Kada smo u razgovoru s Milenom Majić, odgojiteljicom s 35-godišnjim stažom i vlasnicom obrta “Sreća”, spomenuli igraonicu, ona se nasmijala i rekla kako, istina, jest razmišljala o tomu, ali je naposljetku prevagnula njezina iskonska želja, te njezini interesi i znanje. Zašto bi nudila bazičniju uslugu kad može ponuditi nešto više i društvu definitivno korisnije? Tako je došla na ideju da svoju najveću strast u radu s djecom, lutkarske radionice i uopće znanje stečeno što na Pedagoškoj akademiji, što u vrtiću, a što brojnim edukacijama, ponudi zajednici. Lutkarske radionice su, kaže Milena, daleko više od puke kreativnosti i igre, a što još nudi u obrtu “Sreća” smještenom u Trgovačkom centru Nikola, pojasnit ćemo u nastavku reportaže.
– Kada iza sebe imaš iskustvo odgojiteljskog rada od 35, 36 godina, a taj si posao izabrao kao životni poziv, iako si kao đak s prosjekom 5:0 mogao birati, onda kroz vrijeme pronađeš u tome područja koja su tvoja specijalizacija. Ono u čemu istinski uživam i u čemu sam se dodatno educirala su lutkarstvo i pokret. Lutka je tako malo zastupljena u odgojno obrazovnom radu, što je uistinu šteta, i tek kroz svoj rad i edukacije možeš naučiti više o tome. Jer, lutka je edukativno sredstvo koje zaokružuje jako puno obrazovnih procesa i razvojno jako puno pomaže djeci. Počevši od socioemocionalnog razvoja, preko jezičnog i spoznajnog razvoja, pa do psihofizičkog i motoričkog razvoja, mogućnosti su nevjerojatne, kazuje Milena koja godišnje barem jednom ide na edukaciju, tako da ima “certifikat” i iz lutkarstva, i iz dramsko-scenskog izražavanja, i iz vještina i intervencije iz terapije igrom.
Svaka opcija ima svoje komparativne prednosti, a u slučaju “Sreće” to je svijest o tomu da je odgojitelj daleko važniji od “infrastrukture”, što svi roditelji prije ili kasnije spoznaju u vrtiću. Lošije prostorne uvjete uvijek će pobijediti dobar i predan odgojitelj.
Cijena dvosatne radionice po djetetu je 10 eura, a dinamika rada je jednom tjedno. Djeca sama biraju lutku, i uz Milenino moderiranje izvode predstavu. Kroz to se uče suradnji, razvoju priče, pokreta, a u takvim se okolnostima mališani uče i rješavati problemske situacije. Posljednjih 15 minuta dolaze roditelji koji postaju publika – djeca za njih izvode svoju predstavu.
– Lutka tu radi na onome što se danas zove asertivnost, a radi se o jako važnom umijeću, znaju kako se zauzeti za sebe na pravilan način, a ne povrijediti drugoga. Lutka u podizanju samopouzdanja i u razvoju asertivnosti ima veliku moć, tumači Milena.
U prijevodu, mališani će lakše prepustiti ježu da riješi sukob ili kaže što ga muči.
Drugo što će ponuditi roditeljima je individualna potpora – rad s djecom koji roditelji nazivaju pripremom za školu. Milena kaže kako je to zapravo priprema za – život. Nije stoga čudno da su roditelji prepoznali potrebu za individualnim radom kada dijete zapinje u grafomotorici, motoričkim vještinama, jezičnim ili pak spoznajnim vještinama. Poanta je u tome da dijete to može, a roditelji se zbog brojnih poticaja i obaveza katkad izgube.
Rezultati su, kako veli, odlični.
Treće, ali ne manje bitno što će naša sugovornica istaknuti u ponudi jesu vještine i intervencije iz “terapije igrom”. Zvuči komplicirano, no zapravo je vrlo jednostavno i učinkovito.
– Djeci se nudi šaroliki izbor igračaka različitih struktura, a igra je ograničena na pijesak. Ja kao moderator samo vodim igru, a oni se igraju kako žele i kroz te životinje ili neke druge likove pokazuju i svoje frustracije, i neriješene strahove, i želje…Djeca su tu obično jako puno zadrže, objašnjava Milena.
Zbog svega rečenog, nije čudno da su rođendani na začelju ponude obrta “Sreća” , iako i to nude. Riječ je o intimnijim rođendanima gdje se prođe cijeli “protokol”, no u sklopu proslave radi se i na predstavi. Nude dva paketa od kojih oba uključuju lutkarsku predstavu, mogućnost kostimiranja, fotografiranje, igre po izboru slavljenika…
S obzirom da su lutke glavno područje odgojiteljice Milene koja je veliki broj predstava odradila i u Dječjem vrtiću Biokovsko zvonce, nije čudno da ni ovaj novinarski dvojac nije zaobišla zabavna interakcija s lutkama iz koje je nastala kratka i, budući odavno nismo fit što se igre tiče, pomalo nezanimljiva predstava. Djeci to sigurno bolje ide, a broj na koji se može prijaviti dijete za radionice koje startaju 1. studenoga je 095 535 8179 (Milena).
Sponzorirani sadržaj/foto: MD