Srijeda, 15 siječnja, 2025
NaslovnicaMOZAIKŽivotMeđunarodna speleoronilačka ekspedicija Njemica 2024. u Parku prirode Biokovo

Međunarodna speleoronilačka ekspedicija Njemica 2024. u Parku prirode Biokovo

U Parku prirode Biokovo i UNESCO Geoparku Biokovo-Imotska jezera, u tijeku je međunarodna speleoronilačka ekspedicija pod nazivom “Njemica 2024.” Ova ekspedicija okuplja neke od najiskusnijih svjetskih speleoronilaca s ciljem istraživanja dubokih sifona u jami Njemica. Dana 7. kolovoza 2024. godine, ekspedicija je započela prvim uronom u kojem su ronioci postigli dubinu od – 48 metara, no nisu pronašli prolaz za nastavak jame. Time je nezvanična ukupna dubina dosegnula – 982 metra.

Danas je planirano uzorkokovanje vode i provjera uzvodnog sifona kako bi se dobili dodatni podaci o uvjetima u podzemlju. „Prema posljednjim informacijama tim ronioca se povlači sa -900 na -600m gdje se nalazi bivak. Privremeno se bežična komunikacija putem CaveLinka sa ulaza u jamu miče zbog grmljavinskog nevremena“, navode iz SO HPK Sv. Mihovil.

Speleoronilački tim predvođen francuskim roniocem Fredericom Swierczinskim, poznatim po svojim zapaženim ronilačkim pothvatima, započeo je pripreme za zaron na dubinu od -934 metra u jami Njemica na Biokovu. Fred Swierczinski poznat je po svojoj impresivnoj karijeri, uključujući postizanje svjetskog rekorda s ronjenjem na dubinu od 308 metara u francuskoj špilji Font Estramar 2023. godine koji je ipak dva mjeseca kasnije u istoj špilji zaronom na -312m „skinuo“ drugi francuski speleoronilac Xavier Meniscus.

Uz njega, u timu su i dr. sc. Petra Kovač-Konrad, iskusna hrvatska speleoroniteljica, te britanski speleoronilac Jonathan Gabris, oboje sa bogatim iskustvom u istraživanju podzemnih voda i speleoloških objekata. Dr. sc. Petra Kovač-Konrad, članica Hrvatske gorske službe spašavanja (HGSS) i Speleološkog odsjeka HPK Sveti Mihovil iz Šibenika, ističe se kao jedna od najiskusnijih hrvatskih speleoroniteljica. Njena impresivna karijera u speleoronjenju i speleospašavanju obilježena je brojnim postignućima i predanim radom na istraživanju podzemnih dubina.

Svo troje vrhunskih speleoronilaca opremljeno je najmodernijom opremom koja im omogućava sigurno istraživanje dubokih sifona. Koristeći rebridere, specijalizirane uređaje za disanje, ronioci imaju veću autonomiju pod vodom te smanjenu mogućnost pojave zamućenja, što se često događa kod tradicionalnih ronilačkih tehnika s otvorenim krugom ispuštanja zraka.

Speleoronilački tim, sastavljen od iskusnih ronilaca, priprema se za izuzetno dubok zaron u sifon jame Njemica, gdje će najveći izazov predstavljati nepoznate dimenzije i konfiguracija podvodnog prolaza. Iako su spremni za sve uvjete, moraju biti posebno oprezni zbog mogućih uskih prolaza i ograničene vidljivosti.

foto: SO HPK Sv. Mihovil

Izvan sifona podršku u ovom složenom poduhvatu pružiti će im iskusni speleolozi Branko Jalžić – Banček, koji je prije tri godine zaronio 35 metara u isti sifon, te Jure Šarić, pročelnik Komisije za speleospašavanje Hrvatske gorske službe spašavanja (HGSS) i vođa cijele međunarodne speleoronilačke ekspedicije Njemica 2024. Njihova prisutnost osigurava dodatnu sigurnost i stručnu podršku roniocima u ovom složenom poduhvatu.

Ova ekspedicija ima za cilj proširiti granice poznatog i donijeti nova saznanja o dubokim podzemnim vodama jame Njemica, jednog od najizazovnijih speleoloških objekata na Biokovu.

foto: SO HPK Sv. Mihovil

Ekspedicija je organizirana od Speleološkog društva Meandar i Speleološkog odsjeka HPK Sv. Mihovil iz Šibenika. Suorganizatori su Komisija za speleologiju Hrvatskog planinarskog saveza (HPS), Hrvatski speleološki savez (CMA), kao i nekoliko međunarodnih speleoloških organizacija, uključujući Union Internationale de Spéléologie (UIS) i European Speleological Federation (FSE). Veliku podršku ekspediciji pružaju Park prirode Biokovo i Geopark Biokovo-Imotska jezera, koji zajedno s organizatorima nastoje istražiti i dokumentirati ovaj jedinstveni podzemni sustav.

Ekspedicija “Njemica 2024.” usmjerena je na pomicanje granica dosadašnjih spoznaja i unaprjeđenje razumijevanja dubokih podzemnih voda jame Njemica, koja se ubraja među najzahtjevnije speleološke objekte na Biokovu. Ovaj poduhvat predstavlja značajan iskorak u istraživanju i očuvanju speleoloških bogatstava ovog područja, a istovremeno potiče međunarodnu suradnju i razmjenu iskustava među speleolozima.

Ekspedicija ujedno predstavlja važan korak u istraživanju i zaštiti speleoloških bogatstava ovog područja, te doprinosi međunarodnoj suradnji i razmjeni znanja među speleolozima.
A.M./ fotografije SO HPK Sv.Mihovil/ Paško Visković

- Oglas -