Prema podacima makarskog područnog ureda Hrvatskog zavoda za socijalni rad, u nedvojbenom je porastu broj obiteljskog nasilja na području koje je pod njihovom ingerencijom, a u prvom redu je riječ o Makarskoj rivijeri. Naime, u 2023. godini bile su 73 prijave, a u ovoj, u prvih 11 mjeseci, čak 105. Riječ je, kako napominju iz Zavoda, o prijavama od strane Policijske postaje i Državnog odvjetništva, dok je stvarni broj daleko veći. Računaju se od jedne do tri žrtve po obiteljskom nasilju, a valja dodati kako je veliki broj slučajeva gdje se uopće ne prijavljuje. Računamo li porast u postocima, u samo jednoj je godini skočio za preko 40 posto.
Nažalost, veliki se porast bilježi i kad govorimo o obiteljima kojima je zbog narušenih odnosa potrebna stručna pomoć. U 2023. godini takvih je obitelji u Zavodu evidentirani 119, a ove godine već 154, što je za 30-ak posto više. Također je sve više djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi, pa ih je tako lani bilo registrirano 53, a ove godine 67.
Jedna od kategorija za koju smo također zatražili brojke jest brojka ovisnika na području ingerencije makarskog Zavoda. Radi se o brojci od 76, no samo 11 njih, kako ističu iz Zavoda, koristi uslugu smještaja radi provođenja rehabilitacijskih programa odnosno Terapijske zajednice.
Svi nam ovi podaci govore o sve većem broju ozbiljno disfunkcionalnih obitelji među kojima, prema podacima, ima zanemarivanja, ovisnosti, obiteljskog nasilja, neimaštine… Zanimalo nas je koje su mjere na raspolaganju Zavodu za socijalni rad i koliko su uopće učinkovite.
– Mjere za zaštitu osobnih prava i dobrobiti djeteta koje su u nadležnosti Hrvatskoga zavoda za socijalni rad upozorenje na pogreške i propuste u ostvarivanju skrbi o djetetu, mjera stručne pomoći i potpore u ostvarivanju skrbi o djetetu, mjera intenzivne stručne pomoći i nadzora nad ostvarivanjem skrbi o djetetu, te žurna mjera izdvajanja i smještaja djeteta izvan obitelji.
Prilikom izbora mjere prikladne za zaštitu prava i dobrobiti djeteta, stručni djelatnici vode računa da se odredi ona mjera kojom se najmanje ograničava pravo roditelja na ostvarivanje skrbi o djetetu ako je takvom mjerom moguće zaštiti prava i dobrobiti djeteta.
Upozorenje na pogreške i propuste u ostvarivanju skrbi o djetetu je pisano upozorenje roditeljima na nedostatke u skrbi o djetetu koji su se dogodili jednom ili se događaju rijetko, a posljedice za dijete su blažega karaktera. Stručni djelatnik može roditelje uputiti na zdravstvene, edukativne i druge stručne programe i usluge za potporu roditeljstva i razvoja djeteta.
Mjera stručne pomoći i potpore u ostvarivanju skrbi o djetetu određuje se ako se utvrdi da roditelji nisu u stanju samostalno ostvarivati roditeljsku skrb u cijelosti ili djelomice pri čemu je ugrožen razvoj djeteta.
Mjera intenzivne stručne pomoći i nadzora nad ostvarivanjem skrbi o djetetu odredit će se ako je utvrđeno da je djetetov razvoj ozbiljno ugrožen, a roditelji su spremni i sposobni u kraćem vremenu promijeniti svoje ponašanje kako bi se spriječilo izdvajanje djeteta iz obitelji i spremni poštovati jasne upute i omogućiti nesmetan nadzor nad skrbi o djetetu.
Mjeru stručne pomoći i potpore u ostvarivanju skrbi o djetetu i mjeru intenzivne stručne pomoći i nadzora nad ostvarivanjem skrbi o djetetu stručni djelatnici Hrvatskoga zavoda za socijalni rad odredit će samo ako život i zdravlje djeteta u obitelji nisu ugroženi.
Ako postoji opasnost za život, zdravlje ili dobrobit djeteta koji se mogu zaštititi samo izdvajanjem djeteta iz neposrednoga okruženja, Hrvatski zavod za socijalni rad odlučit će o žurnom izdvajanju djeteta od roditelja ili druge osobe kod koje se dijete nalazi. Djelatnici Zavoda će pritom odlučiti i o privremenom smještaju djeteta kod druge osobe koja zadovoljava pretpostavke za skrbnika, kod udomiteljske obitelji ili u ustanovu socijalne skrbi, pojasnila nam je Tea Ljubić, voditeljica Zavoda za socijalni rad u Makarskoj.
Pitali smo i koliko je lokalna zajednica, sa svojim resursima, trenutno u stanju biti od pomoći i koja bi usluga, program ili pak ustanova bili poželjno u Makarskoj i u svrhu prevencije i u smislu aktivne podrške kada nastane problem.
– Jedinica lokalne samouprave pomaže na način da pruža financijsku i stambenu pomoć žrtvama obiteljskog nasilja. Grad Makarska pokriva trošak stanovanja do 600 eura mjesečno za unajmljeni stan, osiguravajući da žrtve imaju sigurno mjesto za boravak, udaljeno od opasnosti, kako bi olakšali osamostaljenje i vraćanje žrtve nasilja u društvo. Grad sufinancira trošak nužnog smještaja u trajanju do šest mjeseci.
Žene koje traže utočiste u skloništima dobivaju financijsku jednokratnu pomoć s ciljem osnaživanja žrtava i pružanja resursa potrebnih tijekom njihovog oporavka, poručuje Ljubić te podsjeća da je Hrvatski zavod za socijalni rad, Područni ured Makarska, partner u većini projekata i programa koje provodi Savjetovalište Lanterna.
– Tim preventivnim programima cilj je pružanje psihosocijalne pomoći građanima lokalne zajednice, a naročito žrtvama nasilja s ciljem poboljšanja kvalitete njihova života, očuvanja mentalnog zdravlja i ponovnog uključivanja u zajednicu, navela je voditeljica područnog ureda u Makarskoj.
Da je nešto ipak dobrodošlo, a ne iziskuje nemoguće, jest konkretna logistička pomoć obiteljima kakvih je, jasno je to i iz navedenih podataka, sve više.
– Od strane Područnog ureda prepoznata je i potreba za socijalnom uslugom poludnevnog boravka za djecu bez roditelja, djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi, žrtvama obiteljskog nasilja ili djeci s problemima u ponašanju, poručila je Tea Ljubić.
Piše: Ivona Ćirak