Petak, 3 svibnja, 2024
NaslovnicaMOZAIKPrirodne metode liječenja upale sinusa

Prirodne metode liječenja upale sinusa

Sinusitis je neugodna infekcija sinusa koja nastaje zbog povećane proizvodnje sluzi koja se iz sinusnih kanalića cijedi u nosnu šupljinu. Očituje se simptomima kao što su kihanje, osjećaj težine u glavi, začepljeni nos te curenje iz nosa.

Antibiotici koji se propisuju za sinusitis često su potpuno beskorisni s obzirom na to da u mnogim slučajevima upalu sinusa uzrokuju virusi, a ne bakterije. Simptomi virusne infekcije sinusa obično traju oko tjedan dana te prolaze sami od sebe, uz potporu zdrave hrane te ljekovitih biljaka i začina.

No, u nekim se slučajevima virusna infekcija može pretvoriti u bakterijsku, i takva je upala upornija i dugotrajnija. Dolazi s težim simptomima, većim bolovima i intenzivnijim začepljenjem nosa.

Što zapravo pridonosi pojavi sinusitisa?

Prema ayurvedi, povećan unos masne, začinjene, prevruće ili prehladne hrane remeti sve tri doše u vašem organizmu. Pojačana kapha doša (koja predstavlja element vode) akumulira se u sinusima te ometa protok zraka. Disbalans pitta doše dovodi do oticanja i iritacija u sluznici sinusa. Neki od faktora koji također mogu pridonijeti sinusitisu su suzdržavanje od suza, budnost do kasnih noćnih sati, spavanje po danu te izloženost hladnom, suhom i onečišćenom zraku.

Prirodna rješenja za tegobe sinusitisa

U nastavku doznajte koje to prirodne pripravke i metode možete prakticirati kod kuće kao pomoć kod začepljenog nosa i glavobolje uzrokovane upaljenim sinusima.

1. Đumbir, kurkuma i češnjak

Ove moćne proutuupalne biljke pomoći će vam i kod sinusitisa. Riječ je o pravim prirodnim antibioticima. Od đumbira si možete kuhati vrući čaj s dodatkom kurkume u prahu.

Čaj od đumbira i kurkume

U šalicu vruće vode dodajte komadić naribanog svježeg đumbira, 1 žličicu kurkume u prahu, pola žličice cejlonskog cimeta te prstohvat crnog i kajenskog papra. Po želji, u čaj dodajte i polovicu svježe iscijeđenog limuna – vitamin C također je odličan borac protiv sinusitisa jer jača imunitet. Ostavite da odstoji 10-15 minuta pa popijte.

Kurkuma ima snažna protuupalna svojstva, a u kombinaciji s protuupalnim i antibakterijskim đumbirom u vrućem čaju itekako pridonosi razgradnji i čišćenju sluzi iz sinusa. Ovaj moćni dvojac pomaže smanjenju pritiska u sinusima. Češnjak vam također može pomoći kod začepljenog nosa: zgnječite 4-5 češanja češnjaka pa snažno udišite njihov miris. Još jedna varijanta je da pomiješate 1 žličicu zgnječenog češnjaka s 1 žličicom kurkume u prahu i 2 žlice meda. Pojedite po 1 žličicu ove mješavine svaki dan.

2. Ulje klinčića i eukaliptusa

Za inhalaciju zakuhajte 1-2 litre vode pa u nju dodajte nekoliko kapi ulja klinčića ili veliku žlicu cijelih zrna klinčića, 10-12 usitnjenih listova metvice te nekoliko kapi ulja eukaliptusa. Udišite paru 10-15 minuta.

Prakticirajte ovu inhalaciju dvaput na dan dokle god vam je nos začepljen, a poslije nastavite jednom tjedno dok se iz sinusa potpuno ne iščisti višak sluzi.

3. Svježi timijan, metvica i ružmarin

Umjesto uljem, možete se inhalirati i svježim biljem. U kipuću vodu dodajte svježeg ružmarina, metvice i timijana, pokrijte glavu ručnikom, zatvorite oči pa duboko udišite paru ovih antimikrobnih biljaka. To će pomoći da se smanji iritacija i natečenost sluznice sinusa.

4. Kajenski papar i hren

Zahvaljujući svojim protuupalnim i antibakterijskim svojstvima, kajenski papar pomaže čišćenju viška sluzi. Dodajte ga u svoja jela. Slično djelovanje kao kajenski papar ima i hren.

