malo okuplja i kao posvuda, pomalo gubi svoj duh i dušu. A kod nas, sve i da netko hoće graditi, sve je to jako otežano, a ništa ne ide bez suglasnosti konzervatora. Hoće li se jednog dana i kod nas komercijalizirati, ne pita se nas, ali ako se to dogodi, pitanje je što će se u tom slučaju dogoditi s autentičnom ljepotom i duhom Podace, otvoreno će Ana Martičić.
Komentiramo kako, kao živi podsjetnik na način života Mediterana koji nestaje, dobivaju jednu vrijednost koju ne mogu nadomjestiti nikakve vile i uopće blagodati suvremenog društva otrgnutog i od sebe kao individue i od zajednice.
– Vjerojatno da…Nama je to normalno, ne razmišljamo o tome kao o nečemu raritetnom, ali sve češće to čujemo. I drago nam je da imamo takvu podršku u našoj misiji očuvanja tradicije i duha starog sela, za kraj će Ana.
Ivona Ćirak /foto Udruga Štrada