U studenom prošle godine društvu Romana istekle su dvije 10-godišnje koncesije za gospodarsko korištenje pomorskog dobra ispod hotela, a riječ je o čak 15 tisuća četvornih metara plaže i akvatorija. U gotovo četiri mjeseca Splitsko-dalmatinska županija nije donijela niti Odluku o namjeri davanja koncesija na pomorskom dobru, a kamoli da je proveden natječaj, tako da ulazimo u petu godinu statusa quo na devastiranoj plaži, petu godinu u kojoj se po svoj prilici neće ništa značajno dogoditi.
Naime, kako nam je rečeno u šturom odgovoru iz Upravnog odjela za turizam i pomorstvo Splitsko-dalmatinske županije, a što i sami znamo, županijska skupština nije donijela odluku o davanju koncesije. Do tada je plaža ispred hotela Romana u režimu redovnog upravljanja za koje je nadležan Grad Makarska. Po Zakonu o pomorskom dobru i morskim lukama to podrazumijeva štošta, ali ne i koncesije za gospodarsko korištenje pomorskog dobra. To je posao Županije koja, međutim, očito ne žuri s ovim natječajem. U upitu smo se interesirali i za uvjete koji bi bili dio budućeg natječaja, ali u odgovoru je preskočeno ovo pitanje.
Iako Grad privremeno upravlja pomorskim dobrom, njegov stav je itekako bitan. Osim toga, makarski gradonačelnik je i član Stručnog povjerenstva za koncesije. Stoga smo upit poslali i na adresu Grada Makarske, no do zaključenja pisanja članka nismo dobili odgovor. Zanimalo nas je imaju li saznanja o skorom donošenju odluke o dodjeli koncesije budući je ista istekla, kakav je stav Grada i treba li uvjetovati budućem koncesionaru vraćanje plaže u prvobitno stanje. I iako je jasno u zakonu opisana odgovornost Županije i Grada, šutnja i škrtost s informacijama s pravom stvaraju dojam da je netko procijenio da je u ovom trenutku bolje ne talasati oko ovoga.
Posljednja izjava gradonačelnika Zorana Paunovića na ovu temu bila je u prosincu prošle godine, na aktualnom satu. Oporbena vijećnica Ivana Miočević Franić pitala je tad jesu li u kontaktu sa Županijom, što misle poduzeti i hoće li možda Makarska obala podnijeti zahtjev za koncesijom. Paunović je rekao da pitanje nije za gradsku upravu te da bi pitanje vraćanja plaže u prvobitno stanje trebala pokrenuti Županija ili “netko iz trenutne oporbe”. Rekao je i da bi volio da se raspiše koncesija te da se plaža konačno sanira.
Nažalost, do sada se nijedna vlast nije ispravno ponijela prema sudbini ove plaže koja je već četiri godine ruglo grada. Prijenos koncesija za društvo Romana odradio je, podsjetimo, 2014. upravo Bilićev SDP. Do tada je koncesija bila u rukama Makarskog komunalca. Ujedno se tada počelo tepati “maloj Ibizi”, a nastavilo u mandatu Jure Brkana te se 2018. godine izdala i građevinska dozvola koja, potvrdilo je to 2023. i Ministarstvo prostornog uređenja, nije mogla biti izdana jer nije imala pravni osnov.
I dok građanske inicijative i udruge (građani, Javno je dobro, UZOR Osejava) “trube” kako se građevinska dozvola treba poništiti, Zoran Paunović 2022. godine, u kojoj u Makarsku stiže veliki Aminess, tvrdi kako “stvar” treba izvesti do kraja jer je ionako izdana građevinska dozvola. Nije to kazao javno poput Jure Brkana koji je otvoreno hvalio projekt, nego na sjednici Stručnog povjerenstva; no dođe na isto.
Ono što je posebno tužno jest da je još prije četiri godine županijski Odjel za turizam i pomorstvo, tada na čelu s današnjim pročelnikom Stipom Čogeljom, jasno u odgovoru na naš upit napisao kako je “koncesionar 26. siječnja 2021. godine upozoren od odjela da prestane s radovima na pomorskom dobru, ukloni ogradnu žicu te učini sve što je moguće kako bi se pomorsko dobro vratilo u prvobitno stanje”.
Međutim, ono što je trebalo biti jasno, u naredne četiri godine pretvorilo se tek u jeftinu političku sapunicu. Zelene politike s kojima će se u narednom periodu kititi i jedni i drugi upravo na slučaju plaže Romana pokazuju koliko su suštinski šuplje. No bez obzira na to, nije zgoreg podsjetiti se da su upravo građani prije četiri godine zaslužni za zaustavljanje devastacije.
Ivona Ćirak / foto MD