Srijeda, 27 studenoga, 2024
NaslovnicaAKTUALNOKONTRA NASILJU Serijal važnih tema otvaramo nasiljem u vezama: 'Mladi misle da...

KONTRA NASILJU Serijal važnih tema otvaramo nasiljem u vezama: ‘Mladi misle da je ljubomora izraz ljubavi’

Društvo u kojem živimo generalno je, što se tiče blagodati suvremenog društva i pristupačnosti informacija, dobro vrijeme za odrastanje djece i mladih. Počevši od roditelja, preko odgojno-obrazovnih ustanova kao što su vrtići i škole, ili pak sportski klubovi, pa sve do medija; svim edukatorima relativno su dostupne spoznaje s područja znanosti, pedagogije, psihologije…Međutim, unatoč inflaciji informacija, a možda baš i zbog toga, i društvo i pojedinac imaju poteškoća s jasnim zauzimanjem stava oko pojedinih pitanja.

Teme koje se u javnosti otvaraju nerijetko traže put do klikova ili pregleda, a društveno važne i odgovorne teme počesto se aktualiziraju kada se nešto dogodi. Upravo zato, smatramo da je konstantno senzibiliziranje javnosti oko važnih pitanja važno. Jedna od tema koju uvijek iznova treba osvjetljavati, i to iz raznih kutova, jest pitanje tolerancije, prevencije nasilja, prepoznavanje nasilja u bilo kojem obliku, a kad govorimo o djeci i mladima, onda vršnjačkog nasilja. Pitanje je to mentalnog zdravlja, odgoja djece i mladih kojima treba pomoći da sutra budu kadri sukreairati neko bolje i zdravije društvo. Sve je to obuhvaćeno projektom Kontra nasilju kroz koji ćemo u narednim mjesecima obrađivati niz tema s ovog područja.

Prva tema kojoj smo se posvetili aktualizirana je radionicama Savjetovališta Lanterna čija je briga o dobrobiti djece i mladih u Makarskoj i na Makarskoj rivijeri odavno prepoznata. Naime, Savjetovalište Lanterna već treću godinu provodi projekte prevencije nasilja među mladima i nad mladima s ciljem osnaživanja mladih za zdravije odnose, bolje razumijevanje vlastitih emocija i ponašanja te stvaranje sigurnijeg okruženja. Iz Lanterne upozoravaju – jednostavnim i zvučnim nazivom edukacija – da ljubav nije bol. Nasilje u vezama među mladima svakako je tema koja zaslužuje pažnju, a o njom smo porazgovarali s psihologinjom Ivonom Vučić iz Savjetovališta Lanterna.

Valja istaknuti da je tijekom godina projekt obuhvatio različite aktivnosti poput savjetovanja, psihoterapije, grupa samopomoći, tribina i predavanja.

– Posebno bismo izdvojili projekt prevencije u partnerskim vezama mladih pod nazivom Ljubav nije bol. U sklopu ovog projekta provodili smo edukacije koje su mladima pomogle prepoznati sve oblike nasilnog ponašanja te razumjeti njihove posljedice, kako bi razvili
zdrave obrasce ponašanja i komunikacije. Edukacije su bile interaktivne i usmjerene na osnaživanje mladih da svjesno biraju odnose koji ih podržavaju i obogaćuju.

Tijekom savjetovanja u direktnom radu s mladima često naglašavamo važnost odnosa, osobito partnerskih odnosa, koji bi trebali biti mjesta gdje se osoba osjeća vrijednom, prihvaćenom i podržanom. Istovremeno, mladima je važno osvijestiti da kvaliteta odnosa ne ovisi samo o partneru, već i o tome kakav odnos imaju sami sa sobom. Ako osoba ima negativnu sliku o sebi ili loš odnos prema vlastitim vrijednostima i osjećajima, veća je vjerojatnost da će ulaziti u nezdrave i nesigurne odnose, ističe Vučić.

Dodaje da takvi odnosi, često obilježeni nasilnim ili agresivnim ponašanjima, mogu ozbiljno narušiti mentalno zdravlje.

