Petak, 10 siječnja, 2025
NaslovnicaVIJESTIDalmacijaNadstandard u Domu zdravlja više nije samo briga Makarske, općine potpisale ugovor...

Nadstandard u Domu zdravlja više nije samo briga Makarske, općine potpisale ugovor o sufinanciranju

Prije nekoliko je dana, na svečanoj sjednici Gradskog vijeća, gradonačelnik Zoran Paunović rekao kako, zahvaljujući inicijativi Grada Makarske i suradnje s općinama i Splitsko-dalmatinskom županijom, lokalno zdravstvo više nije tema. Pritom je, očito, mislio na činjenicu da su napokon riješena dva velika problema. To je pitanje laboratorija koji je dugo bio bez magistre biokemije, ali i kadrovski posve podkapacitiran, što je uvelike otežavalo dijagnostiku, a sada uredno funkcionira. Drugo je pitanje rendgena koji je dobio radiologinju, uz dvoje specijalista koji su i ranije dolazili u Dom zdravlja, a koje je financirao Grad Makarska.

Uza ova dva pitanja, napokon je, nakon dugog niza godina, riješeno i pitanje financiranja drugog tima T2 na Hitnoj pomoći, a koje je na sebe preuzela država. I to je ranije plaćao Grad Makarska, izdvajajući godinama pola milijuna kuna, dok su susjedne općine, izuzev Baške Vode, bile dužne plaćati po 100 tisuća kuna.

Međutim, zdravstvo je i dalje tema, no ne zato jer imamo goruće probleme koje treba rješavati nego jer smo napokon došli u situaciju da možemo razmišljati o nadstandardu i poboljšanju usluga u Domu zdravlja. Potvrda tome je činjenica da je Grad Makarska postigao dogovor s općinama o sufinanciranju nadstandarda, a na takvu smo vijest nedavno naišli u općinskom Glasniku općine Podgora. Naime, sve su općine, osim ponovno Baške Vode, pristale na to da sudjeluju u plaćanju specijalista u Domu zdravlja koje je ranije plaćao samo Grad Makarska. Uz radiologe iz KBC-a kojima je potpisan ugovor (dr. Verica Franić i dr. Kristijan Jerković) tu su kardiolog dr. Mislav Lozo i urolog dr. Jakša Batistić, a iako magistru biokemije Ivana Bašić i radiologinju dr. Maja Pandža pokriva HZZO, Grad Makarska snosi trošak smještaja.

Općine su se složile da i one trebaju u tome sudjelovati, što nam je potvrdila podgorska načelnica Petra Radić.

– Napravljen je izračun s koliko bi koja općina, odnosno Grad trebao sudjelovati po određenom ključu, i sad ćemo izdvajati iz proračuna. Jednostavnije je da to ide Gradu Makarska koji se zauzeo za ovo i čiji je gradonačelnik zaista ustrajao u tome da dobijemo drugi tim na hitnoj, a i oko nekih drugih pitanja. Mi kao načelnici smo bili podrška, a osim postojećih specijalista, bila je ideja dovesti i dječjeg kirurga što, nažalost, nije prošlo. Uglavnom, što god se uspije dogovoriti, bilo koji specijalist, mi ćemo u tome sudjelovati, rekla nam je Radić.

Stipe Ursić, načelnik općine Brela, kaže kako su drage volje potpisali sporazum s Gradom Makarska.

– Grad Makarska već ionako dosta novca izdvaja za zdravstvenu skrb i bio red da i mi doprinesemo što se tiče novih specijalista. Svima je to fer, jedino je Baška Voda odbila. Važno je reći da smo cifre dogovorili prije nego smo znali da će biti odobren tim T2 kao dio mreže HZZO-a, što znači da će nam sad ostati i više novca za tu namjenu, rekao nam je načelnik Ursić.

Sve u svemu, uz ovakav koncept i volju, te činjenicu da će u budžetima na Makarskoj rivijeri ostati skoro milijun kuna više jer drugi tim na Hitnoj ubuduće plaća HZZO, moglo bi se očekivati još nekog specijalista. Tko bi to bio, ovisit će vjerojatno o potrebama, ali i mogućnostima, kako kadrovskim tako i administrativnim, koje su, nažalost, zakočile dolazak dječjeg kirurga.

Ivona Ćirak /foto M.D.

- Oglas -