Četvrtak, 19 rujna, 2024
NaslovnicaMAKARSKADOBRE VIJESTI Makarska hitna mogla bi dobiti drugi tim na hitnoj koji...

DOBRE VIJESTI Makarska hitna mogla bi dobiti drugi tim na hitnoj koji plaća država

Već dugi niz godina, točnije, otkad je 2003. godine Hitna medicinska pomoć izdvojena iz Doma zdravlja, nakon ljetne sezone makarska Hitna ostaje na samo jednom liječničkom timu. Ukoliko tim ode na teren, ambulanta ostaje prazna. Ovaj se problem rješavao, nekad bolje no uglavnom uz “povuci-potegni” sistem, na način da je drugi tim, tzv. tim T2, sufinancirao Grad Makarska, općine Makarske rivijere, Splitsko-dalmatinska županija i sam županijski Zavod za hitnu medicinu.

Da se na ovom za Makarsku rivijeru bolnom problemu zdravstvenog sustava naziru pozitivne vijesti, potvrdio nam je dr. Leo Luetić, ravnatelj županijskog Zavoda za hitnu medicinu. Naime, u trenutno javno savjetovanje ušao je prijedlog da se u mrežu HZZO-a unese i tim T2 koji bi u tom slučaju financirala država, što je s obzirom na potrebe Makarske rivijere osobito u vrijeme turističke sezone itekako opravdano.

– Išao je prijedlog, nakon čega ide glasanje na skupštini, a Sabor treba potvrditi. Zahtjev je išao od Zavoda i Splitsko-dalmatinske županije, kazao nam je Luetić.

Na naše pitanje je li do sada bilo ovakvih inicijativa i kolike su šanse da epilog bude pozitivan, odvratio je kako je ovo prvi put.

– Procedura još nije gotova i ne možemo znati dok se ne okonča, ali čim je išlo na javno savjetovanje veliki su izgledi da bude realizirano, pojasnio je ravnatelj županijske Hitne.

Kako bi se pokrilo tim T2, valja naglasiti kako se, naravno, ne radi samo o plaćama za jedan tim medicinskih tehničara s medicinskom sestrom. Potrebno je pokriti troškove za ukupno pet timova kako bi Hitna bila osigurana s drugom timom tijekom 24 sata. Samo jedan tim stoji 700 tisuća kuna, što znači da je ukupna cifra skoro 500 tisuća eura.

Do sada je u tom trošku Grad sudjelovao s pola milijuna kuna, što nipošto nije mali iznos, no opet čini tek jednu petinu ukupnog troška, a općine su izdvajale po 100 tisuća kuna, s tim da je s pojedinim općinama nerijetko znalo biti poteškoća u plaćanju.

Iznos koji sada ostaje Gradu može se usmjeriti na neku drugu zdravstvenu uslugu koja Makarskoj nedostaje, no opet uz sudjelovanje susjednih općina koje također koriste usluge makarskog Doma zdravlja.

Inače, tijekom ljetne sezone drugi tim podržavalo je Ministarstvo turizma, a Grad Makarska je plaćao i dodatnog liječnika tijekom određenog ljetnog perioda.

Pitali smo dr. Luetića kako je to funkcioniralo protekle sezone.

– Ovo ljeto funkcioniralo je u redu, nije bilo ekcesa, i imali smo drugog liječnika, ali trenutačno najveći problem je nedostatak kadra, ne samo visokim kadrom nego i srednjim. Nažalost, iz Makarske i s Rivijere je jako malo studenata koji se odlučuju za medicinu, i to je zbilja tragično. Tako da nije problem samo novac, nego je jako teško naći kadar, kazao je ravnatelj Hitne.

 

Ivona Ćirak /foto M.D.

- Oglas -