Petak, 25 travnja, 2025
NaslovnicaAKTUALNOPogledali smo javne nabave za parkove poput Peškere. Evo gdje je cjenovno...

Pogledali smo javne nabave za parkove poput Peškere. Evo gdje je cjenovno makarska zelena oaza

Park Peškera se predstavlja kao najveći kapitalni projekt u Makarskoj od osamostaljenja Hrvatske. Zelena Peškera stoji 6,3 milijuna eura što čini petinu makarskog proračuna. Taj iznos ju definitivno financijski, a i po površini urbanističke cjeline koja se uređuje, stavlja u kontekst velikog kapitalnog projekta. S obzirom na veličinu zahvata i porast cijena u građevinskoj djelatnosti, teško je znati je li 6,3 milijuna eura visoka ili uobičajena cijena za takve zahvate.

Međutim, pogledate li nedavne javne nabave za slične intervencije u prostoru u Hrvatskoj, poput sportsko-rekreativnih parkova, krajobraznih uređenja i parkova s perivojima, onda se zbilja i može povući neka paralela. Naglašavamo da se ne oprema svaki park posve jednakim sadržajima niti su materijali isti, ali u načelu smo potražili prostorne zahvate na Elektroničkom oglasniku javne nabave koji donekle odgovaraju Peškeri.

Jedan od najsličnijih projekata, i po sadržajima ali i po površini, jest Sportsko-rekreacijski park u Bjelovaru. Ova zelena zona koja objedinjuje sadržaje sporta i rekreacije s tipičnim funkcijama gradskog parka vrijedna je nešto manje od 4 milijuna eura s PDV-om, koliko vrijedi ugovor s izabranim ponuditeljem. Njezina površina pak iznosi 2,8 hektara.

Planirane su staze (pješačke i za jogging) i ostale pješačke površine, nogometni teren od prirodne trave s predviđenom adekvatnom rasvjetom i zaštitnim ogradama te natkrivenim kućicama za igrače, suce i ostale sudionike, košarkaško igralište, površina sa stolovima za stolni tenis i stolovima za igranje šaha, vježbalište za djecu, vježbalište za odrasle (street workout), stijena za penjanje, boćalište s uređenom okolnom površinom za boravak i igranje šaha,

zona za piknik u vidu livade sa stolovima i klupama, ležaljkama te betonskim roštiljima, veliko ograđeno dječje igralište na južnom, izoliranom dijelu obuhvata, eko zone s različitim ekološkim instalacijama (hotel za kukce, kućice za ptice i kućice za šišmiše), aromatični vrt s primjerenom sadnjom, kišni vrt kao održivo rješenje za sakupljanje oborinskih voda, te parkirališta za bicikle sa stalcima za vezivanje bicikala.

Da se radi o vrlo zahtjevnom zahvatu u prostoru, potvrđuje i rok za završetak radova. On iznosi čak 18 mjeseci. Za usporedbu, Za Peškeru bi trebalo dostajati sedam mjeseci.

Po kvadratu bjelovarski park iznosi oko 143 eura, a Peškera gotovo dvostruko više, 273 eura.

Drugi sličan zahvat je uređenje park šume Viktorovac u Sisku. Donekle sličan je po sadržajima, no po obuhvatu makarski je daleko manji. Naime, Viktorovac zauzima čak 6,9 hektara, što je skoro triput više od Peškere. Stoji oko 4,6 milijuna eura s PDV-om.

Temeljna svrha parka je osiguranje prostora za rekreaciju, odmor i boravak u park šumi unutar urbane gradske zone. Projektom se predviđa uređenje i gradnja dječjeg igrališta, javnog trga od preko 1000 kvadrata, otvorenog paviljona, građevine javnih sanitarija, šumskog vrta, uspostava interpretacije u perivoju, ali i uređenje novih pješačkih staza i odmorišta, nove rasvjete, rekonstrukcije vodovodne mreže i kanalizacijske mreže…

Treći projekt na tragu Peškere je Arboretum Opeka u Varaždinu. To je kompleks koji broji ukupno oko 54 hektara, a sastoji se od dvorca, perivoja, livada i šuma, s tim da je dvorac već prošao obnovu. Investicija teška preko 10 milijuna eura odnosi se na realizaciju samog perivoja te kompletnu obnovu jednog objekta (Vrtlareve kuće).

Naime, kako navode, prva grupa radova na revitalizaciji parka odnosi se na uređenje postojećih staza, sadnju novih drvoreda i prethodno uklanjanje nekoliko stabala. U toj je prvoj grupi predviđeno i izmuljivanje jezera na početku perivoja, sanacija postojećeg bazena te izgradnja fontane i navodnjavanje. Druga faza projekta je vrtlareva kuća, odnosno njezina energetska obnova i uspostavljanje u funkciju, a treća faza projekta je ograda oko samog perivoja koja je duga preko 3,5 kilometara.

Rok za završetak ovog zanimljivog projekta koji sadrži čak tri elementa javne nabave je devet mjeseci i većim dijelom se financira iz EU sredstava.

izvor: Grad Makarska

Površinski sličan zahvat (1,7 ha), no sadržajno manje zahtjevan od Peškere je primjerice i park Gradac u Dubrovniku vrijedan popriličnih 4 milijuna eura. On se uređuje krajobrazno. Zamjenjuje urbana oprema i javna rasvjeta te gradi dječje igralište. Kako se vidi iz natječajne dokumentacije, posrijedi je manje sadržaja nego što će ih nuditi Peškera, ali rok za završetak je dvostruko dulji, 14 mjeseci.

Usporede li se cijene parkova koji nude slične sadržaje poput Peškere, može se zaključiti da je makarska zelena oaza jedna od najskupljih.
Piše: Ivona Ćirak

Zašto Grad Makarska nije prijavio projekt razvoja zelene infrastrukture?
Park Peškera je jedini park među navedenim koji se financira isključivo iz gradskog proračuna, što je šteta. Svi navedeni projekti povukli su novac iz Nacionalnog plana za oporavak i otpornost, Pilot projekta razvoja zelene infrastrukture, ITU mehanizama…

I dok Makarska nažalost ne može računati na sredstva ITU mehanizama kao što je to učinio Dubrovnik, moguće je bilo prijaviti se na pilot projekt razvoja zelene infrastrukture. Kako smo provjerili, prijaviti se moglo do kraja godine, a maksimalna sredstva koja su se mogla izvući su oko milijun eura. No valorizacija projekata obično traje dugo, što Gradu Makarskoj vjerojatno u ovom trenutku nije išlo u prilog.

- Oglas -