Ostalo je još svega nekoliko dana do prvog kruga lokalnih izbora za mjesto gradonačelnika ili gradonačelnice, kao i Gradskog vijeća grada Makarske. Dosta toga je već komunicirano u javnom prostoru, međutim, odlučili smo postaviti nekoliko drugačijih, kreativnih pitanja koja traže i kreativne odgovore. U takvim odgovorima mogu se skriti i neke poruke koje bi dešifriralo oko pažljivog čitatelja, no u svakom slučaju cilj je bio potaknuti kandidate da izađu iz “kutije”. Vodili smo se ključnim problemima naše lokalne zajednice. Pitanja smo uobličili na način da pokušamo izbjeći parole budući je svrha bila potražiti rješenja.
U prvom krugu odgovara Zoran Paunović, kandidat SDP-a za mjesto gradonačelnika i nositelj liste. Kakva je njegova vizija, čitajte u nastavku.
Imate čarobni štapić i jednom dijelu grada mješovite građevinske namjene možete dati drugu namjenu. Koji je to dio i koju namjenu birate?
– Ostavio bih sportsku i rekreacijsku namjenu tamo gdje je i trebala ostati, u zoni od dvorane prema Lidlu. No, umjesto dodatnih sportskih sadržaja, igrališta i parkova, bivša vlast je taj prostor kroz izmjene plana pretvorila u betonski poligon za privatni profit. Zbog toga danas, umjesto dodane vrijednosti za sve naše građane i jače infrastrukture za sportski turizam, imamo situaciju u kojoj se legalno može devastirati Osejava. Ali mi to nećemo dopustiti već i bez čarobnog štapića radimo sve da taj prostor vratimo građanima, kako smo napravili i na Peškeri.
Imate na raspolaganju 10 milijuna eura, a uvjet za trošenje je da se ulažu u produljenje turističke sezone. Konkretno, jedan kapitalni projekt i dva atraktivna headline događaja. Što birate?
– Za kapitalni projekt ne bih otkrivao sve karte. Ne nedostaje mi ideja ni planova, ali nema potrebe govoriti o imaginarnim projektima pored jasnog programa i važnijih stvari za naš grad koje sam već jasno komunicirao, poput javnih garaža ili tržnice, ribarnice i gastro centra. Što se tiče evenata, razmišljamo o Biokovskim danima, proljetnom festivalu u kojem se dan provodi u planini, po planinarskim rutama, uz različite radionice, eno-gastro ponudu… a večer na rivi uz glazbu i lokalnu spizu. Za jesen bismo organizirali još jedan festivalski tip događaja s vrhunskom spizom i glazbom u mirnijem ritmu, kao kontrast srpanjskom kaosu. Nešto što bi privuklo ozbiljniju klijentelu, goste željne sadržaja i kvalitete bez suvišne buke i gužve.
Došao vam je investitor za dom za umirovljenike. Uložit će u suvremeni objekt i osigurati ljudske i medicinske resurse o svom trošku, a sve što traži je stotinjak kvadrata pomorskog dobra. Kakvu ćete mu ponudu dati?
– Zahvaljujemo na interesu, ali pomorsko dobro je crvena linija koja se ne prelazi. Tu nema pregovora. Takve trojanske konje ne trebamo na poklon. Uostalom, dom za umirovljenike napravit ćemo mi sami u sljedećem mandatu, iako bi to trebala biti briga Županije koja 25 godina nije po tom pitanju napravila ništa. Naši stariji sugrađani zaslužuju dostojanstveno uživati u mirovini, a mi smo im već omogućili bolji
standard kroz „Zlatni kišobran“ i širok spektar aktivnosti koje im nudimo besplatno, kao i ulaganja u zdravstvo iz gradskog proračuna. Na isti način nastavljamo i dalje, šireći program Zlatni kišobran.
Sastavljate program dobrodošlice za mlade u Makarskoj. Imate pravo na ukupno tri mjere odnosno projekta kojima ih želite zadržati odnosno privući. Navedite što je to.
– Mi koji nismo više u cvijetu mladosti ne trebamo kreirati politike za mlade, već ih moramo slušati i osigurati uvjete za realizaciju njihovih želja i potreba. Mjere su već tu: podigli smo studentske stipendije i uveli nove kategorije kako bismo većem broju studenata omogućili stipendiranje. Sufinanciramo rad studentske udruge i njihov Masu festival, kao i kUltra festival koji je također došao iz inicijative mladih koju smo s veseljem podržali. Misliti na mlade znači slušati ih i uključivati u procese odlučivanja. Ponosan sam što jem upravo jedan mladi liječnik na našoj listi, specijalizant psihijatrije. Mentalno zdravlje mladih je posebno ugroženo u današnjem svijetu i kao grad ćemo se dodatno angažirati i na tom području kroz različite radionice i edukacije.
Biloševac je neuređeno građevinsko područje, ali ipak postoje neki začetci urbanizacije. Imate vremeplov i vraćate se u prošlost kako biste poništili neku odluku ili ju promijenili. Što bi to bilo i kako bi se to odrazilo na Biloševac i tamošnje plaže?
– Ne bih nikada dopustio nasipavanje plaže ispred Romane, niti bih dao zeleno svjetlo za divlju gradnju koja se tamo događala. Tamo se predugo gradilo ispod radara, nicali su objekti preko noći, bez ikakve kontrole. Time nije samo uzurpiran javni prostor, već je trajno narušena priroda, ali i kulturni identitet Makarske.
Imate priliku popiti kavu s nekim poznatim svjetskim državnikom iz sadašnjosti ili povijesti. Tko bi to bio i o kojem biste ga makarskom problemu zatražili mišljenje?
– S Johnom F. Kennedyjem. Pronalazim se u njegovoj poznatoj rečenici: „Ne pitaj što tvoja domovina može učiniti za tebe, već što ti možeš učiniti za svoju domovinu.“ Došao sam na poziciju gradonačelnika jer sam želio učiniti nešto za svoj grad, promijeniti smjer kojim je išao i to su birači prepoznali prije četiri godine. Pokazali smo da se grad može voditi s brigom za opće dobro, a ne za privatne interese. Kennedy je imao želju da njegov mandat obilježe značajne socijalne i ekonomske reforme, zato bih s njim rado razgovarao o brizi za makarske umirovljenike, o jačanju drugih gospodarskih grana osim turizma, a pitao bih ga i kako balansirati između političkog realizma i moralne odgovornosti prema svojoj zajednici.
Pripremila Ivona Ćirak