Naša predizborna ćakula završava danas sa Stjepanom Zelićem, nositeljem kandidacijske liste Ajmo Makarska za Gradsko vijeće i gradonačelnika Makarske. U odgovorima na naša pitanja Zelić je dao razne prijedloge, no govoreći o kapitalnim projektima naglasak je ipak na sportsko-turističkoj infrastrukturi.
Kakve ideje ima i gdje vidi probleme dosadašnji koalicijski partner vladajućeg SDP-a, pročitajte u nastavku.
Imate čarobni štapić i jednom dijelu grada mješovite građevinske namjene možete dati drugu namjenu. Koji je to dio i koju namjenu birate?
– Kad bismo imali čarobni štapić, bilo bi ga šteta upotrijebiti samo na jednom dijelu grada. Makarska je kroz godine doživjela snažan prostorni pritisak, a bespravna gradnja i proces legalizacije značajno su narušili ravnotežu između javnog i privatnog prostora.Zato vjerujem da bismo na svakom koraku mogli prepoznati male, često zapuštene ili zanemarene prostore koji zaslužuju novu ulogu – kao javni, društveni ili kulturni sadržaji, oblikovani prema potrebama stanovnika i uz poštivanje povijesnog identiteta grada.
Umjesto jednog velikog zahvata, vizija bi trebala biti mreža pažljivo uređenih gradskih točaka koje zajedno čine Makarsku kvalitetnijim i bolje organiziranim mjestom za život.
Imate na raspolaganju 10 milijuna eura, a uvjet za trošenje je da se ulažu u produljenje turističke sezone. Konkretno, jedan kapitalni projekt i dva atraktivna headline događaja. Što birate?
– Kapitalni projekt je izgradnja zatvorenog multimedijalnog kulturno-sportskog centra s višenamjenskom dvoranom, wellnessom i kongresnim prostorima kao i vanjskim sportskim terenima – koji bi radio cijele godine i omogućio razne sadržaje za turiste i građane.
Prvo je Zvjezdana svjetlost – Festival astronomije, umjetnosti i unutarnjeg mira (Makarska, predsezona ili posezona). Zvjezdana svjetlost – doživljaj koji obnavlja, povezuje i vraća unutarnji mir pod najljepšim nebom Jadrana.Festival Zvjezdana svjetlost donosi spoj znanosti, umjetnosti i relaksacije pod kristalno čistim nebom Makarske. Ova jedinstvena manifestacija poziva vas da usporite, dišete dublje i povežete se s nebom iznad i sobom iznutra.
Ona bi podrazumijevala vođene ture promatranja zvijezda i gledanje kroz teleskope, uz stručna predavanja o svemiru i svjetlosnom zagađenju, radionice za sve uzraste: izrada svjetlećih lampiona, crtanje zvjezdanih karata, mindfulness ispod zvijezda i uvod u astrofotografiju, noćno fotografsko natjecanje – zabilježite čaroliju zvjezdanog neba i osvojite nagrade, zona opuštanja s ambijentalnom glazbom, ležaljkama, aromatičnim biljem i mirisima lavande i smilja, domaća hrana i prirodni napitci, uz lagane zalogaje i vinske note lokalnih vinara, glazba uživo pod zvijezdama – akustični koncerti i ambijentalni zvukovi koji umiruju i povezuju.estival je osmišljen kao blagi wellness doživljaj – svaka radionica i aktivnost potiče opuštanje, kreativnost i prisutnost u trenutku.
Drugi event je Zimski gastro i outdoor vikend – spoj lokalne kuhinje, vinskih večeri i organiziranih planinarskih, biciklističkih i avanturističkih tura po Biokovu i okolici kao i drugih sportskih aktivnosti.
Došao vam je investitor za dom za umirovljenike. Uložit će u suvremeni objekt i osigurati ljudske i medicinske resurse o svom trošku, a sve što traži je stotinjak kvadrata pomorskog dobra koje bi služilo isključivo samo korisnicima doma. Kakvu ćete mu ponudu dati?
