Ponedjeljak, 31 ožujka, 2025
NaslovnicaRIVIJERABrelaTradicija breljanskih žudija sve je popularnija, a evo zašto ne treba strahovati...

Tradicija breljanskih žudija sve je popularnija, a evo zašto ne treba strahovati za baštinu uz ovakve župljane

Žudije ili Čuvari Kristova groba tradicija je koja se već dugi niz godina njeguje u dalmatinskim župama kao i u nekim župama kontinentalne Hrvatske, no i među Hrvatima u Bosni i Hercegovini, i Vojvodini. Župa sv. Ilije u Metkoviću ima najstariji zapis ovog običaja koji datira iz 1857. godine, što ih čini najdugovječnijim u Hrvatskoj.

U župi sv. Stjepana prvomučenika u Brelima tradicija čuvanja Kristova groba, kako doznajemo od Duje Medića, jednog od breljanskih žudija, započinje u prvoj polovici prošlog stoljeća.

– No kako nema pisanog traga, ne možemo točno znati tko ju je i kada započeo, prekinuta je 1958. i obnovljena je 1994. godine. Prvi breljanski žudije imali su mornarske odore, a 1994. godine se uvode odore rimskih vojnika. Breljanski žudije broje dvanaest vojnika i jednog zapovjednika koji se pored groba izmjenjuju u tri smjene po četiri vojnika. Čuvanje Gospodinovog groba počinje na Veliki četvrtak i traje do Velike subote kada u tijeku Vazmenog bdjenja slijedi padanje svih trinaest žudija. Čuvanje Kristova groba spada u nematerijalnu kulturnu baštinu tj. „baštinu koja se prenosi iz generacije u generaciju, koju zajednice i skupine stalno iznova stvaraju kao reakciju na svoje okruženje, svoje uzajamno djelovanje s prirodom i svoju povijest“, što je čini još važnijom u okviru breljanskog društva, a žudijsku čast još većom zbog čega se mladi Breljani svake godine rado odazivaju, kazuje nam Medić.

Na pitanje koje uvjete treba ispuniti za pristupiti žudijama i postoje li nekakve posebne pripreme za obred, odvraća kako breljanski žudije mogu biti breljanski momci koji su primili svete sakramente (krštenje, pričest, krizma).

– Novaci tj. momci koji prvi put pristupaju žudijama trebaju proći par proba da nauče kretanje i pokrete jer se u Velikom tjednu sveti obredi vrše u crkvi i izvan nje, objašnjava naš sugovornik.

Tijekom ove godine se veći dio odora redizajnira, no proces nije tako jednostavan. Naime, kako veli Medić, kako u Hrvatskoj nestaju stari zanati, tako je sve teže pronaći obrtnike koji su u mogućnosti izvesti potrebne odore. Zbog toga se obnova odgađala niz godina. Srećom, obrt koji će napraviti posao kako spada je nađen, a zahvaljujući sumještanima pokazalo se da ni novac nije problem.

– Uz pomoć vjernih župljana uspjeli smo skupiti najveći dio financija te smo im neizmjerno zahvalni na ukazanom povjerenju i pomoći, manji dio je donirala općina Brela, te se i njima ovim putem iskreno zahvaljujemo, poručio je Medić.

Ivona Ćirak /foto: privatni album

- Oglas -