Grad Makarska dobio je, nakon izglasavanja na protekloj sjednici Gradskog vijeća, novu Odluku o porezima koja će stupiti na snagu 1. siječnja 2024. godine. Od noviteta tu je značajno povećanje iznosa poreza na kuće za odmor, o čemu smo pisali već tijekom javnog savjetovanja, a koje je poraslo s 1,99 na 5 eura, prema mogućnostima koje je dao novi zakon. Druga novost je uvođenje novog poreza.
Radi se porezu na korištenje motornih vozila u zonama gdje je to zabranjeno, a njime se, osim punjenja gradske kase, želi destimulirati ova praksa. Zanimljivo je da ovaj porez nije prošao javno savjetovanje nego je ubačen kroz amandman predlagatelja – Grada Makarska.
– Kako bi se smanjio broj nepotrebnih ulazaka s vozilima na javne površine na kojim je zabranjen promet motornim vozilima (trgovi, pločnici, šetnice, pješačke zone, biciklističke i pješačke staze, plaže, obalni putevi i pristaništa, rive, javni prolazi, pothodnici, nadvožnjaci, podvožnjaci i dr.), a ipak se omogućilo građanima da u opravdanim situacijama (dovoza/odvoza građevinskog materijala i opreme, izvođenje građevinskih radova, selidba i dr.) mogu ući s vozilom na navedene javne površine, dodani su stavci 3. i 4. u članku 30., kojima se propisuje plaćanje poreza za jednokratni ulazak vozila i ulazak vozila u trajanju do maksimalno 30 dana, stoji u obrazloženju.
Cijene se kreću od 1 eura na sat za trokolice, pa do 70 eura za teretna vozila preko 3500 kg mase, za jednokratni ulaz.
Na period od najviše mjesec dana može se također platiti “povlašteni” ulaz, pa za trokolicu iznosi 20 eura, pick up i furgone 50, kombije 100 eura, a za teretna vozila od 200 do 1400 eura, ovisi jesu li do 3500 kg ili iznad 3500 kg.
Treći važan element Odluke o porezima je poskupljenje poreza za postavljanje pergola, tendi, suncobrana itd. Staklenici, plastenici i nadstrešnice sa zatvorenim bočnim stranama, sukladno Odluci o postavljanju oznaka, uređaja i urbane opreme, kao termini više ne postoje, pa ih tako više nema niti u Odluci o porezima. Međutim, zanimljivo je sljedeće: u prvu zonu spada i šetnica (Šetalište dr. Franje Tuđmana, Put Cvitačke…) na kojoj još uvijek imamo neke slučajeve nadstrešnica sa zatvorenim bočnim stranicama, pa nije jasno po kojoj će se tarifi naplaćivati.
Oko iznosa za kvadrat korištenja pergola i nadstrešnica na štekate ugostiteljskih objekata i izložbene prostore bilo je sporenja i na sjednici Gradskog vijeća, na kojoj je NLO kroz amandman tražio smanjenje cifri, iako to nije prošlo. Naime, porez je uvećan na čak 400 eura po m2 u prvoj zoni, 260 za drugu zonu, a 80 eura za treću zonu, i to za pergole i nadstrešnice. U odnosu na Odluku o porezima iz 2022. godine, koja je još uvijek važeća, radi se o povećanju od čak tri puta! Naime, u ovoj odluci kvadrat u prvoj zoni plaća se 131 euro, u drugoj 88, a u trećoj 58 eura.
Očito je da se time želi destimulirati ugostitelje i trgovce na postavljanje pergola i nadstrešnica, odnosno potaknuti ih da ih uklone, jer se drugi porezi nisu povećavali. Naime, za jednostrešne i dvostrešne tende, koje su prihvatljive po Odluci o uređenju gradske jezgre, te za suncobrane, porez ostaje isti. U ranijoj su odluci na istom “kupu” bile i tende, i suncobrani, i nadstrešnice bez bočnih stranica, i pergole.
Sad se nameće pitanje koga će ta poskupljenja “tokati”, s obzirom da nadstrešnice i pergole nisu više dio esetetike stare gradske jezgre. Ovo će financijsko opterećenje najviše zaboljeti ugostitelje i trgovce koji rade u prvoj zoni.
To su, uz Obalu kralja Tomislava, Malu obala – Marinetu, Kačićev trg, Lištun, Trg 156. Brigade Hrvatske vojske, Trg 4. svibnja 533., također i Šetalište sv. Petar, Šetalište dr. F. Tuđmana, područje Grme i Arbuna-Plišćevca, područje omeđeno dijelom Šetališta dr. F. Tuđmana, dijelom Ulice Ruđera Boškovića, južnom granicom bivšeg odmarališta ELBIH, te dijelom Ulice kralja Zvonimira, Put Cvitačke, Šetalište fra Jure Radića.
Ova je zona od 2022. povećana. Ranije nije obuhvaćala tzv. plažu prema Cvitačkoj, a od lanjske odluke i taj dio ulazi u prvu zonu. Za razliku od kolega u staroj gradskoj jezgri koji će se morati pozdraviti s nadstrešnicama, ugostitelji na plaži ne moraju ih ukloniti ni po kakvom aktu, ali će ih masno plaćati.
Za 20 kvadrata po još uvijek važećoj odluci se u prvoj zoni, inače, do ove godine plaćalo 2620 eura, a po novoj odluci 8000 eura.
Inače, dijelovi kao što su Kalalarga, Hrpina, Trg Tina Ujevića i slično spadaju u drugu zonu, odnosno nisu se dirali lani kad se plaža prebacila u prvu zonu.
Ostali porezi se uglavnom nisu dirali.
Ivona Ćirak /foto M.D.