Sanacija pera ispod hotela Rivijere izazvala je dosta polemika ne samo vezano za materijal nego i legalnost radova. Podsjetimo, u reagiranju na izjavu koncesionara Vladimira Mascarell, dipl.ing.građevine, istaknula je kako je za rekonstrukciju potreban glavni projekt kao i dozvola.
Za analizu smo se obratili izv.prof. Daliboru Careviću na Građevinskom fakultetu u Zagrebu, dipl. ing. građevine, koji nije analizirao materijal za dohranu s riječima kako je ekspertiza ograničenja zbog nedostatka fotografija, snimaka, projekta…
– Svi objekti na pomorskom dobru, a posebno konstrukcije od kamena (nasipni lukobrani,
hidrotehnička pera, plaže, obaloutvrde i sl.) su pod značajnim utjecajem vrlo agresivnog morskog okoliša, od čega je najrazorniji utjecaj visoke plime u kombinaciji s olujnim morskim valovima. U takvim uvjetima svaka konstrukcija s vremenom degradira i pomalo gubi svoju funkciju. U hidrotehničkoj praksi se ovakve konstrukcije uobičajeno projektiraju na vremenske nepogode povratnog razdoblja od 50 do 100 g. s time da je potrebno vršiti povremene popravke (sanacije) objekata da se osigura projektirani vijek građevine.
Sanacije se uobičajeno vrše jednom u svakih 5 do 10 godina, a pod pojmom sanacije se podrazumijeva nadomiještanje „ispalih“ kamenih blokova ili uklanjanje i ponovna izrada manjeg dijela konstrukcije, ali ne više od 10-20% ukupne površine konstrukcije. Provedbom sanacije se ne smiju promijeniti prvotni gabariti konstrukcije, ne smije se
izvršiti uklanjanje većeg dijela kamene konstrukcije i zamjena novom i sl.
Iako građevinska struka poznaje i upotrebljava pojam sanacije, on nije obuvaćen građevinskom regulativom. Radovi koji uključuju značajnije promjene na nosivoj konstrukciji (kamenoj oblozi) zahtijevaju izradu projekta rekonstrukcije koji uključuje geodetsko snimanje postojećeg stanja, izradu studije valne klime, proračune mehaničke otpornosti i stabilnosti konstrukcije, elaborat zaštite okoliša i ishođenje građevinske dozvole, ističe Carević.
– Obavljena je stručna analiza tekućih građevinskih radova na dva hidrotehnička pera (kat.č. 8313- Makarska) u smislu utvrđivanja nepravilnosti pri gradnji. Analizom ortofoto snimaka sa Geoportala (službena stranica Državne geodetske uprave), te stranice ISPU (Informacijski sustav prostornog uređenja) uočava se da je hidrotehničko pero 1 (slika) izgrađeno u proljeće 2020. godine, a pero 2 prije 2017. Obalna linija ucrtana na službenim snimkama ne prati konture vidljive konstrukcije pera 1 što ukazuje na možebitnu gradnju bez ishođene građevinske dozvole. S druge strane postavlja se pitanje potrebe ovako opsežne rekonstrukcije pera 1, već 2,5 godine nakon izgradnje. Tome može
biti razlog to što je pero nekvalitetno projektirano ili je građeno bez projekta, zatim to što je pero nekvalitetno izvedeno, ili u konačnici, iz razloga što su projektni uvjeti (valovi i plima) premašeni. Mada bi u takvim okolnostima stradalo još nekoliko obalnih pera u neposrednoj blizini.
U svakom slučaju, smatram da su građevine na pomorskom dobru nedovoljno obrađene u zakonima vezanima za gradnju, a s obzirom na agresivne okolišne uvjete za koje se predviđaju, zahtijevaju više pažnje. Potrebno je više zakonskih i tehnoloških alata omogućiti inspektorima koji vrše nadzor nad pomorskim dobrom da bi se ostvarila učinkovita zaštita pomorskog dobra. Prema Zakonu o gradnji NN 153/13, 20/17, 39/19, 125/19 rekonstrukcija građevine je izvedba građevinskih i drugih radova na postojećoj građevini kojima se utječe na ispunjavanje temeljnih zahtjeva za tu građevinu ili kojima se mijenja usklađenost te građevine s lokacijskim uvjetima u skladu s kojima je izgrađena (dograđivanje, nadograđivanje, uklanjanje vanjskog dijela građevine, izvođenje radova radi
promjene namjene građevine ili tehnološkog procesa i sl.), odnosno izvedba građevinskih i drugih radova na ruševini postojeće građevine, zaključio je prof.Carević.
M.D./foto Z.Paunović