Još sredinom siječnja Vlada RH “izbacila” je popis 32 “odabranih”, listu 32 nekretnine procijenjene sad kao objekti od strateškog značaja za državu koja od njih očekuje ostvarivanje značajne financijske, gospodarske, razvojne i društvene koristi. Među ostalima na ovoj su listi i lječilište Krvavica te Dječje selo. Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine poslali smo upit u kojemu smo zatražili neka pojašnjenja vezano za planove. Naime, načelnik Josko Roščić već je u medijima dao izjavu kazavši za Slobodnu Dalmaciju da će oba objekta vjerojatno ići na prodaju, no iz Ministarstva nam to nisu potvrdili.
Podsjetili su kako je stupanjem na snagu Zakona o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu Republike Hrvatske izvršena decentralizacija upravljanja nekretninama u vlasništvu Republike Hrvatske te je upravljanje preneseno na županije, velike gradove, gradove sjedišta županije, javne ustanove koje upravljaju zaštićenim dijelovima prirode i trgovačko društvo Državne nekretnine d.o.o.
– Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine je zadržalo upravljanje samo nad nekretninama od strateškog značaja, a to su one nekretnine od čije se uporabe, korištenja ili raspolaganja može očekivati značajna gospodarska, financijska, razvojna ili društvena korist za Republiku Hrvatsku te nekretnine koje služe za ispunjenje njenih obveza. Sukladno Zakonu, te nekretnine, na prijedlog Ministarstva, proglašava Vlada odlukom, naveli su u svojem odgovoru.
Zanimalo nas je kad se planiraju donijeti odluke za ova dva objekta, no na ovo pitanje nismo dobili odgovor.
– Odluka o strateškim nekretninama donesena je na sjednici Vlade održanoj 16. siječnja 2025. godine. Tom su Odlukom određene 32 nekretnine kojima upravlja Ministarstvo, što znači da za njih Ministarstvo rješava imovinskopravne odnose, pribavlja dokumentaciju, održava, naručuje procjembene i geodetske elaborate i sl. Međutim za bilo kakvo raspolaganje svakom od te 32 nekretnine, potrebno je da Vlada ili Ministarstvo, ovisno o tržišnoj vrijednosti, donese posebnu odluku o raspolaganju. Pojedinačne odluke donosit će se u suradnji s jedinicama lokalne samouprave na području kojih se nalaze nekretnine od strateškog značaja, uvažavajući njihove potrebe, želje i mogućnosti u mjeri koliko je to moguće, istaknuli su.
Tvrde da nisu sve nekretnine s ove liste predviđene za komercijalizaciju.
– Neke su predviđene za smještaj državnih tijela, primjerice zgrada Vjesnika u Zagrebu. U obrazloženju Odluke, za svaku nekretninu navedena je okvirna površina i prostorno-planska namjena sukladno trenutno važećem prostornom planu jedinice lokalne samouprave na području na kojem se nalaze. Odluka nema nikakvog utjecaja na prostorne planove, niti na autonomno pravo jedinica lokalne samouprave da na svom području uređuju prostor prema vlastitom nahođenju. Naime, zakonski je uređeno kako je donošenje prostornih planova uređenja u isključivoj nadležnosti jedinica lokalne (regionalne) samouprave, naveli su.
Zanimali su nas planovi oko lječilišta u Krvavici koje uživa konzervatorsku zaštitu te je u prostornom planu ovdje predviđen hotel s 350 kreveta. Naime, pitali smo kako pomiriti te dvije činjenice i kako namjeravaju aktivirati ovaj objekt.
– Objekt Krvavica nalazi se na atraktivnoj lokaciji, u blizini Makarske, predstavlja nekadašnje lječilište, a u kasnijoj fazi hotel. Uz to, projekt obuhvaća i okolno zemljište, ukupne površine 3 ha. U Domovinskom ratu služio je za smještaj vojske, a kasnije i prognanika. Kao remek djelo arhitekta Rikarda Marasovića zaštićeno je kulturno dobro. Ova okolnost nema utjecaja na prostorno-planski status nekretnine, a po prostornom planu radi se o namjeni T1 – hotel, kapaciteta 350 kreveta. Pojašnjavamo ujedno kako Odluka Vlade ne znači da se skida konzervatorska zaštita, radi se o isključivoj nadležnosti Ministarstva kulture i medija. Također, Odluka Vlade kojom je Krvavica proglašena strateškom nekretninom ne znači da se Krvavica prodaje, već da će Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine provoditi sve radnje vezane za možebitno raspolaganje predmetnom nekretninom od strateškog značaja, a kakav će bit vid raspolaganja, odredit će se nakon opširnog pripremnog postupka koji će se provoditi u suradnji s jedinicom lokalne samouprave i drugim dionicima, odgovorili su.
Decidiranog odgovora dok se, kako navode, ne definira opširni pripremni postupak, nema ni glede Dječjeg sela.
– Zemljište na kojem se nalazi bivše dječje lječilište Dječje selo Promajna u vlasništvu je Republike Hrvatske i pod upravljanjem je ovog Ministarstva. I za tu će nekretninu Ministarstvo provoditi daljnje radnje vezane za možebitno raspolaganje predmetnom nekretninom od strateškog značaja, a kakav će bit vid raspolaganja, odredit će se nakon opširnog pripremnog postupka koji će se također provoditi u suradnji s jedinicom lokalne samouprave i drugim dionicima, odgovorila nam je Valentina Vincek, glasnogovornica Kabineta potpredsjednika Vlade i ministra.
Na pitanje pak o zaštićenim stanarima objekta pored bivšeg lječilišta nismo dobili odgovor.
I.Ćirak