Petak, 20 rujna, 2024
NaslovnicaAKTUALNOSVETI PETAR Nakon zapadnog ulaza na plato crkvice urušava se i glavni...

SVETI PETAR Nakon zapadnog ulaza na plato crkvice urušava se i glavni ulaz, pješacima zabranjeno

Nakon urušavanja zapadnog ulaza na plato crkvice na Sv.Petru nedavno je ozbiljno “načet” i glavni ulaz, pa su postavljene table sa zabranom prolaska. “No trespassing”, stoji na tabli, a ispod oznake zabrane informiraju se prolaznici kako je riječ o arheološkom nalazištu te kako su radovi u tijeku. Kako doznajemo, stanje se pogoršalo nakon posljednjeg nevremena odnosno grmljavine te je nakon pregleda statike utvrđeno da je došlo do urušavanja.

Zbog zaštite šetača postavljena je tabla iz koje se međutim ne može zaključiti je li prolaz potpuno zabranjen pa se ulazi na vlastitu odgovornost ili se samo radi o preporuci. Upit smo poslali Gradu, a zanimalo nas je i koje su radnje poduzete kako bi se zid sanirao te kad se planira krenuti u te radove. Gradonačelniku smo uputili pitanje o planovima s arheološkim parkom te ćemo objaviti kada dobijemo odgovor.

Obratili smo se i Marinku Tomasoviću, voditelju arheoloških istraživanja na Sv.Petru koje su temelj za budući arheološki park. Kazao nam je kako je arhitektonski snimak cijelog zida načinjen još 2019. ili 2020. godine.

– Ta dokumentacija postoji, ali tad se nije moglo predvidjeti da će doći i do urušavanja zapadnog ulaza i zida. Naknadno je rađen i troškovnik, no ne za ovaj zapadni dio nego istočni gdje postoji problem već neko vrijeme, kazao nam je Tomasović.

– Dobro je da su postavljene table jer je važno upozoriti šetače, dodao je.

Zašto se već nije pristupilo radovima budući postoji i dokumentacija i troškovnik, i je li potrebna neka nova dokumentacija, ne znamo. No do sada se više puta na Gradskom vijeću govorilo o stanju na platou u smislu (ne)uređenosti te zapadnog ulaza na koji je zbog opasnosti od urušavanja bila postavljena zaštitna traka, no nije sadržavala nikakvu obavijest.

– Sanacija ne podrazumijeva samo sanaciju zidova nego treba imati na umu da problem prave i borovi odnosno čempresi čije korijenje se podvija i po 20 metara, tako da je projekt kompleksan, pojasnio je.

Na pitanje zna li ima li nekih novih momenata vezano za arheološki park uputio nas je na Grad Makarsku.

O arheološkom parku se, podsjetimo, govori još od 2019. godine i za sada je sve što se može zaključiti je da je i dalje u statusu quo.

Ivona Ćirak/ foto O.F.

 

- Oglas -