Ponedjeljak, 14 travnja, 2025
NaslovnicaAKTUALNOMakarski HGSS danas proslavio 40 godina rada: "Da se spašavanje naplaćuje, radili...

Makarski HGSS danas proslavio 40 godina rada: “Da se spašavanje naplaćuje, radili bi podobni, a ne sposobni!”

Danas je u Apfel areni stanica HGSS-a u Makarskoj, svečanom sjednicom i druženjem, proslavila 40 godina rada, jubilej vrijedan ne samo zbog zabilježenih desetljeća aktivnosti, nego zbog brojnih spašenih života u ovom dugom periodu. Vremena i navike se mijenjaju, no veterani makarskog GSS-a će se složiti da je srce volontera od početka jednako odano plemenitoj ideji zaštite i spašavanja koja je u trenutku potrebe ispred svega drugoga. Spašavateljima su se tako, ponešto drugačijim riječima no s istom porukom, obratili i zahvalili danas svi govornici počevši od Tomaša Stolina, konzula Republike Češke, preko Damira Gabrića, izaslanika župana, pa do makarskog gradonačelnika Zorana Paunovića.

Marko Andrić, pročelnik HGSS-a, porazgovarao je s nama nakon svečane sjednice i složio se kako je 40 godina rada uistinu ozbiljna priča.  – Stanica Makarska ima jedan od najzahtjevnijih terena u Hrvatskoj i tu se očekuje visoka razina spremnosti, aktivnosti i uvježbanosti, a pripadnici makarskog GSS-a pokazuju da ovaj teren drže sigurnim, rekao je Andrić koji se na naše pitanje jesu li zadovoljni podrškom raznih razina uprave nasmijao i kazao kako nisu gladni, i nisu žedni.

– Generalno govoreći, zadovoljni smo, ali smo svjesni problema na području stanice Makarska. Općina Baška Voda uopće ne izdvaja sredstva i tu je očito problem u nerazumijevanju potrebitosti i činjenice da je ovdje riječ o zaštiti i spašavanju. Narativ je u javnosti takav da se često spominju turisti, ali to je krivo. Čak 85 posto spašenosti čini domicilno stanovništvo, a kad govorimo o turistima, radi se o manjem postotku, rekao je Andrić.

Svojevrsno medijsko iživljavanje nad turistima – avanturistima po statistici koju iznosi pročelnik posve je neopravdano. Međutim, zna poslužiti čelnicima da skinu sa sebe odgovornost, iako se radi o zakonskoj obvezi financiranja rada GSS-a.  Država se brine o infrastrukturi i školovanje, dok je po zakonu operativno djelovanje na teretu jedinica lokalne samouprave. Koliko će tko pak dati, zakon ne propisuje.

– Mi želimo pobjeći od naglašavanja čeških turista u japankama na Biokovu. Na razini Hrvatske godišnje imamo 1100 akcija, i možete misliti koliko je Čeha u japankama u toj brojci…Možda jedan na godinu, ističe pročelnik dodajući kako je trenutni narativ kriv i banalan te kako je HGSS ozbiljna služba. Istaknut će kako su najzahtjevnije akcije upravo na dijelu Biokova iznad Baške Vode. – Apsurdno je da najveća ekipiranost i utreniranost moraju biti baš na dijelovima koje spadaju pod općinu koja to ne financira, veli Andrić.

Pitali smo ga kako sezonalni karakter na području Makarskog primorja utječe na djelovanje stanice i raspoloživost spašavatelja i trebaju li se neke stvari u zakonodavstvu mijenjati. Veli kako sezonalnost jest zahtjevna zbog intenziteta i jer se tada teže osloboditi za intervencije, no dodaje kako u Rijeci imaju sezonu 365 dana u godini jer rade i ljeti i zimi. – U biti se svodi na isto – kada je potrebno, sve ostavljamo i idemo u akciju spašavanja i to nam neće biti teško raditi dokle god RH to bude prepoznavala kao našu zadaću.

