Jučer je, u punoj kino dvorani u Podgori, predstavljeno pobjedničko idejno rješenje uređenja Sutikle te je održana zanimljiva tribina na temu koja je Podgorane očito jako zaintrigirala. Naime, najmanje stotinjak posjetitelja tribine potvrda su iznimno velikog interesa mještana; najbolje je reći da bi u Makarskoj, s obzirom na broj stanovnika, trebalo doći 600-tinjak građana kako bismo dobili odaziv jednak podgorskom. Riječ je o projektu uređenja devastiranog objekta koji godinama stoji zapušten, a kako je rekla načelnica Petra Radić, natjecatelje kojih se javilo devet kroz natječaj se potaknulo da razmisle o vrijednostima koje su obilježile lokalnu povijest.
Iznenađenje odazivom je izrazila i Matea Dorčić, pročelnica Upravnog odjela za turizam i pomorstvo Splitsko-dalmatinske županije koja je došla kao predstavnik investitora arhitektonsko-urbanističkog natječaja. Istaknula je kako je zatečena odazivom ljudi budući je prezentacija idejnog rješenja ipak apstraktna za javnost koja se obično probudi tek kad započnu radovi na projektu.
– Jako je dobar osjećaj prvi put u povijesti Splitsko-dalmatinske županije provoditi javni arhitektonski natječaj na pomorskom dobru, posebno nakon današnje izložbe pristiglih radova izloženih u Graditeljsko-geodetskoj tehničkoj školi u Splitu. Ovo je prvi put da se u prostor zadire na vrijeme, da se promišlja o prostorno-planskoj dokumentaciji, o samom projektu i održivosti. Ovako treba planirati u obalnom pojasu. Obično smo zatrpani administracijom i velikim problemima na pomorskom dobru tako da kad se dogodi ovako jedan dobar projekt i ovako dobar spoj suradnje lokalne i regionalne samouprave možemo samo izraziti zadovoljstvo. Večeras prezentiramo nešto dobro, kvalitetno i s vjerom da će se u budućnosti i izgraditi, rekla je pročelnica Dorčić kazavši kako je ovo ujedno prvi arhitektonski natječaj na pomorskom dobru, i to ne samo u županiji nego i Hrvatskoj.
Naime, općina Podgora prije dvije je godine Županiji predložila traženje rješenja za Sutiklu kroz natječaj i Županija je financijski podržala ovu priču, dok je Društvo arhitekata Split provelo sam natječaj na kojem je kao najbolji rad izabran onaj Radionice arhitekture, odnosno arhitekta Gorana Rake i njegovog tima.
Rako je preko dva desetljeća, do umirovljenja, radio kao profesor na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu, a vlasnik je čak dvije iznimno vrijedne nagrade koje dodjeljuje struka na godišnjoj razini. To su Arheološki muzej Narona u Metkoviću i Muzej vučedolske kulture u Vukovaru. Njegova vizija uređenja Sutikle Podgoranima je još bliskija kad se zna da je Rako Podgoranin po majci Ildi Jakić i da Podgoru poznaje kao svoj dlan. Stoga punoj dvorani nije bilo iznenađenje kad je načelnica Petra Radić nagrađivanog arhitekta upitala hoće li mu biti lako kad se Sutikla uredi za koju godinu i kad svi budu znali tko je “glavni krivac”.
– Tamo se kupam više od 50 godina zaredom i još nijednom nisam izostao iz Podgore. Nikad u životu nisam bio na moru odnosno na ljetovanju na nekom drugom mjestu osim Podgore. Prema tome, ako pokvarim nešto, onda sam pokvario sam sebi. Ali ne vjerujem u to, uostalom pokazat ću vam neke radove koje smo radili moj kolega Josko Sabolić i ja, poručio je Rako pokazavši na čemu je sve do sada bila angažirana Radionica arhitekture.
Nakon predstavljanja radova i samog pobjedničkog projekta, publika je imala priliku postavljati pitanja. Na dinamičnoj tribini “pala” su tako pitanja hoće li se narušiti groblje, hoće li sutra možda uređeni sadržaj kupiti neki šeik, tko će koristiti bazen uz more itd. Arhitekt Goran Rako rastumačio je projekt koji će se, doduše, u budućnosti zasigurno i mijenjati jer je ovo tek idejno rješenje. Županijski vijećnik Matejas Jozipović izazvao je reakciju u dvorani poručivši mještanima kako mogu biti sretni što se kod njih na ovaj način traži rješenje za objekt na pomorskom dobru te se uključuje javnost, dodavši kako u općini Baška Voda nije takav slučaj i kako o svemu odlučuje isključivo načelnik Josko Roščić.
Osim velikog broja Podgorana koji su došli, pozivu se odazvao i veliki broj arhitekata s područja Makarske rivijere. – To me posebno veseli jer pokazuje da je struka zainteresirana i da nije uspavana, komentirala je načelnica Radić, inače i sama arhitektica.
Ivona Ćirak /foto M.D.