Ponedjeljak, 16 rujna, 2024
NaslovnicaSPORTRagbi: Hrvatska ragbi 7 reprezentacija izborila plasman u Championship diviziju

Ragbi: Hrvatska ragbi 7 reprezentacija izborila plasman u Championship diviziju

Hrvatska reprezentacija u ragbiju 7 odličnim nastupom na EP-u u Budimpešti izborila je plasman u najviši rang europskog ragbija.

Bio je to drugi turnir Europskog prvenstva Trophy divizije (prvi je održan u Zagrebu sredinom lipnja), a naši ragbijaši na njega su otputovali puni samopouzdanja. Naime, mjesec dana ranije izabranici Anthony-ija Poše osvojili su srebro u Zagrebu, što je bio najveći uspjeh u povijesti našeg ragbija.

S obzirom da već tradicionalno plasman u Championship diviziju izbore dvije najbolje reprezentacije iz Trophy divizije, Hrvatska je drugim mjestom na Lučkom došla na prag velikog uspjeha. No, posao još nije bio završen. Za plasman u elitnu diviziju ragbija naši dečki morali su osvojiti jedno od prva dva mjesta u ukupnom poretku (ukupan zbroj bodova s oba turnira), pa su u Budimpeštu otputovali s nadom u novi veliki uspjeh.

Hrvatska je na drugi turnir Trophy divizije otputovala u jakom sastavu, a svoje mjesto među putnicima za mađarsku prijestolnicu pronašla su i trojica igrača Makarske rivijere. Riječ je o Marku Svaguši, Duji Čondiću i Luki Kovačiću. U odnosu na turnir u Zagrebu izbornik nije mogao računati na Marka Grčića, no svi ostali bili su mu na raspolaganju. Posebno je veselio povratak Luke Kovačića, kojega je ozljeda spriječila da nastupi na prvom turniru u Lučkom.
Hrvatska je bila svrstana u skupinu s Moldavijom, Luksemburgom i Švicarskom, a završila ju je s maksimalnim učinkom.

U prvom kolu čekao ju je ogled s Moldavijom, koju je naša reprezentacija svladala s uvjerljivih 43:0. Drugo kolo Hrvatskoj je donijelo utakmicu protiv Luksemburga, no ni oni se nisu pokazali kao previsoka prepreka za igrače Anthony-ija Poše. Hrvatska je pobijedila s 24:14. U posljednjem kolu skupine čekala nas je reprezentacija Švicarske. Bio je to iznimno izjednačen dvoboj, koji je na kraju otišao na stranu Hrvatske (14:12).

Četvrtfinale donijelo je „reprizu“ trećeg kola natjecanja po skupinama. Još jednom su se sastali isti protivnici, još jednom je poražena Švicarska, ovaj put znatno uvjerljivije. Izabranici Anthony-ija Poše slavili su s 38:15 i tako osigurali još jedno polufinale. Također, plasmanom u završnicu približili su se ulasku u Championship diviziju te ga je još samo trebalo potvrditi.

Na putu do finala Hrvatskoj je stajala Latvija. Bila je to dobra prilika za hrvatski ragbijaši izbore drugo uzastopno finale, no ovaj put u tome ipak nisu uspjeli. Latvijci su bili bolji slavivši s 14:26. Izabranici Anthony-ija Poše otišli su u borbu za broncu, gdje ih je čekala Švedska. Riječ je o reprezentaciji koju je Hrvatska pobijedila na nedavnom turniru u Zagrebu, a istom scenariju nadali smo se i u Budimpešti. Ipak, na kraju nismo uspjeli doći do još jedne medalje.

U napetoj završnici do pobjede su stigli Šveđani, pa je o drugu putniku u Championship odlučivala razlika pogodaka. Tu je Hrvatska bila u debeloj prednosti u odnosu na svoje posljednje protivnike, te se zahvaljujući tome plasirala među elitu!

Ulazak u Championship najveći je uspjeh u povijesti hrvatskog ragbija. Riječ je o diviziju u kojoj se natječu kontinentalne velesile e poput Irake Francuske, Engleske i Italije, a u tu skupinu sada dolazi jedna mala država s jugoistoka Europe.