Proteklog su tjedna objavljeni podaci koje prikuplja Ministarstvo demografije i iseljeništva, a od 575 gradova i općina na upite nije odgovorilo samo njih šest, među kojima i Općina Tučepi. Ostali su dostavili sve tražene podatke, a mi smo analizirali dio koji se odnosi na Makarsku rivijeru.
Što se tiče naknada za novorođenu djecu, najizdašniji iznosi za prvo dijete su u Općini Gradac. Tamo će roditelji ili udomitelji dobiti čak 2100 eura za prvo dijete, 2400 za drugo i 2800 za treće. Općina Brela koja je krajem prošle godine značajno podigla visinu rodiljnih naknada ima nešto drugačije demografske potrebe, pa za prvo dijete daju 1000 eura, za drugo 2000, a za treće čak 5000 eura. Velikodušna je, i to s debelim pravom, i Općina Podgora. Za prvo dijete daju 995 eura, za drugo jednak iznos, za treće 2322, a za četvrto 2986 eura. Poput Brela očito im je u cilju potaknuti obitelji da se odluče na treće ili četvrto dijete.
Baška Voda pak daje znatno manje za prvo dijete, a riječ je o iznosu od 550 eura. Za drugo dijete se iznos penje na 800, a za treće na 1100 eura. Za četvrto će dijete Općina izdvojiti 1370 eura.
Za razliku od Gradca koji je na trećem stupnju po indeksu razvijenosti, ili Podgore koja je na petom, Makarska je na najvišem, osmu mjestu, pa su i demografske mjere nešto drugačije. Prvo dijete se tako nagrađuje s 531 eura, za drugo se dobiva rodiljna naknada od 664 eura, a za treće 797 eura.
Kad se pogledaju cijene vrtića i općenito uslugu vrtića, Makarska kao grad najbolje stoji i navela je kako su sva djeca upisana. Također ističu kako do 30 posto proračuna izdvajaju za predškolski odgoj. Ostali su uglavnom naveli do 10-ak posto, s iznimkom Brela koja su se pronašla u kategoriji od 10 do 20 posto. Kao grad Makarska također nudi jaslice, a s Rivijere na njima radi Općina Gradac. Ostali nemaju jaslice.
Što se cijena vrtića, u Gradcu i Baškoj Vodi je najjeftiniji. U Gradcu se za prvo dijete plaća 66 eura, za drugo u vrtiću 46, a za treće svega 26 eura. Baška Voda naplaćuje 70 eura za prvo i 35 eura za drugo dijete. U Podgori se išlo na ukidanje plaćanja za treće dijete u vrtiću, dok se za prvo plaća 95, a za drugo 47 eura. Brela su nešto skuplja s 99 eura za prvo i 84 eura za drugo i sljedeće dijete, a cjenik u Makarskoj varira od 42 eura za treće dijete do 85 eura za prvo. Jaslice se plaćaju 98 eura za prvo dijete, odnosno 78 i 49 za drugo i treće.
Što se pak tiče ulaganja u vrtićku ustanovu, najveć recentne investicije su u Makarskoj i Brelima, dok su se ostali uglavnom našli u kategoriji do 1,5 milijuna eura. Gradac i Podgora se mogu pohvaliti da su izvukli sredstva iz EU fondova.
Pogledaju li se iznosi stipendija i općenito potpora za studente i učenike, općina Baška Voda je najgalantnija. Daju 650 eura svim studentima, dok dodatnih 350 eura ide za izvrsnost. No klasične stipendije nemaju. Učenici srednjoškolci dobivaju jednokratnu potporu u iznosu od 400 eura. Najveće stipendije daje Makarska, a u prosjeku iznose 250 eura. Radi se o stipendijama za izvrsnost, za deficitarne studije ili po socijalnom kriteriju. Gradac i Podgora daju 130, a Brela 100 eura. Podgora daje i 50 eura u prosjeku za učenike.
Općinu Gradac treba istaknuti kao jedinu jedinicu lokalne samouprave s Rivijere, uključujući i grad Makarsku, koja sufinancira kupnju prve nekretnine s iznosom do 40 tisuća eura. Uveli su i neke druge zanimljive i korisne demografske mjere koje nisu naveli u upitniku, no mi smo pisali o njima.
Uglavnom, usporede li se neke jako dobro razrađene mjere pojedinih općina na Rivijeri (posebno Gradca!) s ostalim gradovima i općinama, može se reći da se ulaže veliki trud. Naime, pojedine su jedinice lokalne uprave u tablici navodile zbilja smiješne stavke, a nemali je broj naveo poklone za sv. Nikolu ili Božić. Neke su mjere prilično dvojbene budući isključuju vanbračne zajednice, pa daju naknade za sklopljene brakove. Kistanje daje čak 1000 eura, Ružić 550 eura, a Novigrad Podravski 200 eura.
Općina Borovo primjerice sufinancira sve ekskurzije i školu u prirodi do 50 posto, Čepin daje 27 eura mjesečno obiteljima s troje i više djece do njihove 18.godine, a neki s 50 posto sufinanciraju 10-dnevni odmor djece u odmaralištu u Malom Lošinju. Grad Dubrovnik koji poput Makarske mora tražiti rješenja za priuštivo stanovanje sufinancira podstanarstvo mladima do 35. godine.
Ivona Ćirak /foto M.D.