Park prirode Biokovo, zajedno s udrugama 4 Grada Dragodid i BIOM te partnerima iz PP Učka i NP Sjeverni Velebit, uspješno je proveo obnovu lokve „Kaljuža“ u Krivom Docu, u sklopu projekta „Stillwater Revival“. Projekt, financiran od strane zaklade DIMFE, usmjeren je na restauraciju malih slatkovodnih ekosustava na krškim područjima, posebice bunara i lokvi.
Lokve i bunari, građeni ili podržani suhozidima, desetljećima opstaju na Biokovu, čak i nakon što su ih napustili ljudi koji su ih izgradili. Ovi vodeni resursi, iako napušteni, i dalje igraju važnu ulogu kao izvor vode za brojne biljne i životinjske vrste. No, bez intervencije čovjeka, lokve postepeno gube svoju sposobnost zadržavanja vode i, posljedično, život koji o njima ovisi.
Upravo je to bio slučaj s lokvom „Kaljuža“, koja je patila od urušenih potpornih zidova, a u njenom koritu su nekontrolirano rasla stabla vrbe. To je dovelo do propuštanja vode i znatnog smanjenja korisnog sloja za zadržavanje vlage. U posljednjem tjednu rujna, usprkos izazovima poput loših vremenskih uvjeta i velike količine blata, djelatnici Parka prirode Biokovo, članovi HPD Vitrenik i volonteri iz lokalne zajednice udružili su snage kako bi obnovili ovu lokvu.
Pripreme su započele ranije ove godine, kada je uklonjeno stablo vrbe i višak raslinja oko lokve. Sama obnova bila je logistički zahtjevna, no volonteri i djelatnici uspješno su uklonili desetljećima stare nanose zemlje iz korita, popravili i proširili potporne zidove te na ruke prenijeli nekoliko kubika gline potrebne za sanaciju dna lokve. Radionica obnove završila je s vidljivim rezultatima – lokva „Kaljuža“ ponovno može služiti kao izvor vode i dom mnogim organizmima u svom okruženju.
Ovim projektom, Park prirode Biokovo nastavlja svoju misiju očuvanja prirodnih resursa na kršu, istovremeno ističući važnost aktivnog sudjelovanja u zaštiti i obnovi prirodnih ekosustava. Lokva „Kaljuža“ sada će nastaviti pružati životnu potporu mnogim vrstama, potvrđujući kako čovjekov trud i briga za okoliš može osigurati očuvanje biološke raznolikosti za buduće generacije.
A.M./foto PP Biokovo