Na sljedećoj sjednici Gradskog vijeća naći će se, među brojnim ostalim točkama, i Analiza stanja za organizaciju i razvoj sustava civilne zaštite na području grada Makarske, a jedan od njenih sastavnih dijelova je i izvješće Javne vatrogasne postrojbe.
Proračun za narednu godinu je, inače, težak 1,16 milijuna eura, kao i u narednim godinama. U tom je razdoblju plan nastaviti obnavljati opremu koja je dotrajala i ne može se više atestirati, u prvom redu to su izolacijski aparati koji su nužni za pristupanje bilo koje intervencije zatvorenog prostora te obnavljanje radio veze i vozila. Namjeravaju nabaviti i specijaliziranu opremu za pretragu i spašavanje u ruševinama, kao i povećati iznose planirane za školovanja i obuke vatrogasaca, a sve zaposlenike JVP Grada Makarske obučiti za spašavanje iz ruševina. Važno im je i osposobljavanje i opremanje tima ronioca JVP Makarska, pokušati nabaviti vatrogasni brod putem EU fondova ili putem pomoći od županije i države, te pokrenuti osnivanje K9 tima potražnih pasa.
– Sve je to nešto čemu težimo, jer ne možemo niti smijemo ostati na starome. Uostalom, novi standardi i pravilnici znače da se moramo prilagođavati. Tako je, recimo, i s osposobljavanjem tima ronica, ili osnivanjem tima potražnih pasa. Doneseni su novi pravilnici, samo je problem što obuka još uvijek nije na jednom mjestu nego treba ići privatno, te nakon toga ići na potvrdu licence kod Hrvatske vatrogasne zajednice…Voljeli bismo nabaviti potražnog psa, ali to ujedno znači i da bi se netko trebao brinuti o tom psu. Neki su ih gradovi u blizini, poput Sinja ili Trogira, već nabavili.
Što se tiče obuke za ronioce, i to je dugotrajan proces, ali moramo ići prema tome. Po pitanju vatrogasnog broda, kojeg sam kao investiciju već prijavljivao na projekte, problem je što nema za sada vatrogasnih fondova nego općenito za civilnu zaštitu. Hrvatska vatrogasna zajednica radi i na tome da se izdvoji i da se mogu lakše povući sredstva, objasnio nam je Mario Čović, zapovjednik JVP Makarska.
Ukupno ona broji 26 profesionalnih vatrogasaca i dva vozača, te osam vozila različite namjene od kojih je najstarija cisterna iz 1985. godine.
U izvješću se također navodi kako je JVP Makarska tijekom prvih 11 mjeseci intervenirala na ukupno 219 vatrogasnih intervencija, od čega požarne intervencije čine 61, tehničke intervencije 104, i ostalih 54. Uz intervencije odrađeno je i 27 osiguranje te 15 preventivnih ophodnja (Vepric, Veliko brdo, Makar, Kotišina, Osejava) tijekom požarne sezone.
Čović napominje kako stalno idu na obuke, pa su tako ove godine bili na zahtjevnoj 10-dnevnoj obuci za potrese, ili pak 24-satnoj vježbi u Sloveniji.
– Nastojimo oko educiranja i usavršavanja jer je to jako važno, a što se tiče našeg plana za iduće tri godine, možda izgleda ambiciozno, ali u naredne dvije godine će se zasigurno puno toga promijeniti na području vatrogastva i civilne zaštite i mi to moramo pratiti, poručio je Čović.
Ivona Ćirak /foto M.D.