Četvrtak, 26 prosinca, 2024
NaslovnicaMAKARSKAGrad Makarska predstavio Vodič za žrtve nasilja: "U stresnim trenucima žrtve zaborave...

Grad Makarska predstavio Vodič za žrtve nasilja: “U stresnim trenucima žrtve zaborave čak brojeve telefona bližnjih”

Danas, na Međunarodni dan ljudskih prava, Grad Makarska predstavio je Vodič za žrtve nasilja u Makarskoj, izrađen u suradnji sa Hrvatskim zavodom za socijalni rad – podružnica Makarska i Savjetovalištem Lanterna.

Nakon usvajanja Rezolucije o proglašenju Makarske sigurnim mjestom za žene te donošenju smjernica sa konkretnim mjerama i aktivnostima u ožujku ove godine, danas je u gradskoj vijećnici predstavljen dio zacrtanih aktivnosti realiziran u ovoj godini.
Predstavnike medija na stolu je uz novoizrađene letke dočekalo i 18 bijelih ruža kao simbol crne statistike – 18 ubijenih žena u Republici Hrvatskoj u ovoj godini.

Gradonačelnik Zoran Paunović izrazio je zadovoljstvo suradnjom sa Zavodom i Lanternom te je naglasio kako tematika nije u ingerenciji lokalne samouprave. – Ali mi moramo biti nositelji aktivnosti kojima se radi na prevenciji. Nasilje među ženama je i dalje prisutno, a mi moramo dati sve od sebe da spriječimo što više nasilja, poručio je gradonačelnik dodajući kako Grad nije izašao samo s rezolucijom nego i konkretnim mjerama.

To su jednokratna financijska pomoć u iznosu od 700 eura žrtvama nasilja te sufinanciranje podstanarstva žrtvama nasilja u iznosu od 600 eura i u trajanju do šest mjeseci. Koliko su se te mjere koristile na tiskovnoj konferenciji nisu mogli pružiti traženi podatak.

Sam vodič je, inače, prvi ovakav vodič koji je izradila jedna jedinica lokalne samouprave.

– Sadrži podatke o tome što je nasilje, kako ga prepoznati, kako i kome prijaviti nasilje, o pravima žrtava, kontakte Savjetovališta Lanterna i Hrvatskog zavoda za socijalni rad ali i druge korisne informacije i kontakte. Jer u Hrvatskoj ima više udruga koje daju besplatnu anonimnu pravnu i psihosocijalnu pomoć za žrtve.

– Sad su svi podaci ažurirani i na jednom mjestu. To je dokaz da radimo ono što mislimo da je najbolje – ukazujemo na to da svatko ima pravo na život bez nasilja i da svatko zaslužuje ljubav i poštovanje koji dolaze s takvim životom, istaknula je predsjednica Gradskog vijeća i koordinatorica projekta Gordana Muhtić zahvalivši partnerima na izradi letka.

Miranda Mastelić iz Hrvatskog zavoda za socijalni rad naglasila je da je državni aparat općenito ograničen u kvaliteti djelovanja te kako stoga pozdravlja inicijativu. Posebno je pohvalila konkretne mjere pomoći žrtvama nasilja kakve nude malobrojni gradovi u Hrvatskoj.

– Sada možemo puno lakše raditi sa žrtvama i reći im da od Grada mogu dobiti jednokratnu pomoć, a posebno sufinanciranje podstanarstva osobi koja mora izaći iz svojeg doma. Sigurne kuće postoje u Hrvatskoj, ali problem je što jednoj ženi s djecom time iz korijena morate promijeniti život i maknuti je od zaštićujućih faktora kao što su zaposlenje ili škola. Žene se onda i ne odlučuju na sigurnu kuću jer im se to onda čini kao veći stres, osim ako se radi o životno ugrožavajućoj situaciji, istaknula je Mastelić dodajući kako je sam letak značajan jer će ženama dati informacije, no ujedno ih i potaknuti.

– Bilo je teško kolegicama snaći se pri izradi vodiča, a zamislite kako se osjeća osoba u tako stresnoj i kriznoj obitelji. Kada mi pitamo koji je broj bilo kojeg člana obitelji, one u tom trenutku ne znaju; kad treba zvat policiju, kažu “pojma nemam koji je broj”…Tako funkcionira osoba kojoj se uslijed stresa zablokira mozak, a kada u takvoj situaciji pri ruci ima letak, drugačije će reagirati, pojasnila je Mastelić dodajući kako većina žena odabere tretman u Savjetovalištu Lanterna.

– Ovaj hvalevrijedan vodič važan je korak u borbi protiv nasilja i zato hvala na pozivu za sudjelovanje. Lanterna pruža pomoć svim građanima bez obzira na vrstu teškoća s kojom se suočavaju, a među njima i sa žrtvama nasilja. S dva psihoterapeuta i jednom kolegicom koja je na edukaciji osposobljeni smo i za pružanje pomoći žrtvama nasilja, a upravo je psihotearapija ključni alat u oporavku. Ono što je najvažnije je da kroz psihoterapiju osoba napušta ulogu žrtve koje se u svakom trenutku može zauzeti za sebe, kazala je Ivona Vučić dodajući da uz navedene usluge Lanterna nudi još i usluge samopomoći, art terapiju i dramske radionice za djecu te da su sve usluge besplatne. Posebno je naglasila projekte prevencije nasilja među mladima na kojima se kontinuirano radi.

Osim u izradi vodiča, Jagoda Martić, inače i predsjednica Odbora za javna priznanja i nazive ulica i trgova proteklih je mjeseci aktivno radila na još jednoj aktivnosti – pripremi prijedloga za imenovanje ulica imenima istaknutih ženskih ličnosti.

Naglasila je kako za preveniranje postoji niz mjera. – Jedna od njih je i stvaranje ozračja u društvu gdje će se na ženu gledati kao na zaista vrijednu članicu društva koja svojim radom i doprinosom itekako izgrađuje to društvo, rekla je Martić dodajući kako je i inicijativa oko ispravljanja nepravde oko naziva imena i trgova dio toga.
Ivona Ćirak /foto O.Franić

 

- Oglas -