Posljednji u nizu sugovornika na temu Prostornog plana, serijala koji smo otvorili prije četiri dana, jest Stjepan Zelić, vijećnik nezavisne liste Ajmo Makarska i koalicijski partner SDP-a. Zelić je dao svoje mišljenje o idejnom rješenju Peškere, o višestambenoj izgradnji, Biloševcu i ostalim sastavnim dijelovima plana koji se tiču budućnosti Makarske.
Što bi po vama trebao donijeti novi Prostorni plan koji je najavio gradonačelnik s riječima kako će nakon usvajanja tekstualnih odredbi ići na “pravi” plan temeljen na strateškim dokumentima?
Novi Prostorni plan bi, što mu je i stvarna namjena, trebao donijeti više reda u prostor. Svi smo svjesni činjenice da je Makarska tijekom svih ovih godina postala sinonim za prekomjernu i nekontroliranu gradnju na čitavom Jadranu i stoga pozdravljam donošenje novog Prostornog plana u nadi da ćemo generacijama koje dolaze iza nas ostaviti jedan bolji, ljepši, uređeniji grad.
Smatrate li da bi zabrana gradnje višestambenih zgrada trebala biti privremena mjera dok se ne sagledaju strateški dokumenti ili po vama novi plan trebao sadržavati odredbe koje idu u istom smjeru?
To je ponajviše pitanje struke. Upravo struka mora kroz temeljite analize, izračune, projekcije utvrditi koliko se Makarska može širiti, na koji način i kojim lokacijama. Hoće li to biti privremena ili trajna mjera, ovisi o stručnoj analizi građevinske struke koju smo mi kao predstavnici izvršne vlasti dužni uvažiti i odgovorno postupiti jer svoje dužnosti obnašamo zahvaljujući ukazanom povjerenju građana.
Kako komentirate zoniranje i namjenu Biloševca po županijskom planu? Je li to dobro, kako bi se Grad trebao postaviti?
Sve odluke donosimo u konzultaciji sa strukom i strateški promišljamo dugoročni razvoj našeg grada. Kada budu gotovi strateški dokumenti i područje Biloševca će se sagledati holistički kao dio dugoročnog održivog plana razvoja grada.
Podržavate li projekt Peškere koji uključuje gradnju objekata i garaže?
Kao što Vam je poznato, upravo sam ja kao gradski vijećnik vrlo glasno inzistirao da se ljudima koji su godinama ostvarivali egzistenciju na Peškeri, a koji su u međuvremenu deložirani, omogući alternativna lokacija, nekakvo rješenje koje bi išlo u pravcu očuvanja radnih mjesta. Svatko dobronamjeran koji osjeća potrebe ovog grada i njegovih građana je svjestan da trebamo javnu garažu i to ne sutra već jučer! Prema tome, ja ću kao koalicijski partner SDP-a vrlo aktivno sudjelovati u kreiranju izgleda našeg grada uz prijedlog da se precizno utvrde stvarne potrebe i da se u suradnji sa strukom donesu odluke po pitanju gradnje objekata i garaže na Peškeri, sve u cilju podizanja kvalitete života naših sugrađana.
Obuhvat UPU Platna je po županijskom planu smanjen, a Grad ga želi potpuno izbaciti. Kakav je vaš stav?
Oko UPU Platno su postojale mnoge kontroverze. Međutim, držim da Makarska kao sportski grad i grad mladih mora poticati širenje sportskih kapaciteta. Svakako, ne bih volio da odabir lokacije previše uspori izgradnju multifunkcionalnih sportskih terena. Dakle, inzistirat ću na provedbi projekata izgradnje sportske infrastrukture, a sama lokacija nije i ne može biti na prvom mjestu.
Glavna planerica Gorana Barbarić, izrađivač plana, prelazi u Zavod za prostorno uređenje Grada Splita. Kako će se to odraziti na proceduru izmjena plana?
Gospođa Barbarić je strucna, kvalificirana i vjerujem da će svoj posao odraditi profesionalno do kraja. Konačno, uvjerenja sam kako njezino zaposlenje neće utjecati na izmjene i dopune Prostornog plana za kojeg se svi dugo pripremamo kako bismo na najkvalitetniji mogući način definirali uvjete zahvata u prostoru za godine koje dolaze.
Ivona Ćirak /foto M.D.