Među jučer objavljenim podacima Državnog zavoda za statistiku, povodom Dana žena, naišli smo i na podatak o samohranim majkama u Hrvatskoj. To nas je ponukalo da istražimo kakva je struktura obitelji na području Makarske rivijere prema posljednjem popisu stanovništva iz 2021. godine. Točnije, koliko je u kojem mjestu bračnih i vanbračnih zajednica s djecom, koliko bez djece, te koliko je samohranih majki i očeva.
Uglavnom nema većih odstupanja među mjestima, no naišli smo i na neke brojke koje odskaču i koje bi možda bilo zanimljivo dalje istražiti.
Naime, da nas netko pita koliko je bračnih zajednica bez djece, nismo sigurni da bismo rekli kako je takva struktura svake treće odnosno četvrte obitelji na Makarskoj rivijeri. Najviše je bračnih parova bez djece u Podgori, njih 33 posto, potom Gradcu 32 posto, pa Baškoj Vodi 30 posto. U Brelima je nešto manje takvih obiteljim, 27 posto, u Tučepima 26 posto, a u Makarskoj najmanje, 25 posto.
Vanbračnih pak zajednica bez djece najviše je u Podgori, 3 posto, iako i dalje deset puta manje nego bračnih. U načelu se u svim ostalim mjestima radi o sitnim postocima od 1 do 2 posto, što ide u prilog teoriji da smo vrlo tradicionalna sredina u kojoj je malo vanbračnih zajednica. Malo ih je i s djecom, a definitivno najmanje u Brelima gdje su samo tri takve obitelji.
Budući Brela ukupno po posljednjem popisu broje 461 obitelj, radi se o postotku od svega 0,6 posto. Jedino mjesto koje minimalno odstupa je Podgora s i dalje svega 25 ili 3,8 posto neformalnih životnih zajednica s djecom.
Pogledamo li sve vanbračne zajednice, primjerice u Makarskoj, dolazimo do zaključka da je takva obitelj otprilike svaka 25. U Brelima je svaka 40.
Kategorija bračnih zajednica s djecom je, očekivano, najbrojnija, i to posebice u Brelima i Tučepima. Tamo čine 54 posto, dok ih slijedi Makarska s 50 posto. U ovim je mjestima otprilike svaka druga obitelj bračna zajednica s djecom, a nešto je manji postotak u Baškoj Vodi, 45 posto. Slijedi Podgora s 42 posto dok ih je najmanje u Gradcu, 40 posto.
Samohranih majki odnosno majci koje same odgajaju djecu ima iznenađujuće puno. U Baškoj Vodi i Gradcu bi se moglo reći da je skoro svaka peta obitelj sastavljena od majke s djecom. U Baškoj Vodi ih je, naime, 138 (ukupan broj obitelji 748), a u Gradcu 127 (od 702 obitelji), što u oba slučaja iznosi 18 posto. Slijedi Makarska sa 17 posto, ili 653 majki koje same odgajaju dijete (ukupno je 3813 obitelji).
Uvjerljivo najmanje samohranih majki odnosno obitelji sastavljene od majke i djece je u Brelima, 13 posto, te Tučepima, 12 posto.
Što se samohranih očeva i jednoroditeljskih obitelji bez majke tiče, tu nas je iznenadio podatak da ih je najviše u općini Gradac. Tamo ih je 47 odnosno 6,7 posto. Dva i pol puta ih je, naime, manje nego samohranih majki odnosno jednoroditeljskih obitelji bez oca. Sličan je omjer samo još u Tučepima gdje ima 20 jednoroditeljskih obitelji bez majke i 64 jednoroditeljskih obitelji bez oca. To međutim nije odnos kakav vidimo u drugim mjestima. U Makarskoj ih je svega 3 posto ili šest puta manje nego majki s djecom, u Brelima svega 1,5 posto ili skoro 9 puta manje nego majki s djecom, a u Baškoj Vodi 3,7 posto ili oko pet puta manje.
Općenito je najviše samohranih roditelja odnosno jednoroditeljskih obitelji opet u Gradcu. Tamo svaku četvrtu obitelj čini obitelj s jednim roditeljem. U Makarskoj je takva svaka peta obitelj, a najmanje je samohranih roditelja u Brelima, 14,5 posto. Tamo je svaka sedma obitelj sastavljena od djece s jednim roditeljem.
Suma sumarum, zaključke iz statističkih podataka može biti nezahvalno izvlačiti, međutim, može se vidjeti da su Brela najtradicionalnija sredina s najviše bračnih zajednica s djecom, dok je u najsjevernijoj općini ujedno najmanje vanbračnih zajednica i jednoroditeljskih obitelji. Tu su negdje i Tučepi, dok najveća odstupanja od slike “školske” obitelji (školske jer ju se takvu gotovo bez iznimke predstavlja u školskim udžbenicima, a riječ je o bračnoj zajednici s djecom) vidimo u Gradcu i Podgori.
Po podacima se vidi da je Makarska dosta mlada sredina s manjim udjelom bračnih zajednica bez djece (odnosno s djecom koja su već zasnovala svoje obitelji) i značajnim brojem obitelji s djecom. Preko 70 posto obitelji, bile bračne, vanbračne ili samo s jednim roditeljem ima djecu, dok je najstarija općina Podgora gdje čak 36 posto čine zajednice bez djece. To mogu biti mladi vjenčani parovi, no uglavnom se ipak radi o partnerima čija su se djeca osamostalila i odselila.
Ivona Ćirak