Parcela površine 1135 metara četvornih uzburkala je javnost zbog gradonačelnikovih medijskih istupa čiji je glavni cilj, po svemu sudeći, bilo prevenirati mogućnost da Splitsko-dalmatinska županija odnedavno sporno zemljište proda firmi “Olma projekt” čiji je vlasnik širokobriješki poduzetnik, poznat kao “kralj aluminija” Mario Čolak.
Čolak, podsjetimo, ima lokacijsku dozvolu za gradnju hotela na mjestu bivše uljare te bazena, a čestica oko koje on kao investitor i makarski gradonačelnik Zoran Paunović očito ne dijele viziju zapravo je između dviju parcela u vlasništvu “Olma projekta”. Investitor tu najavljuje, kako kaže, hortikulturno uređenje te dječje bazene s pripadajućim sadržajima, dok Grad, podsjetimo, tvrdi kako želi raditi igralište s teretanom na otvorenom.
Podsjetit ćemo da nam je resorni odjel Splitsko-dalmatinske županije naveo kako su zaprimili oba zahtjeva, no da Grad Makarska nije priložio idejni projekt koji je, sukladno Uredbi o darovanju nekretnina RH trebao priložiti. Prema informacijama koje smo od njih dobili, investitor Čolak je to učinio 2020. godine. Unatoč hodogramu aktivnosti vezano za ovu parcelu o čemu smo dosta detaljno pisali i koji dosta toga govori, čuti obje strane što su poduzele i što namjeravaju iznimno je važno za kompletirati sliku.
Stoga smo upite prije 8 dana poslali Gradu Makarskoj te prije 5 dana i investitoru. Od “Olme projekta” dobili smo odgovor u četvrtak, no nismo odmah objavljivali čekajući Grad Makarsku. Budući da odgovor od Grada, od kojega smo tražili i određenu dokumentaciju poput idejnog rješenja, za sada nismo dobili, odlučili smo zasebno objaviti izjave Roberta Stepančića, glasnogovornika investitora.
– Na lokaciji bivše tvornice, tvrtka Olma projekt doo Makarska (dalje u tekstu – Investitor) planira izgraditi hotel visoke kategorije sa 309 jedinica te nizom dodatnih sadržaja – konferencijskom dvoranom, wellness&SPA zonom, teretanom, dvoranama za trening sportskih grupa i individualnih gostiju, unutarnjim i vanjskim bazenima, dječjim bazenima, bike centrom, hotelskim i ‘a la carte’ restoranima, podzemnim parkingom i sl. Iznos investicije procjenjuje se na više od 65 mil EUR a po završetku hotela planira se otvaranje 170 radnih mjesta, odgovara Stepančić na pitanje o planovima na mjestu bivše uljare.
Upravni odjel za razvoj grada Makarske vam je odbio zahtjev za građevinskom dozvolom, nakon čega je, prema tvrdnjama vlasti, s razine Ministarstva vraćen na ponovno postupanje. U kojoj je dokumentacija trenutno fazi?
– Investitor posjeduje valjanu lokacijsku dozvolu koju su izdale gradske službe Grada Makarske te namjerava u cijelosti ispoštovati sve zahtjeve Grada i drugih javnopravnih tijela koji su dani u sklopu procesa ishođenja lokacijske dozvole. Dokumentacija potrebna za podnošenje zahtjeva za izdavanje građevinske dozvole je u visokoj fazi pripreme, no ista još nije u cijelosti dovršena pa stoga Investitor nije uputio nadležnim gradskim službama zahtjev za izdavanje građevinske dozvole, kazuje Stepančić.
– Zemljište koje navodite (u naravi katastarska čestica k.č.5278/7 k.o. Makar – Makarska), je u vlasništvu Republike Hrvatske. Budući da se navedeno zemljište prema važećem prostornom planu Grada Makarske (a koji je potvrđen pred nešto više od godinu dana) i dalje nalazi unutar turističke (T1) zone (a ne športsko rekreacijske (R1) zone), Investitor je zainteresiran za kupnju zemljišta te je zahtjev za kupnju uputio nadležnim institucijama.
– Navedeno zemljište predstavlja manji dio ukupnog obuhvata investicije te se planira hortikulturno i infrastrukturno urediti (staza za šetnju, dječji bazeni sa sadržajima za igru) kako bi svojim sadržajima i krajobraznim rješenjem podržavala poslovanje hotela visoke kategorije. Radi izbjegavanja svake sumnje želimo još jednom naglasiti kako se na navedenom zemljištu ne planira gradnja hotela – poručio je u odgovoru na pitanje o inicijativi za otkupom zemljišta koje traje od 2020. godina.
Ivona Ćirak /foto MD