Konzervatorska zaštita obično se primjenjuje na cjeline ili pojedine objekte u starim gradskim jezgrama, no objekti koji spadaju u modernističku arhitektonsku baštinu, a kakvih Makarska ima, ne uživaju tu zaštitu. Dokaz za to je i zgrada FINA-e koja je prije nekoliko godina nezgrapno nadograđena sa sjeveroistočne strane, ni u čemu ne prateći arhitekturu zgrade FINA-e.
Osim same zgrade FINA-e autora Petra Vulovića Prostornim se planom ubuduće štiti stambena zgrada na rivi (bivša kavana Central), izgrađena 1958. godine (autor Božidar Rašica), Institut planina i more iz 1978. (Ante Rožić/Investprojekt), Dom zdravlja, iz iste godine i također Ante Rožića, Tvornica kruha, peciva i slastica iz 1971. arhitekta Milana Šosteriča, Srednja škola Istok građena 1981. (Juraj Matijević, Vesna Matijević, Dinko Milas), te urbanističko-arhitektonski sklop Trg 4. svibnja 533 (Pošta, FINA i pročelja zgrada koje omeđuju trg).
To znači da se zgrade štite u svom izvornom obliku, uz mogućnost manjih intervencija u svrhu poboljšanja uvjeta korištenja i prilagodbe planiranoj (budućoj) namjeni. Kako se navodi u planu, zgrade je potrebno redovito održavati u cilju osiguranja konstruktivnih i drugih svojstava zgrade. Uklanjanje zgrada nije dozvoljeno, a dogradnja i nadogradnja je moguća samo ako je to izričito prozvano ovim odredbama za pojedinu zgradu.
Prilikom intervencija i zahvata na zgradama svako je odstupanje od izvornog autorskog rješenja potrebno detaljno obrazložiti, a u slučaju rekonstrukcije svi novi dijelovi građevine trebaju se izvesti u skladu s izvornim stanjem.
Prilikom obnove ili rekonstrukcije stambene zgrade na rivi (bivša kavana Central) potrebno je tako zadržati postojeći volumen objekta te nije dozvoljeno mijenjanje prostornog rasporeda i veličine otvora na glavnoj jugoistočnoj fasadi niti zatvaranje otvorene galerije na sjeverozapadnoj fasadi.
Slično je i kod obnove ili rekonstrukcije zgrade Instituta planina i more gdje je obvezno zadržati originalne materijale na svim fasadama uključujući petu fasadu, dok je kod zgrade Doma zdravlja, osim volumena i materijala, potrebno sačuvati i ostakljene atrije u izvornom obliku. i volumen objekta i izvorne materijale na svim fasadama uključujući petu, te sačuvati ostakljene atrije u izvornom obliku.
Prilikom obnove ili rekonstrukcije zgrade srednje škole potrebno je sačuvati prostor za više namjena „PVN“. Dozvoljena je dogradnja i nadogradnja na sjevernoj strani objekta, uz zadržavanje postojeće katnosti.
Što se tiče Trga 4. svibnja 533, zaštita se odnosi na površine i građevine poput FINA i Pošte, kao i okolne zgrade. Kako se navodi, potrebno je zadržati postojeći izgled fasada zgrada koje omeđuju trg. Nije dozvoljeno mijenjanje prostornog rasporeda i veličine otvora na fasadama.
Kod same FINA-e se čak trebaju koristiti izvorni materijali na podovima i stubištu javnih prostora objekta i sačuvati izvorni ambijent interijera.
Labavije plan gleda na obnovu zgrade Tvornice kruha, peciva i slastica. Potrebno je zadržati postojeći volumen objekta i izvorne materijale na svim fasadama, karakteristične za industrijsku arhitekturu, no uz postojeću zgradu, sa stražnje, sjeveroistočne strane, dozvoljava se dogradnja, a oblikovanje treba izvesti na način da novi volumen ni u kojem pogledu ne utječe na izgled postojeće zgrade i na vizure. Krov nadogradnje oblikuje se kao zeleni krov ili kao parking. Dozvoljava se izmjena unutarnjeg rasporeda prostora sukladno funkciji zgrade, kao i prenamjena građevine iz skladišta u trgovačku namjenu.
Sve u svemu, u praksi ovo znači da sutra ne može netko postati vlasnikom bilo koje nekretnine, rušiti ju i graditi novi objekt, niti raditi adaptacije kako mu padne na pamet, a ne mogu to ni Grad, niti Županija.
Ivona Ćirak /foto M.D.