“Budući da će radovi na tom zahtjevnom projektu trajati tijekom čitave ove godine, građanima iz sigurnosnih razloga neće biti omogućen pristup Botaničkom vrtu, koji će biti pretvoren u gradilište, a svoje će posjetitelje po završetku radova, čiji je rok 11 mjeseci, dočekati u novom sjaju”, navodi se u priopćenju i dodaje da su s prostora na kojem će se raditi premještene sve biljke.
“Zahvaljujemo građanima na strpljenju i razumijevanju koje će se sigurno isplatiti jer ćemo svi skupa uskoro moći uživati u jedinstvenoj mediteranskoj oazi s autohtonim i kultiviranim ukrasnim, ljekovitim, aromatskim, endemičnim i začinskim biljem koju ćemo svi rado i često posjećivati”, rekla je pročelnica gradske Službe za međunarodne i EU projekte Radojka Tomašević.
Botanički vrt na Marjanu danas čine staklenici i građevine te velike zelene površine od kojih je manji dio uređen kao prezentacijski arboretum, a većina je zapuštena i neiskorištena.
S obzirom na to da je većina građevina u iznimno trošnom stanju, s nizom vidljivih oštećenja, Grad će uz pomoć novca iz Europske unije obnoviti cijeli sklop. Obnova Botaničkog vrta podijeljena je u cjeline: sanacija i obnova postojećih građevina, sanacija i obnova šetnica, preuređenje poljske kućice u suvenirnicu s pristupnom stazom, izgradnja sjenica i uređenje pripadajućeg krajobraza, izvedba ‘botaničkih skala’ te nabava i sadnja biljaka, navodi se u priopćenju.
Podsjeća se kako je obnova Botaničkog vrta dio projekta “Marjan 2020 – brdo prošlosti oaza budućnosti” vrijedna 26,6 milijuna kuna, od čega je oko 15,8 milijuna nepovratnog novca iz fondova Europske unije, a ulaskom u 2021.godinu i obnovom tog vrta, kako su poručili iz Gradske uprave, počinje novo poglavlje toga vrijednoga gradskog resursa.
Hina / foto: Pixabay