Sinjski Dom zdravlja povukao je sredstva vrijedna skoro 1,4 milijuna eura za energetsku obnovu, a na sljedećoj županijskoj skupštini bit će odluka o davanju suglasnosti Upravnom vijeću Doma zdravlja vezano za ugovor potpisan s resornim Ministarstvom i Fondom za zaštitu okoliša i učinkovitost. S druge strane, zgrada makarskog Doma zdravlja uređuje se parcijalno, a o konačnom rješenju, kompletnoj obnovi cijelog objekta, više nitko ne govori.
Naime, kako nam je u nedavnom razgovoru rekao Marko Rađa, ravnatelj Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije, jedino rješenje vide u tome da se sređuje dio po dio. Sljedeći je na redu – stacionar.
– Riječ je o radovima vrijednosti od pola milijuna eura. Znam da bi bilo idealno da se riješi cijela zgrada i jasno mi je kad kažete da ima dijelova koji su u jako lošem stanju, ali ne možemo nego komad do komad. Najprije smo riješili hemodijalizu, pa laboratorij, a sad idemo na stacionar. Ako prođe ovo sa stacionarom, onda ćemo imati riješeno južno krilo pa možemo dalje, kazao nam je Rađa.
Na pitanje zašto nisu rješavali centralni dio koji je ujedno i u najgorem stanju odvratio je kako je taj dio najteži za riješiti. Kaže i da gledaju osigurati uvjete najosjetljivijim pacijentima.
– Cijela zgrada bila bi prevelik zahvat i preskupa, veli Rađa.
S druge strane, stječe se dojam da Dom zdravlja ne poduzima ništa kako bi se upisali kao vlasnik. U stvarnosti jesu vlasnik, no na na papiru je i dalje Crkva, stoga objekt treba uknjižiti. Uz takve uvjete bi se mogli prijaviti i na natječaje poput Sinja.
– Da, to pokreće Dom zdravlja, ali sporo to ide. Trogir smo nakon 20 godina riješili i došli do toga da imamo još jednu česticu. S Crkvom to baš ne ide lako, rekao nam je ravnatelj Doma zdravlja.
Inače, postoje i natječaji gdje se ne inzistira na “papirnatom” vlasništvu nego je dovoljno stvarno vlasništvo, a to je bila osnova i za prijavu energetske obnove Srednje škole koja nažalost nije prošla u tom krugu. Tko to prati, prati li uopće itko, i mari li se za uknjižbu kako bi se zgrada zaštićena kroz Prostorni plan grada Makarske i održavala, ne znamo jer sve što imamo su neodređeni odgovori.
Ivona Ćirak /foto M.D.