Poplavljena makarska riva uslijed posljednjeg nevremena našla se u skoro svim nacionalnim medijima, a turistički djelatnici kažu kako je potop imao odjek i u inozemstvu. Turisti u dolasku su se, naime, zanimali oko sigurnosti zbog dramatičnih snimaka koje su ubrzo postale viralne. Među lokalnim stanovništvom koje pamti slične situacije postavilo se pak jedno drugo pitanje koje se provlači nakon svake obilnije kiše: je li apokaliptični potop povezan s novom prometnom regulacijom, (ne)održavanjem šahti, neadekvatno riješenom oborinskom odvodnjom… U medijima su objavljene informacije kako je djelomični krivac za situaciju zatvaranje šahti na Franjevačkom putu tijekom uređenja biciklističke staze.
Makaranin Denis Marušić koji je tijekom poplave napravio snimke, a dio kojih je objavljen u medijima, kazat će kako je ovo školski primjer betonizacije, no i kako toliku betonizaciju ne prati adekvatna infrastruktura, svjedok čega smo bili prije par dana. Na društvenim mrežama bilo je još tvrdnji kako je dio šahti zatvoren, no iz Grada rezolutno tvrde kako nijedna šahta nije zatvorena te da se isto može utvrditi provjerom na terenu.
– Prilikom provedbe prometnog elaborata te uvođenja nove dvosmjerne prometne regulacije u Franjevačkom putu, kao i označavanja i uređenja biciklističke staze, niti jedna šahta oborinske odvodnje nije zatvorena ili uklonjena što može posvjedočiti bilo koji novinar ili dobronamjerni građanin obilaskom terena.
Mi koji živimo u Makarskoj svjedoci smo unazad 10 godina da bi nakon ili prilikom svakog jačeg pljuska poplavio dio Marinete i Osejave, a dobro se sjećam da je jedne godine, uslijed prevelikih oborina, pomaknuto i klizalište postavljeno na parking platou Osejava u sklopu Božićnog grada.
Riječ je o tome da trenutni kapaciteti podzemnog odvodnog kanala ispod nogostupa Franjevački put i Šetališta dr. fra Jure Radića nisu dostatni, što je vidljivo i podizanjem i pucanjem nogostupa pored ulaza u sportski centar, a sve je to posljedica ogromnog pritiska vode uslijed nevremena, odgovoreno nam je iz Grada Makarska.
Pogon je, podsjetimo, do nove sistematizacije vodio i brigu o održavanju šahti. Sada je taj dio prebačen na Makarski komunalac. Naime, kako nam je rekao Ivica Nuić, direktor Vodovoda Makarska, briga Vodovoda isključivo je fekalna odvodnja, no ne oborinska. Riva je sada gradska te je stoga u nadležnosti Grada Makarska.
Upit o učestalosti održavanja poslali smo stoga na Makarski komunalac te ćemo objaviti kad budemo imali odgovor. Činjenica je da jedan dio posla ne mogu obaviti, no u tom slučaju vjerojatno bi se angažirala vanjska firma. Velik dio odgovornosti leži na Vodoprivredi Vrgorac koja je odgovorna za održavanje potoka i slivnih voda. Prije nekoliko godina se na inicijativu Grada Makarske, odnosno Pogona, čistio potok koji vodi prema hotelu Meteor, a u betoniranom potoku pronađeno je svega, od stolica, dječjih lopti pa do guma.
Koliko često potoke čisti i uopće održava Vodoprivreda Vrgorac, svakako je posebna tema, no po dosadašnjim situacijama reklo bi se da bi stvari mogle najblaže rečeno puno bolje funkcionirati. Prema informacijama koje je Grad ranijih godina komunicirao, potoci su se čistili na inzistiranje gradskih službi.
Gradu smo za kraj postavili i pitanje o prevenciji ovakvih situacija i planu izgradnje infrastrukture i održavanja. Kažu kako je jedino konačno rješenje izgradnja novog sustava odvodnje.
– Navedeni problemi rezultat su dugogodišnje neplanske gradnje i neulaganja u infrastrukturu koja, što je pokazala i nedavna Studija turistički nosivog kapaciteta, više ne može izdržati. Gradska uprava uspostavila je novi način upravljanja gradom koji je dobar temelj da ovakvih situacija u budućnosti bude što manje no cjelovito rješenje problema bit će izgradnja novog sustava odvodnje oborinskih voda, stoji u odgovoru iz Grada Makarska.
Ivona Ćirak /foto M.D.