Zgrada srednje škole u Makarskoj

– Pri tome nije nužno riječ o fizičkom nasilju, verbalno nasilje može biti jednako štetno, ostavljajući duboke emocionalne ožiljke. Upravo iz tih razloga radimo na podizanju svijesti mladih o njihovoj vrijednosti i važnosti izgradnje zdravog odnosa sa samim sobom, kao temelja za stvaranje kvalitetnih i podržavajućih odnosa s drugima, veli naša sugovornica.

Na pitanje kakva je percepcija mladih odgovara da je bilo različitih komentara. No sumiraju li se zaključci, ispada da mladi nerijetko ne znaju prepoznati što sve nasilje uopće jest.

– Mladi koji su sudjelovali u našim edukacijama istaknuli su koliko im je bilo korisno prepoznati znakove toksičnih odnosa i naučiti kako ih izbjeći. Jedna polaznica je napisala da je shvatila da ne mora trpjeti ponižavajuće komentare i da ima pravo postaviti granice. Drugi su istaknuli kako im je pomoglo bolje razumjeti svoje emocije. Jedan polaznik je napisao kako sada zna prepoznati znakove lošeg odnosa, ali i kako raditi na tome da bude bolja osoba u svojim odnosima, objasnila je Vučić.

Mladi su, inače, kako se pokazalo, skloni vjerovati mitovima i stoga je važno da se baš među tom populacijom progovara o postavljanju granica. Jedan od tih mitova koji su prilično iznenađujući jest da je ljubomora znak ljubavi. Stručnjaci, s druge strane, mladima tumače kako je ljubomora, naprotiv, znak nesigurnosti i u sebe i u partnera. – Često je to način kontroliranja partnera te jhe ne treba miješati s pokazivanjem ljubavi, ističu.

Jedno od pogrešnih uvjerenja koja su istaknuli mladi na radionicama jest da je žrtva nekad ipak kriva za nasilje. Struka naglašava da su odgovornost i krivnja uvijek na počinitelju. Napominju i kako mladi znaju vjerovati da su alkohol i droga stvarni uzroci nasilja. Međutim, kako naglašavaju iz Lanterne, nasilne osobe su naprosto nasilne bez obzira da li su pijani ili drogirani. Okriviti opijate je, međutim, društveno prihvatljivo, a na razbijanju ovog mita treba također raditi.

Zanimljivi su, i zapanjujući rezultati istraživanja koje je predstavilo Savjetovalište. Prema istraživanju mladi ne prijavljuju nasilje u vezi najčešće jer se boje osvete. To je razlog za agoniju svake četvrte mlade osobe koja trpi nasilnika. Svaka peta osoba ne poduzima ništa zbog osjećaja srama, a njih 15 posto boji se odbacivanja. Žalosno je da njih 11 posto drži kako se ne isplati prijaviti nasilje jer “ionako nitko neće ništa poduzeti”. Po 7 posto negira doživljeno nasilje, odnosno boji se da im neće vjerovati.

Prostorije Savjetovališta Lanterna na Trg Tina Ujevića

Ono na što također upozoravaju psiholozi iz Lanterne i suradnici u projektima jest da je važno znati prepoznati što je fizičko, što emocionalno, a što seksualno nasilje. Nažalost, u prilog tome da su mladi i dalje prilično loše osviješteni i s nedovoljnim samopoštovanjem i znanjem o postavljanju granica idu i rezultati Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje. Datira iz 2004. godine, no unatoč tomu što je od tada prošlo 20 godina iskustva voditelja Lanternina projekta pokazuju da su i dalje aktualna.

Po njemu, čak 60 posto mladih doživjelo je neki oblik nasilja u vezi, a 43 posto ga je počinilo! Skoro polovica je doživjela da se partner ponaša ljubomorno ili posesivno, a 68 posto mladića i 60 posto djevojaka ljubomoru ne smatra nasilnim ponašanjem.

Sumiraju li se lokalna iskustva i opsežnija istraživanja, jasno je da je riječ o važnoj temi koju je prepoznala Lanterna i koju smo odabrali za otvaranje našeg serijala.
Ivona Ćirak /foto O.Franić

- Oglas -