– Pružio bih mu podršku, ali uz jasno definirane uvjete. Pomorsko dobro mora ostati dostupno javnosti, no ako je riječ o ograničenom prostoru isključivo za terapeutske šetnje ili terapije blagodatima mora korisnika doma – tada bih, u suradnji s resornim institucijama, tražio rješenje koje štiti javni interes, a omogućuje humanu skrb starijima. Kompromis je moguć – uz transparentnost i zaštitu javnog prostora.
Sastavljate program dobrodošlice za mlade u Makarskoj. Imate pravo na ukupno tri mjere odnosno projekta kojima ih želite zadržati odnosno privući. Navedite što je to.
– Kako bi Makarska postala privlačnije mjesto za život mladih i mladih obitelji, potrebno je osmisliti mjere koje odgovaraju njihovim stvarnim potrebama. Jedan od ključnih izazova je stambeno pitanje – sve je teže priuštiti vlastiti stan, a visoki troškovi opremanja dodatno otežavaju samostalan početak. Grad bi mogao pomoći kroz modele subvencioniranog najma i poticaje za opremanje prvog doma, čime bi se mladima olakšao ostanak ili povratak u Makarsku.
Osim stanovanja, važno je osigurati kvalitetna i stabilna radna mjesta. Kroz poticanje lokalnog gospodarstva, osobito u sektorima održivog turizma, digitalnih tehnologija i kreativnih industrija, može se otvoriti prostor za zapošljavanje mladih i razvoj njihovih karijera u vlastitom gradu.
Također, važno je stvoriti mjesto gdje se mladi mogu okupljati, učiti i razvijati vlastite ideje. Centar za mlade i poduzetnike bio bi prostor koji potiče kreativnost, razmjenu znanja i suradnju – mjesto koje ne nudi gotova rješenja, već podršku da ih mladi sami stvaraju.
Biloševac je neuređeno građevinsko područje, ali ipak postoje neki začetci urbanizacije. Imate vremeplov i vraćate se u prošlost kako biste poništili neku odluku ili ju promijenili. Što bi to bilo i kako bi se to odrazilo na Biloševac i tamošnje plaže?
– Kada govorimo o prostoru poput Biloševca, jasno je da je riječ o vrijednom području koje traži pažljivo i dugoročno promišljanje. Da postoji vremeplov, možda bi bilo korisno da se u nekom ranijem trenutku uspostavio širi stručni i javni dijalog o smjeru razvoja tog prostora.
Način na koji urbaniziramo danas ima posljedice za generacije koje dolaze, i upravo zato smatram da je ključno da svaka buduća odluka – pa i ona koja se odnosi na Biloševac – bude donesena uz maksimalnu transparentnost, stručne podloge i uključivanje građana.
Ne radi se samo o tome što bismo mijenjali u prošlosti, već kako ćemo iz nje nešto naučiti za budućnost.
Imate priliku popiti kavu s nekim poznatim svjetskim državnikom iz sadašnjosti ili povijesti. Tko bi to bio i o kojem biste ga makarskom problemu zatražili mišljenje?
– Ne bih se s tim pitanjem savjetovao s nikim izvana, jer smatram da je Makarska specifična sredina. Njezine izazove najbolje razumijemo mi – domaći ljudi koji smo tu odrasli, živimo svakodnevicu i osjećamo grad u svakom njegovom kutku.
Prometne gužve, problemi s parkiranjem, prenapučenost u sezoni i život izvan sezone – to su teme koje traže rješenja iznutra, ne gotove recepte izvana. Naravno, možemo učiti iz dobrih primjera, ali rješenja moraju biti prilagođena našoj mjeri, našem prostoru i našem načinu života.
Vjerujem da upravo moj tim i ja, lokalni ljudi, možemo pronaći ravnotežu između turističkog razvoja i kvalitete života naših sugrađana – bez da izgubimo identitet zajednice koja Makarsku čini posebnom.
Pripremila Ivona Ćirak