Četvrtak, 10 travnja, 2025
NaslovnicaAKTUALNOGrad nije spomenuo da je mogao riješiti koncesije i bez Županije. Ili...

Grad nije spomenuo da je mogao riješiti koncesije i bez Županije. Ili nije znao ili je znao da je zakasnio

Inzistiranje našeg portala da dođemo do prihvatljivog zakonskog rješenja za koncesije na pomorskom dobru, koje su zbog nadolazeće sezone top tema u Makarskoj, urodilo je plodom. Matea Dorčić, pročelnica Upravnog odjela za pomorsko dobro i turizam Splitsko-dalmatinske županije, istaknula je kako predmetne djelatnosti ne moraju nužno biti isključivo predmet koncesije.

– Nije bilo prepreke da je navedene djelatnosti Grad Makarska planirao kroz svoj Plan upravljanja pomorskim dobrom na području Grada Makarske te dodijelilo dozvole na pomorskom dobru, a sukladno članku 71. Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama, pojasnila nam je Dorčić.

Iz zakona se, međutim, mogu iščitati i rokovi, a rokovi za dodjelu dozvola temeljem Plana upravljanja pomorskim dobrom 2024.-2028. su istekli. Grad je morao do 1. veljače tekuće godine objaviti javni natječaj za dodjelu dozvola na pomorskom dobru, a tome su, naravno, trebale prethoditi i izmjene spomenutog plana. Plan upravljanja pomorskim dobrom ima uvršteno 26 mikrolokacija, ali među njima nema unešenih “spornih” lokacija koje do kupališne sezone, sad je već izvjesno, ostaju bez koncesija koje dodjeljuje Županija. S četiri lokacije za koje je tek započeo dugotrajni postupak dodjele koncesije u plan su uvršteni samo aquaparkovi i ništa drugo.

Da je Grad Makarska donio Izmjene plana, uvrstio sve lokacije koje su ostale bez koncesija, te raspisao natječaj, mogao je dodijeliti dozvole na dvije godine do pet godina. Izmjenama plana vjerojatno je trebalo prethoditi i otvoreno javno savjetovanje, tako da je minimalni period za “legalizirati” plaže iznosio dva do tri mjeseca. Ako gradske službe u ovom trenutku započnu postupak, s ovim ili onim sazivom Gradskog vijeća procedura se teoretski može završiti do srpnja, međutim, problem je što Zakon o pomorskom dobru ostavlja rok do 1. veljače ne raspiše natječaj.

– Ako izvršno tijelo jedinice lokalne samouprave odnosno ravnatelj javne ustanove za zaštićene dijelove prirode odnosno ravnatelj državne ili županijske lučke uprave ne objave javni natječaj u roku iz stavka 1. ovoga članka, smatra se da u tekućoj godini neće davati dozvole na pomorskom dobru, navodi se u stavku 2. članka 70.

Što se tiče pripremnih radnji za dodjelu koncesija, pojasnila nam je pročelnica Dorčić. Kaže da su definirane člankom 50. Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama.

– “Nadležno tijelo iz stavka 2. ovoga članka može zatražiti dopunu dokumentacije iz stavka 3. ovoga članka ako je ista potrebna za donošenje odluke o pokretanju pripremnih radnji“. Tek nakon što podnositelj inicijative dostavi ovom Upravnom tijelu potpunu i ispravnu dokumentaciju, Upravni odjel po službenoj dužnosti traži mišljenje /uvjete /suglasnosti pet javnopravnih tijela, i to od: Županijskog državnog odvjetništva, Općinskog državnog odvjetništva, nadležne jedinice lokalne samouprave, Lučke kapetanije Split, Konzervatorskog odjela za područje Splitsko – dalmatinske županije. Nakon što se od navedenih tijela prikupe pozitivne suglasnosti na inicijativu za pokretanje postupka dodjele koncesije, predmet se može staviti na odlučivanje pred Stručnim povjerenstvom za koncesije na pomorskom dobru, istaknula je Dorčić.

Kad se sastalo Povjerenstvo, kad je postalo izvjesno da vrijeme za dodjelu koncesija curi, je li se moglo ranije potražiti rješenje i reagirati, u ovom trenutku ne znamo, ali je neobično da gradonačelnik Zoran Paunović koji sjedi u Stručnom povjerenstvu za koncesije na pomorskom dobru nije bio bolje upoznat i da u svojim komentarima na ovu temu nijednom rječju nije spomenuo ovu proceduru koja je predviđena zakonom. Zanimljivo je i da se od strane Županije moguće rješenje spominje mjesec dana nakon što smo otvorili temu.
Ivona Ćirak /foto M.D.

- Oglas -