Općina Gradac donijela je još jednu odluku kojom aktivno radi na demografskoj obnovi i smanjenju iseljavanja svojih stanovnika. Naime, nakon pokretanja programa poticane stanogradnje i otkupa zemljišta, najjužnija općina Makarske rivijere odlučila je na još jedan način pomoći mladim obiteljima i općenito mladim ljudima da zadovolje svoje stambene potrebe i svjetlo pod suncem nađu na području općine Gradac. Jučer su na Općinskom vijeću donijeli Odluku o programu mjera za poticanje rješavanja stambenog pitanja kroz koju će mladi moći dobiti iz općinskog proračuna do 40 tisuća eura za kupnju, gradnju ili dogradnju nekretnine!
Kako se navodi u ovoj hvalevrijednoj odluci, bespovratna financijska sredstva dodjeljuju se u visini do 50 posto kupoprodajne cijene stambenog objekta ili troškova gradnje, dogradnje, nadogradnje ili adaptacije stambenog objekta, odnosno u maksimalnom iznosu od 40 tisuća eura. Uvjet je da korisnik mjere svoje stambeno pitanje rješava na području općine i da ga nema riješeno, odnosno da nije adekvatno. Što se smatra adekvatno riješenim stambenim pitanjem također je definirano u odluci.
U ovoj se odluci mogu naći mlade obitelji, a uvjet je da jedan od bračnih ili izvanbračnih drugova nema više od 40 godina. Mladom obitelji smatra se i jednoroditeljska obitelj i samohrani roditelj, samohrani roditelj ili jednoroditeljska obitelj. Nigdje se ne navodi uvjet da moraju imati prijavljeno prebivalište na području općine Gradac, tako da se na program može prijaviti bilo koji državljanin RH koji ima namjeru nastaniti se u nekom od mjesta gradačke rivijere.
Ukupni fond koji je osiguran pokriva 20 prijavitelja. Novac se, naime, dodjeljuje prema redoslijedu zaprimanja prvih 20 urednih prijava koje ispunjavaju sve uvjete iz odluke. U slučaju pak kada je više prijava zaprimljeno u istom mjesecu, a njihov broj premašuje ograničenje od 20 prijava, prijave će se odabrati prema dodatnim kriterijima. To znači da ako u jednom mjesecu stigne 18 prijava, a u sljedećem njih pet, onda se mora naći način da se selektira. Tako se za mlađu djecu dobiva veći broj bodova, kao i za obitelji s troje i više djece. Prednost imaju i građani s višim akademskim stupnjem obrazovanja, a da su mislili na detalje pokazuje i posebno vrednovanje ako je prijavitelj medicinske struke.
Također veći broj bodova dobivaju mlađe obitelji, no javiti se mogu i stariji od 40, samo što dobivaju manji broj bodova.
Bespovratna sredstva isplaćivat će se podnositelju zahtjeva obročno u razdoblju od deset godina od sklapanja Ugovora o dodjeli bespovratnih financijskih sredstava, u jednakim godišnjim obrocima u maksimalnom iznosu od četiri tisuće eura i pod uvjetima utvrđenim Ugovorom o dodjeli bespovratnih finacijskih sredstava. Jedan od uvjeta ugovora je i obveza da nakon sklapanja ugovora zadrže prebivalište i u naravi prebivaju na području općine koja im je dodijelila novac, i to najmanje deset godina.
Kako bi se zaštitila, Općina Gradac zadržava pravo u svakom trenutku u tom periodu zatražiti i izvršiti provjeru načina korištenja nekretnine, a djeca koja se osamostale i napuste roditeljski dom trebaju i to prijaviti općini. Kako kaže načelnik Matko Burić, poanta nije kontrola nego stvarni rezultati kojima će se pokušati smanjiti iseljavanje, a – zašto ne – potaknuti i doseljavanje.
– Nadamo se da ćemo vrlo brzo “ispucati” novac za tih 20 prijava, a nakon Nove godine slijedi javni poziv. Ova odluka ne znači nipošto da odustajemo od POS-ovih zgrada, no dok se to ne finalizira, htjeli smo nekako premostiti i pomoći ljudima da rješavaju svoje stambeno pitanje. Za POS, smo, podsjetit ću, otkupili zemljište, ali rješavanje imovinsko pravnih odnosa i općenito administracija su spori, pa smo se odlučili na još jednu sustavnu odluku. Ako bude potrebe, ponovit ćemo i odluku i javni poziv, jer ovo je važnije od šetnica. Na kraju krajeva, kome graditi i uređivati šetnice ako nema ljudi, poručio je načelnik Burić.
Ivona Ćirak /foto M.D.