Srijeda, 5 veljače, 2025
NaslovnicaAKTUALNODeklaracija o hrvatskom prostoru izazvala polemiku, Lelas fokus na to nazvao fetišizmom

Deklaracija o hrvatskom prostoru izazvala polemiku, Lelas fokus na to nazvao fetišizmom

Na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća vijećnici su usvojili i Deklaraciju o hrvatskom prostoru Akademije arhitektonske umjetnosti i znanosti Hrvatske, a među njenim su potpisnici akademici Nikola Bašić i Andrija Mutnjaković, Ante Uglešić, Feđa Vukić, predsjednik Robert Plejić…Plejić je pred vijećnicima predstavio deklaraciju koja apelira na zaštitu prostora i koja doduše nema provedbenu snagu. Grad Makarska odlučio ju je podržati, što je u uvodnom govoru rekao gradonačelnik Zoran Paunović.

– Dobili smo zamolbu od nekolicine uvaženih arhitekata koji su dobili odbijenicu od predsjednika Sabora koji ih nije želio primiti u sabornicu i koji su htjeli javno istaknuti koliko se javni prostor devastira, kazao je Paunović dodajući kako je Grad Makarska zaustavio gradnju i etažiranje aparthotela.

– Podrškom deklaracije dajemo jednu snagu i izražavamo želju da ovaj dokument medijski dođe do drugih gradonačelnika, župana, saborskih zastupnika, dodao je gradonačelnik.

Vijećniku Jošku Lelasu nije se svidjelo to što je u obrazloženju navedeno kako je “šezdesetih godina prošloga stoljeća UN financirao projekt planskog korištenja zemljišta južnog Jadrana, od Dubrovnika do Makarske, te kako ni Dubrovnik ni Venecija koji su najposjećeniji gradovi na Jadranu nemaju plaže, ali imaju baštinu i stoga se moraju graditi hoteli da u budućnosti budu baština a ne nekakve zgrade.”

– To što nas je sve manje i manje, to je irelevantno, najbolje je zaštititi i proglasiti sve nacionalnim parkom. Zato je ovo što je navedeno u obrazloženju teško progutati. Graditi hotele 60-tih i sada je sasvim drugo, prije su bili nositelji gospodarskog kapaciteta. Mi danas ne možemo graditi hotele jer uzimaju prostor, nemaju radnu snagu i moraju ju dovoziti iz Nepala i onda za nju graditi stanovanje, poručio je te se referirao na još jednu rečenicu iz deklaracije.

– Hrvatski kulturni urbani i ruralni prostor treba zaštititi od gentrifikacijske preobrazbe u konzumerističku turističku scenu na kojoj autohtono stanovništvo odbija biti protagonistom i na kojoj sve teže ostvaruje opstanak i priuštivo stanovanje, to se navodi. Da domicilno stanovništvo odbija biti protagonist?! Gdje ste sreli osobu u Makarskoj koja odbija biti protagonist turističkih zbivanja?, kazao je Lelas dodajući kako ne smije prostor biti iznad čovjeka.

– Ako prostor postaje svetinja onda je to fetišizam. Nama ne treba prazni prostor u kojem nitko ne živi, poručio je HDZ-ov vijećnik.

Robert Plejić rekao je kako se nipošto ne inzistira na zamrzavanju ili zaustavljanju rasta. Podcrtao je kako se prostor nažalost troši na krivi način.

– Problem je kada lokalno stanovništvo mora iseliti, a običaji se gube. Makarska je dobar primjer djelovanja arhitekata, imali ste sreću s Rožićem da napravi ovdje vrlo kvalitetne i cijenjene stvari. Makarska je imala tradiciju koju Split nije imao, jer je bio tranzitni, i sad je išao u drugu krajnost, objasnio je dodajući kako baštinu i duh gradova treba čuvati.

Jure Brkan rekao je kako neće podržati deklaraciju jer ju drži lažnom. – U političkom i stručnom smislu parola o zaštiti i velikoj brizi za prostor svodi se na to da se od te izgradnje namjerava utržiti rekordnih 15 milijuna eura. Moj obraz i pamet mi ne dozvoljava da ju unosimo kao neku bitnu deklaraciju, poručio je HDZ-ov vijećnik.

NLO-ova vijećnica Ivana Miočević Franić rekla je kako oni uvažavaju sadržaj deklaracije. Dodala je kako je važno međutim što prije donijeti Izmjene i dopune Prostornog plana. – Ako bude održiv i strateški usmjeren, trebao bi deklaraciju učiniti krunom razvoja grada. Prepušteni smo tvrtkama ovlaštenim za izradu nacrta prostornih planova, tako da nam se dogodila tragedija da se dozvolila izgradnja mastodonata, rekla je dodajući kako se nada da će novi Prostorni plan štititi prostor koji još nije devastiran.
Ivona Ćirak/ foto: MD/Ilustracija

- Oglas -