Na prošlom vikendu održanom festivalu Klape uz mandoline – KUM makarska se publika imala priliku upoznati i s jednom od, vjerujemo, najmlađih dalmatinskih klapa.
U pitanju je makarska dječja klapa Biokovo, sastavljena od učenika i učenica Osnovne škole Stjepana Ivičevića., koja je nastupila pod vodstvom svog nastavnika Josipa Tomasovića i pobrala zaslužene ovacije Apfel Arene. Tim više što su upravo mladi školarci zapravo bili jedina klapa iz Makarske koja je te večeri zapjevala u Areni, pa makar i u onom – neslužbenom dijelu.
Klapa Biokovo je već do sada nekoliko puta nastupila pred makarskom publikom, s time da im je prošlotjedni nastup u Apfel Areni bio najveći i najozbiljniji do sada. Najmlađu makarsku klapu odlučili smo posjetiti, i upoznati, u njenom prirodnom okruženju – u zgradi Osnovne škole Stjepana Ivičevića i tijekom jedne od probi za nadolazeći nastup.
Kako nam govori voditelj kJosip Tomasović, projekt školske klape, barem na papiru, postoji već nekoliko godina i vjerojatno bi se do sada i mnogo više napravilo da nije bilo otegotnih okolnosti kakva je, recimo, bila pandemija koronavirusa.
– Školska klapa je kao projekt počela još 2019.godine međutim najprije radi štrajka, pa potom zbog epidemije korone, se dugo nije radilo, da bi ova sadašnja postava zaživjela tijekom prošle školske godine – objašnjava Tomasović.
Klapa je oformljena kroz rad školskog zbora te kroz Biokovo danas cirkulira 10-15 djece.Kako otkriva, vježbaju se uglavnom klapski standardi, prilagođeni za dječje troglasje i u pitanju su pjesme iz osnovne građe za razvoj svakog klapskog pjevača – Lipe jesu, Idri Pere, Zaspalo je siroče i druge. Kako nam kazuju sami članovi školske klape Biokovo, pjevanje u klapi je ipak poseban osjećaj.
– Jako nam se sviđa klapska glazba, posebno volimo pjevanje u višeglasju – uglas su nam kazali Lucija, Lara, Ana, Anamaria te Frane, koje smo zatekli na probi u jednoj od učionica.
– Nadao sam se nekako da će im se svidjeti i moram priznati da mi je drago što je na kraju i ispalo tako. Obično nakon kraja školske godine djeca polako odustaju od ovakvih aktivnosti, no nama se dogodilo suprotno, da se još malo i podigao broj djece koja dolaze.
Obično radimo po dvije probe tjedno, naravno i više kada su u pitanju nastupi – govori nam njihov nastavnik glazbene kulture, kazavši da je primjetio da se učenicima u međuvremenu promijenio i stav o tradicijskoj glazbi koja im je nekada, vjerojatno kao i svoj djeci, bila smiješna i pomalo strana.
– Mogu kazati i to da su djeca danas dosta zainteresiranija za tradicijsku glazbu nego ranije, danas kada im na satu pustim ojkavicu ili gangu, ili reru, više se ne smiju toj ‘nepoznatoj glazbi’ , već su zainteresirana i slušaju što se događa – dodaje Tomasović.
tekst/foto: O. Franić