Jedna od važnijih odluka Gradskog vijeća održanog proteklog petka bila je Odluka o proglašenju Kačićevog trga općim dobrom u javnoj uporabi, a ovaj je akt, iako usvojen, izazvao dosta žustru raspravu vijećnika. Naime, odluka proizlazi iz novog zakona usvojenog 2018. godine, koji jedinicama lokalne uprave daje mogućnost da komunalnu infrastrukturu proglasi općim dobrom u javnoj uporabi, a sporno je vijećnicima bila činjenica da postoje određeni kvadrati koji su u privatnom vlasništvu, što Splitsko-makarske nadbiskupije, što građana. Pitanje Crkve je riješeno na način da je naknadno, nakon upozorenja župnika don Jure Lovrinčevića, izmijenjena skica u grafičkom dijelu. Naime, Crkva ima projekt šimatorja za koji su dobili i suglasnost konzervatora, pa je korekcija bila nužna. Vijećnik Marko Raos ukazao je i na problem s vratima starim stotinama godina koja su zazidana i koja bi služila kao ulaz u veliku dvoranu koja je dio projekta Crkve.
Gradonačelnik Zoran Paunović rekao je kako nikakvih problema neće biti jer ne samo da je prihvatio projekt šimatorja nego ga doživljava kao svoj. – 2025. će biti obljetnica 300 godina od smrti Sv. Klementa, bilo bi odlično da sve bude gotovo do tada. Ali moramo shvatiti da treba napraviti projekt, treba građevinska dozvola, naš odjel za razvoj grada će rado preuzeti projekt i odraditi u što skorijem roku. Ja sam se stavio don Juri na raspolaganje i što se tiče financiranja i utjecanja na financiranje, rekao je Paunović.
Nakon što je razriješeno pitanje crkvenog vlasništva i projekta, vijećnik Petar Kelvišer povukao je pitanje druge sporne čestice. – Sve bi to bilo super da se Grad ne upliće u pitanje privatnog vlasništva, rekao je Kelvišer spominjući Radoslava Jurića koji, kako je kazao, čak ima rješenje o poništenju rješenja plaćanja štekata (Point, op.a.).
Ustrajao je u tome da ovakva primjena novog zakona samo predstavlja novu verziju nacionalizacije te da ne želi podržati odluku zbog bojazni da će jednog dana Grad možda morati isplaćivati visoke odštete ukoliko budu dobili na višem sudu.
Zamjenik pročelnice resornog odjela Bojan Mileta rekao je kako će na svim lokacijama na kojima se bude komunalna infrastruktura proglašavala javnim dobrom u općoj uporabi biti situacija gdje je dio nečije vlasništvo. Pojasnio je da je zakonodavac upravo ovim aktom doskočio takvim objektima. I on i pročelnik Odjela za razvoj Matko Lovreta ponovili su kako nije Grad svojom voljom prisvojio nečije vlasništvo nego pripremio odluku temeljem zakona te da u ovakvim slučajevima uvijek preteže javni interes.
Zamjenica gradonačelnika Antonia Radić Brkan je optužila vijećnika Kelvišera da štiti privatne interese, a iza argumenata Kelvišera stao je i Jure Brkan koji je kazao kako se moglo ići na otkup. Lovreta je rekao kako je kupoprodaja zabranjena i da bi, dapače, bila nezakonita.
– Grad je postao vlasnikom trga po sili zakona, kad bi netko imao namjeru da otkupi nešto, moj prijedlog vama kao gradonačelniku bio bi da to ne radite jer potencijalno činite kazneno djelo, obrazložio je Lovreta.
Suzdržan je kod glasanja bio Brkan, dok je Kelvišer bio protiv.
Ivona Ćirak /foto M.D.