Ono o čemu bi trebalo razgovarati jest promjena zakona kako bismo dobili odrežene benefite u vidu slobodnih dana potrebnih za edukaciju, a što se tiče senzibiliziranja poslodavaca za osobitost našeg rada, da se i njima uvedu neki konkretniji benefiti poput oslobađanja doprinosa ili poreznih olakšica, istaknuo je.

Frustrira li vas katkad spoznaja da jedan ovako važan stup društva počiva na volonterstvu?

– Ne, ne frustira nas jer mi GSS živimo. Ulazak i izlazak su dobrovoljni i mi tome pristupamo maksimalno pozitivno. To što smo volonteri daje nam snagu jer taj elan dolazi upravo iz dobrovoljnosti. Za sada to dobro funkcionira i sigurno takav sustav nećemo mijenjati, poručuje pročelnik HGSS-a.

Mate Klarić, voditelj makarske stanice GSS-a, iznimno je zadovoljan s radom stanice. Ističe važnost osnivanja ispostave Gradac koja broji 10-ak volontera. Ukupno stanica broji 60 spašavatelja, a ponosni su i na angažman mladih snaga.

Poput pročelnika Andrića, izrazio je nezadovoljstvo s nekim načelnicima, kazavši kako ne razumije nesudjelovanje u financiranju kad GSS najviše spašava upravo domaće, od djece, pa do starijih ljudi. Cijela Makarska rivijera odrađuje, kako kaže, svoju zakonsku zadaću, Splitsko-dalmatinska županija ih također maksimalno podržava, Imotski i Vrgorac ne zaobilaze svoje obveze, a pohvalit će Šestanovac i Zadvarje kao vrlo velikodušne sredine.

– Nadam se da će se stvari s Baškom Vodom promijeniti jer baš kao što je kolega rekao, ispod Svetog Ilije i Šibenika su najzahtjevnije akcije. Tamo je puno staza, najstrmije su, puno je litica i općenito, najteže akcije u povijesti bile su tu. Ljudi se tamo jednostavno lakše izgube, a spašavateljima je jako težak teren, objašnjava Klarić koji je u funkciji voditelja posljednjih godinu dana.

Na pitanje koja je akcija angažirala najveći broj spašavatelja kazat će kako su to općenito potrage.

– Prošle godine u petom mjesecu u potrazi za hrvatskim državljaninom na području Zadvarja sudjelovalo je ukupno 200-tinjak ljudi. Na to se onda nadovezala potraga za češkom državljankom koja je odlutala iz kampa i koju, nažalost, nismo našli. Svaki dan na terenu je bilo 30 do 50 ljudi, i kad se to rastegne na pet dana, radi se o velikim resursima i ogromnoj brojci ljudi, veli Klarić.

Na pitanje kakav je osjećaj kad spase nekoga, preko cijelog lica se ukaže osmijeh koji je očito evocirao jedinstvenu emociju nepoznatu većini ljudi.

– Predivan, zaboraviš na sve teške trenutke i umor, i sve se isplati. Da je samo jedan život spašen, vrijedi sve uloženo, kazat će.

Pitamo ga kakav onda stav ima prema priči koja se s vremena na vrijeme aktualizira u medijima, kako bi se usluga spašavanja trebala naplaćivati. Takvu retoriku zapravo smo rijetko čuli od spašavatelja.

– Točno, spašavatelji vam to neće reći…Prije svega, tko će definirati koliko što košta, koliko vrijedi nečiji život…A drugo, mislim da bi se s time iskvarilo sve ovo što dobro funkcionira, i na tim bi mjestima dobili podobne, a ne sposobne, zar ne, za kraj je poručio Klarić stavivši s ovim mislima pravu točku na “i” jubilarne proslave makarskog GSS-a.

Ivona Ćirak / foto HGSS Stanica Makarska

- Oglas -