Pred gradskim vijećnicima će se 15. listopada među ostalim naći i Odluka o stavljanju van snage Urbanističkog plana uređenja Peškera za koju je resorno ministarstvo dalo suglasnost. Odluka o pokretanju ove procedure pokrenuta je još u prosincu protekle godine, a ona praktički znači da će se za sve one elemente koji ne zahtijevaju građevinsku dozvolu moći postupati sukladno novom Prostornom planu koji predviđa projekt uređenja Peškere izabran na arhitektonsko-urbanističkom natječaju 2022. godine.
Laički rečeno to znači da će biti omogućena realizacija uređenja urbanog parka (s dječjim igralištima, terenom za odbojku, boćalištem) i uređenja pješačkih površina, te polivalentnog sportskog igrališta kao „faze“ 1. Kako se, naime, navodi u obrazloženju odluke, ovakvi radovi provedivi su na temelju Pravilnika o jednostavnim i drugim građevinama i radovima. Ima li ovaj postupak ikakve veze s klauzulom propisanom u darovnom ugovoru koji Grad Makarsku praktički koči jer Ministarstvo graditeljstva, prostornog uređenja i državne imovine tvrdi kako ono podrazumijeva promjenu namjene i prijeti poništenjem ugovora?
Gradonačelnik Zoran Paunović kaže kako jedno s drugim nema veze te kako se naprosto radi o završetku procedure koja Gradsko vijeće čeka i s UPU-om Platno. Na pitanje ima li neka “caka” u proceduri koja bi mogla koristiti u osporavanju klauzule odvratio je kako nema.
– Peškera ide svojim tokom, a kako se vidi iz odluke, za Peškeru postoji obveza donošenja urbanističkog plana uređenja i nema izravne mogućnosti izdavanja lokacijskih i građevinskih dozvola na toj lokaciji, kazao je. S obzirom da će trebati donijeti novi UPU kako bi se išlo s ostalim radovima (izuzev prve faze), pitanje je kad bi se to uopće moglo očekivati.
Inače, obuhvat planiran za realizaciju projekta odabranog na natječaju većim dijelom se poklapa s obuhvatom postojećeg UPU-a „Peškera“, s tim da u jednom dijelu obalnog pojasa ne ulazi u obuhvat UPU-a, dok u jednom dijelu (sjeveroistočnom) izlazi van obuhvata Plana. Prostor pak anketnog dijela natječaja je najvećim dijelom izvan obuhvata UPU-a „Peškera“.
– Arhitektonskom kompozicijom se daje pažnja i važnost prostoru predivne Gradske plaže, koja na ovaj način dobiva zelenu ‘scenografiju’, a Makarska dobiva ‘zaštićeni’ javni prostor – park. Na sjevernom dijelu zahvata smještena je javna garaža – jer se nastojalo kolni promet kanalizirati na način da što manje vozila ima potrebu pristupiti prema rivi ili poluotoku Sv. Petra. Dakle – koncept je što više pješačkih površina koje su sigurne i ugodne, a što manje kolnih površina.
Produženjem rive sve do Gradske plaže dobiva se horizontalna integracija prostora ‘vertikalno’ prožimanje. Obzirom na raznolikost programskog sadržaja i određene ograničenosti prostora zbog infrastrukture, te linije obuhvata – prostorna organizacija se može podijeliti na nekoliko cjelina. Predloženo rješenje fluidno povezuje sve cjeline u jedinstveni sklop bez ograničavanja i barijera.
Park Peškera je formiran kao prirodna ekstenzija Glavne gradske plaže. Osim postojećeg visokog zelenila, planira se sadnja novog visokog zelenila u rasteru, svojevrsna prirodna ‘hipostilna dvorana’ kao cross-over javni prostor. To su zasjenjeni prostori za odmor, socijalizaciju, druženje, izložbe, igru i slično, navodi se, među ostalim, u odluci.
U odluci se ističe i kako je važeći UPU „Peškera“ generalno “izrađen kao evidencija zatečenog stanja u prostoru (izuzev bitne činjenice da nisu prikazani nekadašnji kiosci komercijalne namjene!), te kao takav nije razvojni i afirmativan za razvoj reprezentativnog zahvata u cilju razvoja grada Makarske, a kakav se planira prvonagrađenim radom provedenog arhitektonsko-urbanističkog natječaja”.
Nadalje se ističu odredbe iz važećeg Prostornog plana koje se neposrednije tiču područja Peškere.
Tako članak 88.b kaže da je u zoni Peškera, uz rekreacijske i sportske sadržaje moguć i smještaj zabavnih, kulturnih, manjih ugostiteljskih sadržaja bez smještajnih kapaciteta, manjih trgovačkih i uslužnih sadržaja, uređenje javnog parkovnog prostora, dječjih igrališta, staza i odmorišta. Najveći GBP zone iznosi 2600 m2 što znači desetina ukupne površine.
– Najveća katnost građevina iznosi P+1, bez podzemnih etaža. U zoni je moguće smještati paviljone, sanitarne čvorove, fontane, pozornice na otvorenom, postavljati spomen obilježja, skulpture, rasvjetu i sl. Naglašava se važnost rješavanja prometa u mirovanju te hortikulturnog uređenja zelenih površina autohtonim visokim i niskim zelenilom. Na rubnom sjevernom dijelu zone moguće je formiranje građevne čestice garaže sukladno uvjetima iz članka 163.a, stavaka 1., 2. i 5., čija se površina ne uračunava u koeficijent izgrađenosti i GBP zone, navodi se u ovom članku.
Što se tiče garaža, one se definiraju u članku 163.a. Maksimalna visina za sve garaže osim za one na Peškeri iznosi 10 metara. Potonja može biti visine do 12 metara s podrumom i četiri nadzemne etaže, koju je, uz poštivanje posebnih mjera zaštite od požara, moguće smjestiti do regulacijske linije ulice Ruđera Boškovića. – S obzirom na to da se manji dio postojećeg parkirališta nalazi u sportsko-rekreacijskoj namjeni, građevnu česticu garaže je moguće formirati dijelom i na toj namjeni, na način da se površina postojećeg parkirališta poveća do maksimalno 30 posto, stoji u odluci.
U samom zaključku navodi se kako se samim stavljanjem van snage UPU Peškera otvara mogućnost uređenja urbanog parka (sa dječjim igralištima, terenom za odbojku, boćalištem) i uređenja pješačkih površina, te polivalentnog sportskog igrališta kao „faze“ 1.
Ivona Ćirak /foto M.D.