Eliksir s hrenom: naribajte hren i pomiješajte ga s malo jabučnog octa i svježe iscijeđenog soka od limuna te popijte kao eliksir.

Isto tako, možete ¼ žličice naribanog hrena staviti u usta, ostaviti ga u ustima nekoliko minuta dok se okus ne izgubi pa ga progutati.

5. Ulje origana

Kod infekcije sinusa, možete primijeniti inhalaciju uljem divljeg origana. Ulje origana sadrži karvakrol i timol, dvije tvari koje imaju snažna protugljivična i antibakterijska svojstva.

U zdjelu vruće vode kapnite nekoliko kapi ulja origana, glavu prekrijte ručnikom pa se inhalirajte nekoliko minuta. Pazite da se ne opečete na vruću paru. Inhalaciju možete ponoviti i nekoliko puta na dan, ovisno o tome koliko su vam sinusi i nos začepljeni.

6. Jabučni ocat

Tonik s jabučnim octom: u šalicu vruće vode ili čaja dodajte nekoliko žlica bio jabučnog octa pa popijte nekoliko puta na dan. Po želji možete dodati i 1 žlicu sirovog meda, malo limuna te prstohvat kajenskog papra. Ovaj tonik će smanjiti začepljenost nosa te osjećaj pritiska i boli u sinusima. Za još bolje rezultate nekoliko puta dnevno uzmite po 1 žličicu jabučnog octa.

7. Slana otopina za nos (neti pot)

U pola šalice tople filtrirane vode dodajte ½ žličice himalajske soli. Napunite bočicu ili neti posudu pa ulijte kroz jednu nosnicu tako da tekućina iscuri kroz drugu.

Trebali biste ovo prakticirati nad kadom te glavu ukoso nagnuti u jednu stranu dok ne nađete pravi kut tako da tekućina iscuri kroz drugu nosnicu. Ponovite postupak tako da tekućinu ulijete u drugu nosnicu. Ova će slana otopina umiriti vaše sinuse te izbaciti bakterije i iritanse koji se u njima zadržavaju.

8. Vrući tuš i ovlaživači zraka

Patite li od sinusitisa, priuštite si vruće kupke i vrući tuš tijekom kojeg ćete udisati vodenu paru, što će vam također olakšati tegobe. Također, koristite ovlaživače zraka, osobito tijekom noći, dok spavate.

9. Facijalna masaža

Patite li od začepljenih sinusa i glavobolje, od pomoći vam može biti i facijalna masaža. Laganim pritiskom vrhovima prstiju izvodite kružne pokrete oko obraza, očiju i čela barem jednu minutu. Po želji, možete malo pojačati pritisak i produljiti trajanje masaže. Ova masaža ublažit će iritacije i potaknuti drenažu sinusa.

Kineska medicina kao pomoć kod sinusitisa

Kod sinusitisa liječnici kineske medicine, među ostalim, primjenjuju akupunkturu. Nakon zabadanja iglica u određene točke na tijelu, disanje kroz nos postaje lakše i smanjuje se natečenost sluznice.

U slučaju sinusitisa tijekom tretmana akupunkture često se radi na točki bitong, koja u prijevodu s kineskog znači „otvaranje ili odčepljivanje nosa“. Ona se nalazi sa strane nosa, u blizini svake nosnice. Kod osoba koje dugo uzimaju konvencionalne lijekove često se razvije kronični sinusitis, a to se događa zato što sinusi nisu potpuno očišćeni od sluzi pa se upale lako ponovno vraćaju. Kod upale sinusa kineska medicina preporučuje i primjenu biljke Boswellia, odnosno indijskog tamjana koji smanjuje oticanje sinusa.

Nekoliko ayurvedskih savjeta za ublažavanje sinusitisa:

  • pijte veće količine tople vode, može i s dodatkom cimeta i crnog papra
  • jedite što više češnjaka i đumbira
  • konzumirajte svježe pripremljenu, toplu i lako probavljivu hranu te svježe voće i povrće
  • izbjegavajte tešku, masnu i hladnu hranu, sladoled, čokoladu, hladnu vodu, kavu i alkohol
  • priuštite si dovoljno sati sna i odmora te spavajte na boku, na jastuku – to će spriječiti gomilanje sluzi u nosnim i sinusnim kanalima

Izvor: Alternativa za Vas

- Oglas -