Ovog ljeta, vjerojatno prvi put u novijoj povijesti, dobar dio makarskih plaža neće imati koncesionara, a sve usluge koje se inače pružaju na pomorskom dobru po tome će biti – nelegalne. Pravni limb u kojem će se naći Makarska mogao bi mnogima zadati glavobolje ukoliko se uskoro ne potraži rješenje te namjesto političkih antagonizama očekivanih pred izbore ne prevlada common sense. O čemu se radi?
Za dio plaža u Makarskoj koncesije su istekle još protekle godine te su u ovom trenutku, pogledate li GIS i pokrivenost koncesijama, tek manji komadi pomorskog dobra legalni. Svi ostali su “bijeli” ili u prijevodu, nemaju koncesije. Makarska obala d.o.o. je imala koncesije na čak šest lokacija uputila je pismo namjere i predala svu potrebnu dokumentaciju. Otvaranje ponuda za dvije lokacije održalo se ovog tjedna u prostorima Splitsko-dalmatinske županije. Prema našim informacijama, za obje pristigla samo jedna ponuda, ona Makarske obale, što znači da nema drugih zainteresiranih. U ponedjeljak se otvara ponuda za treću lokaciju za koju je proveden cijeli postupak, a nakon toga odluke o davanju koncesije idu na sljedeću Županijsku skupštinu, ujedno i posljednju radnu skupštinu prije raspuštanja. Riječ je o lokacijama kod plaže Buba, kod Plavog tobogana te manji komadić pomorskog dobra između hotela Park i Meteor. Suma sumarum, ove tri lokacije po svoj će prilici u 2025. postati legalne.
Ostale tri lokacije, ili točnije, Makarska obala, Grad Makarska i svi obrtnici, trgovci, ugostitelji i pružatelji raznih usluga na pomorskom dobru naći će se u – neobranom grožđu. S obzirom na raspuštanje skupštine, sve odluke Županije se naprosto odgađaju. To znači da ove tri lokacije ovog ljeta očito neće biti pod koncesijom. Riječ je o velikom dijelu pomorskog dobra na kojemu se svakog ljeta odvija vrlo živa uslužna aktivnost; glavna gradska plaža, potez od Biokovke do Rivijere i dio plaže od Dalmacije do Biokovke.
Ante Bilić, direktor Makarske obale, kaže kako su trenutno u postupku obnove triju koncesija. – Sve što mogu reći je da se nadamo da će doći na sljedeću Županijsku skupštinu. Za ostale tri smo pripremili svu dokumentaciju i dobili suglasnosti javnpravnih tijela. Provedba postupka natječaja zajedno s javnom nabavom je na Županiji, rekao nam je Bilić.
Makarska obala imala je do prošle godine 10-godišnje koncesije, odnosno naslijedila ih je od Makarskog komunalca. Njihova obveza bila je održavanje i čišćenje plaža, a od koncesija su ostvarivali lijepe prihode. Po novom Zakonu o pomorskom dobru Grad Makarska, u slučaju da na pomorskom dobru nema koncesije koju izdaje isključivo Županija, preuzima redovno održavanje. To konkretno znači brigu o čišćenju, održavanju, nadzoru… Gospodarsko upravljanje odnosno dodjela koncesija je u rukama Županije i zbilja je nejasno kako će se rad na pomorskom dobru “legalizirati”. U svemu tome i sama Splitsko-dalmatinska županija imat će minuse koji se broje u stotinama tisuća eura, a koji se ove godine neće sliti u proračun na konto koncesija.
Tko je kriv za situaciju i kako će se riješiti? I je li uopće normalno da postupak obnove koncesije traje dulje od godine dana te da jedno turističko središte treba strepiti hoće li u sezoni 2025. imati nelegalne korisnike na plaži?
Od resornog županijskog odjela za sada nismo uspjeli dobiti odgovor. Zanimalo nas je koja je zakonska alternativa u ovakvim slučajevima, što je u ovom trenutku ključno pitanje, važnije od ustanovljivanja odgovornosti za situaciju. Komentar nam je dao makarski gradonačelnik Zoran Paunović, ujedno i član Povjerenstva za koncesije, koji je istaknuo kako je proces dobivanja koncesija zbilja dugotrajan.
– Može zaista trajati po godinu, dvije… Nakon usvajanja novog Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama puno je toga postroženo, ali je isto tako ostalo i dosta nedorečenosti koje produljuju postupak. Javnost je osjetljiva, željeli smo stroži zakon, što je dobro, ali sad je i puno više detalja o kojima se vodi računa jer je novi zakon dosta toga zakomplicirao.
Sad, je li se moglo sve to odraditi brže i koliko je Županiji stalo do makarskih plaža, u to neću ulaziti. Što se tiče ove situacije, kao gradonačelnik ću se potruditi da nađemo zakonske alate da sugrađani koji zarađuju za kruh na pomorskom dobru ne ostanu bez posla.
Što se tiče održavanja plaža, Grad već sad brine o održavanju plaže Blaca i Osejava i zasigurno ćemo jednako brinuti i o ostalim plažama koje dođu pod naše upravljanje. Neće se dogoditi da plaže budu šporke, odvratio je Paunović.
U cijeloj ovoj priči pogođeni su svi. Makarska obala gubi obvezu održavanja triju plaža, ali gubi i velike prihode. Grad Makarska dobiva veliki financijski teret, a za posao će vjerojatno zadužiti Makarski komunalac koji ionako pokriva veliku paletu aktivnosti. Makarski komunalac time će se i organizacijski dodatno opteretiti. Splitsko-dalmatinska županija, kako smo već naveli, gubi stotine tisuća eura od koncesija. A korisnici?
Kakvo će se rješenje naći za njih, za sada nitko ne daje odgovor. Izostanak kreativnosti u primjeni zakona u ovom slučaju značio bi i štetu za turiste, jer u tom slučaju plaže bi ostale bez ležaljki, bez štekata, bez trgovina, ukratko, bez svih turističkih usluga koje su sastavni dio ponude jedne ljetne destinacije.
Ivona Ćirak /foto M.D.