U sklopu projekta “Still Water Revival – obnova i očuvanje malih slatkovodnih ekosustava krških planina na Mediteranu”, učenici trećeg razreda Osnovne škole Tučepi prošli su edukativni program koji im je omogućio da postanu čuvari lokvi na Biokovu.
Projekt, financiran kroz Donatorsku inicijativu za očuvanje slatkovodnih ekosustava na Mediteranu (DIMFE), za cilj ima restauraciju i očuvanje krških slatkovodnih ekosustava, a Park prirode Biokovo sudjeluje kao partner zajedno s udrugom 4 Grada Dragodid, udrugom BIOM, Parkom prirode Učka i Nacionalnim parkom Sjeverni Velebit.
Slatkovodni ekosustav na kršu obuhvaća različite pojave i oblike, ali PP Biokovo se ponajviše usredotočuje na dva najčešća – bunare i lokve.
Edukacija je uslijedila nakon rujanske akcije u kojoj su zaposlenici Parka prirode Biokovo, volonteri i predstavnici udruge 4 Grada Dragodid te članovi HPD Vitrenik obnovili lokvu “Kaljužu” uklonivši nanose zemlje iz korita stare više desetljeća, sanirali potporne zidove i popravili dno uz pomoć nekoliko kubika gline.
Učenici su, kao mladi čuvari lokve, pomoću mjernih instrumenata bilježili promjene na lokvi i njenoj okolini, mjereći duljinu, širinu, dubinu, temperaturu, zamućenost i boju vode te bilježeći prisutnost živih organizama. Kroz terensku nastavu, učenici su s učiteljicom Marlenom Bogdanović usvojili znanja o važnosti ovih slatkovodnih pojava u održavanju biološke raznolikosti i ekološke ravnoteže u krškim ekosustavima.
A.M. / foto HPD Biokovo