Četvrtak, 12 prosinca, 2024
NaslovnicaAKTUALNOLanterna, dobri duh zajednice, mogla bi narasti u nešto više da ima...

Lanterna, dobri duh zajednice, mogla bi narasti u nešto više da ima pristojan prostor. Koji trenutno “krpaju” s donacijama

Savjetovalište Lanterna moglo bi biti nositelj jedne nove usluge koja je, kako upozorava makarski Zavod za socijalni rad, jako važna za lokalnu zajednicu. Riječ je o poludnevnom boravku za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi. Takve je djece na području kojeg pokriva ured 70-ak i kako ističe Miranda Mastelić iz Zavoda, kada bi se mogla osigurati usluga poludnevnog boravka, manje bi se koristila mjera izdvajanja djece iz obitelji. Što znači odvajanje djece od obitelji i slanje u dom, nije potrebno naglašavati.

U svakom slučaju, Lanterna bi mogla biti nositelj te usluge da može dobiti licencu potrebnu za ustanovu Centra za pružanje usluga u zajednici. A licencu ne može dobiti jer radi u neuvjetnom prostoru. U neuvjetnom prostoru pak radi jer u njega nitko ne ulaže, osim same udruge koja je prije par mjeseci pokrenula prikupljanje donacija. Od oko 7000 eura skupili su nešto više od pola. Riječ je o manjim popravcima koji im, međutim, ne mogu pomoći u tome da pozovu komisiju i bore se za licencu.

Grad Makarska pak ne ulaže u prostor jer on nije gradski. Kako nam je rekao gradonačelnik Zoran Paunović, Lanterna može slobodno koristiti Hepicentar. No, to je dijeljeni prostor, a Lanterni treba prostor koji ipak zadovoljava nekakve standarde i uvjete privatnosti. – Mi bismo voljeli kad bi prostor bio gradski i onda bismo mogli potpisati ugovor, ali ovako ne možemo. To je prostor u vlasništvu države, kazao je Paunović. Na pitanje jesu li uopće inicirali prijenos na Grad odvratio je da resorni odjel to jest učinio, no da je riječ o iznimno sporom procesu. Trenutno je 1/5 u vlasništvu SDP-a, a 4/5 državne.

Nažalost, pitanje ovog prostora nikad se nije niti potezalo, kao niti pitanje Lanterninog djelovanja i mogućeg širenja uopće. Što je najgore, kada bi savjetovalište postalo Centar za pružanje usluga, automatski bi bili lišeni potrebe da se stalno prijavljuju na projekte koji nikad ne mogu osigurati kontinuitet kao financiranje iz državne blagajne. Mogli bi pružati i neke druge usluge, no do tada – imovinsko-pravni status quo.

Samo pitanje usluge poludnevnog boravka pokušalo se, inače, riješiti ustupanjem gradskog stana. Miranda Mastelić rekla nam je kako je prije nekih godinu dana od Zavoda krenula inicijativa prema Gradu.

– I Grad je zaista našao stan u centru grada, u samoj blizini škola, i dao ga na uslugu. Zamisao je bila da djeca koja odrastaju u rizičnim obiteljima imaju cjelodnevnu skrb, pa nakon nastave ostatak dana provedu u poludnevnom boravku te potom navečer idu roditeljima. Glavni nositelji takvih usluga su centri za pružanje usluga u zajednici i mi smo tada imali suradnju sa splitskim centrom. Aplicirali smo na europski projekt da se opremi stan, da osiguraju odgojitelje 24 sata u smjenama, no nažalost projekt nije prošao.

Sada ne postoji mogućnost da nositelj bude Zavod, jedino da Lanterna dođe do tog nivoa i da postane Centar za pružanje usluga u zajednici, što bi bilo rješenje, pojasnila je Mastelić.

Kako nam je rekla Ivona Vučić, ta bi im licenca puno značila za rad i širenje usluga te financiranje. – Postoje brojni uvjeti koje treba zadovoljiti, ali opet, imamo primjere udruga koje su to uspjele osigurati bez nekih iznimnih ulaganja u prostor, za kraj će Vučić.

Pitanje koje smo inicirali upravo potaknuti apelom Zavoda za socijalni rad, a koji prepoznaje potrebu pomoći rizičnim obiteljima, važna je tema, kao što su prostorni uvjeti za makarsko savjetovalište condiotio sine qua non za bilo kakav iskorak.

piše: Ivona Ćirak

- Oglas -